Během aktivní dovolené si jistě užijete i nějaké sporty nebo fyzické aktivity. Všechny však nejsou pojišťovnami považovány za stejné. Dejte si proto pozor, abyste uzavřeli správné cestovní pojištění či připojištění. Jaké činnosti považují pojišťovny za rizikové nebo extrémní a jak se při cestě do zahraničí zabezpečit?
Foto: Maja Kochanowska, Pixabay
Chraňte se v zahraničí cestovním pojištěním
Základní funkcí cestovního pojištění je ušetřit vaše peníze za léčebné výlohy v zahraničí. Může se stát, že se zraníte nebo onemocníte. V takovém případě za vás pojišťovna v rámci dobře nastaveného cestovní pojištění uhradí nejen výlohy za lékařské ošetření, ale také případnou hospitalizaci, léky, operace i repatriaci zpět do ČR. Pracovníci asistenční nonstop linky vám pomohou najít nejbližší zdravotnické zařízení a případně za vás vyřeší i komunikaci s lékařem (třeba při jazykové bariéře). Můžete se tak spolehnout, že vám při nepříjemné a stresové situaci v cizině někdo podá pomocnou ruku.
Na co si dát při výběru cestovního pojištění pozor?
Výběr cestovního pojištění závisí na několika parametrech. Prvními z nich jsou údaje o vás a vaší cestě – zadejte je do kalkulačky cestovního pojištění. Následně si z přehledné nabídky pojistek vyberte tu ideální. Poznáte ji podle správné výše pojistných limitů (hranice, do které za vás pojišťovna zaplatí léčebné výlohy), nonstop asistenční služby, možnosti připojištění či ceny a dobrého jména pojišťovny. Dále se zajímejte o pojistné podmínky vybraného pojištění. Najdete v nich i výluky, tedy situace, za kterých pojišťovna ošetření neproplatí. Většinou se jedná o škodu úmyslnou, škodu způsobenou pod vlivem alkoholu nebo drog, škodu vzniklou za nepoužití ochranných pomůcek a vybavení nebo škodu, kterou způsobíte zapůjčeným vozidlem.
Doplňkové pojištění na rizikové sporty nebo proti krádeži
V pojistných podmínkách také najdete výpis sportů. Není vámi plánovaná aktivita považována za rizikovou či extrémní? Například lyžování nebo potápění jsou u většiny pojišťoven považovány za rizikové sporty. Může se při něm stát mnoho úrazů s následnými vysokými účty za lékařskou péči. Rizikové i extrémní sporty si můžete snadno připojistit. Jen za nepatrné navýšení celkové ceny zájezdu budete chráněni při všech plánovaných aktivitách. Některé instituce mají dokonce připravené balíčky „na hory“ nebo „k moři“, ve kterých jsou započítané i časté lokální aktivity.
Foto: Oleksandr Pyrohov, Pixabay
Cestovní pojištění si můžete vylepšit i o další drobné pojistky. Oblíbeným produktem do zahraničí je třeba pojištění odpovědnosti. V případě, že jej uzavřete, za vás pojišťovna uhradí materiální nebo zdravotní škodu cizí osobě. Pojišťovna tak zaplatí ošetření lyžaře, do kterého jste na svahu omylem najeli, nebo škodu za mokrým pískem zničený fotoaparát patřící turistovi, jenž vás prosil o vyfotografování na pláži. Připojistit se můžete i proti ztrátě či krádeži dokladů nebo zavazadel, proti finanční nesoběstačnosti po úraze (úrazové pojištění) a dalším stresujícím momentům.
Rozdělení aktivit podle rizikovosti
Smluvní podmínky, a tedy i rozdělení sportů na běžné (rekreační) a rizikové, si stanovuje každá pojišťovna sama. Připravili jsme pro vás přehled těch nejčastějších sportů v různých kategoriích. Před sjednáním pojistky si však vždy ověřte v podmínkách nebo přímo v pojišťovně, zda je vaše plánovaná aktivita do pojištění opravdu zahrnuta a zda se nebudete muset připojistit. Pokud byste se zranili při rizikové aktivitě a neměli ji pojištěnou, zaplatíte všechny výlohy ze svého.
Rizikové aktivity jsou:
- americký fotbal,
- alpinismus,
- canyoning,
- freeride,
- freeskiing,
- freestyle,
- hokej,
- jachting při pobřeží,
- jízda na koni,
- jízda na U-rampě (in-line, skateboard, lyže, snowboard),
- jízda na vodním banánu,
- kajak,
- kanoe (stupně obtížnosti WW2 a WW3),
- koňské dostihy,
- lanové překážky do 10 metrů,
- motokáry,
- motoristické vodní sporty,
- paintball,
- paragliding a rogalo,
- parasailing,
- parašutismus,
- rafting (WW2 a WW3),
- rekreační potápění do 10 metrů hloubky,
- safari,
- skateboarding,
- sjezd na horských kolech,
- skialpinismus,
- speleologie,
- surfing a windsurfing,
- via ferrata,
- vodní lyžování,
- vysokohorská turistika do obtížnosti D a
- další sporty dle pojistných podmínek.
Foto: Kate Baucherel, Pixabay
Extrémní aktivity jsou:
- akrobatické lyžování,
- alpinismus,
- automobilové a motocyklové závody,
- bojová umění,
- bungee-jumping,
- freeride,
- freeskiing,
- horolezectví,
- jachting na moři,
- kaskadérství,
- kajak (WW4 a WW5),
- kanoe (WW4 a WW5),
- létání bezmotorové i motorové (plachtění, let balónem, parašutismus, paragliding a rogalo, let kluzákem, létání ultralehkými letadly a jiné),
- lyžování a snowboarding mimo vyznačené tratě,
- parašutismus,
- potápění bez instruktora do míst s hloubkou nad 10 metrů,
- rafting (WW4 a WW5),
- skialpinismus,
- skoky na lyžích,
- snowrafting,
- sjezd na horských kolech,
- turistika po ledovci,
- turistika za použití horolezeckých pomůcek,
- turistika v místech nad 3 500 m n. m.,
- via ferrata obtížnosti E,
- wrestling,
- zorbing a
- další sporty dle pojistných podmínek.
Nepojistitelné aktivity jsou:
- aerials,
- base jump,
- buildering,
- cave diving,
- cliffdiving,
- dragster závody,
- freediving,
- jachting na oceánu,
- kajak (WW6),
- kánoe (WW6),
- kaskadérství,
- letecké sporty,
- lov exotické divoké zvěře,
- ostatní motoristické sporty,
- potápění pod ledem,
- rafting (WW6) ,
- severská kombinace,
- skeleton,
- skiextrém,
- skikros,
- skoky a lety na lyžích,
- sjezd na sněžném skútru,
- sportovní boby a saně v koridorech,
- swing jumping,
- sky surfing,
- technické potápění,
- výpravy a expedice do míst s extrémními klimatickými či přírodními podmínkami nebo do rozsáhlých neobydlených oblastí a
- jiné.
Čím vyšší rizikovost, tím vyšší potřeba ochrany
Vždy si zkontrolujte, zda jsou všechny vaše plánované aktivity zahrnuté v cestovním pojištění. Sporty pojišťovny nejčastěji dělí na rekreační, rizikové a extrémní. Proto si raději před sjednáním pročtěte pojistné podmínky a případně se připojistěte. Cestovní pojištění rizikových sportů stojí pouhý zlomek možných výdajů za lékařskou péči při zranění – samoplátci mohou za úraz na svahu platit i statisíce korun. Raději věnujte několik minut sjednání pojistky, která vás ochrání během všech sportovních vítězství i proher.