Námi sledované úrazové pojištění od pojišťovny Kooperativa je bez spořicí složky. Jedná se tedy o čistě rizikové pojištění, které vás ochrání v případě pojistné události, ale neumožňuje si tímto způsobem uspořit finanční prostředky.
Co všechno úrazové pojištění od Kooperativy zahrnuje?
Pokrytí a podmínky sjednání úrazového pojištění od pojišťovny Kooperativa se odvíjí od vybraného produktu:
- standardní typ úrazového pojištění, které se vztahuje pouze na riziko úrazu,
- komplexní rizikové pojištění, který kromě samotného úrazu pokrývá i související onemocnění.
Základní úrazové pojištění Kooperativa pojišťovny
Základní typ úrazového pojištění lze sjednat pro případ úrazu pojištěné osoby, ke kterému došlo náhle, neočekávaně a nezávisle na vůli pojištěného – pojištěný skutečnost nemohl ovlivnit.
Pokud k úrazu došlo během trvání pojištění, má pojištěná osoba nárok na pojistné plnění v případě, že vlivem úrazu dojde k:
- trvalým následkům,
- tělesnému poškození,
- pracovní neschopnosti,
- pobytu v nemocnici,
- plné invaliditě,
- smrti.
Jak se určí výše částky pojistného plnění u úrazového pojištění?
Při určování výše pojistného plnění je postup vždy velmi individuální a závisí jak na rozsahu poškození a zdravotních následcích, tak na posouzení samotného lékaře a pojišťovny.
Zásadní podklady pro výpočet výše pojistného plnění jsou sjednány ve smlouvě. Příslušná oceňovací tabulka pojistitele je vždy dostupná ke stažení na oficiálních stránkách pojišťovny. V tabulce najdete detailně rozepsané kategorie následků úrazu a způsob určení pojistného plnění.
Příklad: V případě tělesného poškození pojištěné osoby se pojistné plnění stanoví jako podíl ze sjednané pojistné částky, a to dle procentního vyjádření daného tělesného poškození v oceňovací tabulce.
Cena úrazového pojištění
Cena základního úrazového pojištění od Kooperativy se odvíjí nejen od:
- vybraného programu,
- sjednaných pojistných částek,
- zařazení do rizikové skupiny.
Zařazení do rizikové skupiny se provádí na základě tabulky pojistitele. Čtyři základní kategorie představují míru rizika pro pojistitele. Pro správné zařazení zájemce o pojištění do příslušné rizikové skupiny je nutné vzít v úvahu pracovní či jiné činnosti.
První riziková skupina
Do první rizikové skupiny úrazového pojištění Kooperativa patří osoby, které se zabývají činností nevýrobního charakteru nebo takovou činností, kde je pravděpodobnost úrazu relativně nízká. Jedná se například o:
- administrativní pracovníky,
- architekty,
- cukráře,
- ekonomy,
- umělce.
Druhá riziková skupina
Druhá riziková skupina vykonává těžší výrobní či manuální činnosti nebo je při své pracovní činnosti vystavena zvýšenému riziku úrazu. Do druhé skupiny mohou patřit:
- elektrikáři,
- instalatéři,
- zámečníci,
- automechanici,
- profesionální řidiči.
Třetí riziková skupina
U osob zařazených do třetí rizikové skupiny je vysoká pravděpodobnost úrazu, a tudíž i zvýšené riziko pro pojistitele. Jde například o:
- pracovníky v povrchových a hlubinných dolech,
- pracovníky s výbušninami,
- kaskadéry,
- záchranáře,
- policisty,
- profesionální sportovce, jejichž činnost s sebou nenese zvýšené riziko úrazu.
Čtvrtá riziková skupina
Poslední riziková skupina zahrnuje všechny druhy sportů, v rámci nichž se pojištěný účastní různých organizovaných soutěží a je vystaven zvýšenému riziku úrazu. Do takových sportovních činností se neřadí například golf, kuželky, plavání, šachy, stolní tenis či turistika.
Na co se základní úrazové pojištění od pojišťovny Kooperativa nevztahuje?
Úrazové pojištění od Kooperativy nezahrnuje:
- úrazy, ke kterým došlo před dnem počátku sjednaného úrazového pojištění,
- úrazy vzniklé při dopravní nehodě, během které došlo ze strany pojištěné osoby k neoprávněnému řízení vozidla či řízení pod vlivem alkoholu nebo omamných látek,
- patologické zlomeniny,
- duševní poruchy,
- infekční nemoci,
- epileptické a jiné záchvaty (které nevznikly v souvislosti s úrazem),
- péči spojenou s těhotenstvím, potratem či porodem.
Plný výčet výluk úrazového pojištění najdete v příslušných pojistných podmínkách k danému produktu.
Kooperativa komplexní rizikové pojištění
Toto úrazové pojištění Kooperativa pojišťovny se sjednává ve formě obnosového pojištění a pokrývá nejen obvyklé úrazy, ale i péči spojenou s nemocemi.
- 3 měsíce – pro pracovní neschopnost nebo pobyt v nemocnici,
- 6 měsíců – pro zubní ošetření, úkon čelistní ortopedie nebo chirurgie,
- 8 měsíců – pro pobyt v nemocnici kvůli těhotenství.
V rámci komplexního rizikového pojištění lze opět sjednat pojištění pro případ:
- pracovní neschopnosti,
- pobytu v nemocnici,
- vážných onemocnění.
Jelikož se komplexní rizikové pojištění Kooperativa pojišťovny vztahuje i na nemoci, je jednou z podmínek pro získání pojistného plnění i splnění takzvané čekací doby.
Co je to čekací doba?
Čekací doba je doba předem určená v pojistné smlouvě, po kterou vám pojistitel v případě pojistné události není povinen poskytnout pojistné plnění. Toto se však vztahuje pouze na pojistné události, ke kterým nedošlo následkem úrazu.
Délka čekací doby:
Příklad: Sjednali jste si pojištění pro případ pobytu v nemocnici. Pokud budete do tří měsíců od podpisu smlouvy hospitalizováni, pojišťovna není povinna vám poskytnout pojistné plnění. Pokud byste však byli hospitalizováni až po čtyřech měsících ode dne počátku pojištění, podmínka čekací doby by byla splněna a vám by tak vznikl nárok na pojistné plnění od pojišťovny.
Jaké jsou výluky z pojištění pro případ nemoci?
Zde je nutné rozlišovat jednotlivá ustanovení týkající se výluk v rámci různých druhů tohoto pojištění.
Například v rámci pojištění pro případ pracovní neschopnosti je vyloučeno plnění za nemoc diagnostikovanou či léčenou již před počátkem pojištění. Toto však neplatí, pokud pracovní neschopnost nastala v souvislosti s touto nemocí až po pěti letech ode dne počátku pojištění.
Pojištění pro případ pobytu v nemocnici vylučuje poskytnutí pojistného plnění v souvislosti s duševní poruchou pojištěného. Toto opět neplatí, pokud duševní porucha či porucha chování vznikla jako následek úrazu pojištěné osoby.
Pojištění pobytu v nemocnici se nevztahuje na pobyt v různých lázeňských léčebnách, ústavech či sanatoriích.
Pojištění pro případ vážných onemocnění nepokrývá například prchavou slepotu, chronickou lymfatickou leukémii či nádory vzniklé následkem AIDS.