Často se na nás obracíte s dotazy ohledně přihlášení vozidla, převodu vozidla či jeho odhlášení. Připravili jsme proto pro vás jednoduchý manuál, který vám s tím pomůže.
Samotné přihlášení vozidla či registrace nového automobilu není složitým úkonem a můžete jej zvládnout bez větších obtíží. Problémy však mohou nastat v případě, kdy potřebujete provést přepis auta za účelem prodeje, nebo odhlášení vozidla, které již nepoužíváte. Abychom vám pomohli předejít možným nesnázím, popsali jsme pro vás konkrétní postupy spolu s dokumenty, které při tom budete potřebovat.
Rychlá navigace
- Registrace vozidla / Přihlášení vozidla – u nových vozidel, které ještě nejsou zaznamenány v registru silničních vozidel.
- Přepis vozidla / Převod vozidla – v případě, že kupujete ojetý vůz nebo přihlašujete automobil na druhou osobu.
- Odhlášení vozidla – dle novely zákona č. 56/2001 nově zrušeno u převodu ojetého vozidla.
Přihlášení nového auta neboli registrace vozidla
Jestliže kupujete úplně nové vozidlo, které má vydaný takzvaný čistopis velkého technického průkazu (jedná se vozidlo, které dosud nebylo registrováno. Nejde tedy ještě ani o skladové nebo předváděcí vozidlo, které je obvykle registrováno již dealerem automobilky) budete od prodávajícího dealera vozu potřebovat:
- Čistopis velkého technického průkazu
- Plnou moc prodávajícího
Dále budete potřebovat:
- Přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel
- Doklad o nabytí vozidla v originálu
- Zelenou kartu
- Občanský průkaz
Kde se registrace vozidla provádí?
Registrace vozidla může být provedena na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností.
TIP: V dnešní době se už nemusíte obávat ani dlouhotrvajících front na příslušném úřadě. Ve větších městech jde totiž udělat online rezervace přes internet. Vy si tak připravíte veškeré nutné dokumenty k převodu vozidla a ve smluvený čas dorazíte na úřad, kde vás již budou očekávat. Vše můžete mít hotové do 30 minut.
Např. v Praze můžete navštívit 5 poboček a na každou pobočku si rezervovat čas návštěvy online.
Přehled registračních míst naleznete v tomto seznamu.
TIP: Nezapomeňte si také sjednat povinné ručení.
Jak se přihlášení auta na úřadě provádí?
Vyplníte formulář o registraci nového automobilu a k němu doložíte originál Velkého technického průkazu. Dále musíte mít připravený dokument prokazující řádné nabytí vozidla v originále. Jedná se například o fakturu, kupní smlouvu na auto, popřípadě využití leasingových služeb – leasingovou smlouvu. Dále dokládáte ověřenou plnou moc od prodávajícího, která slouží k registraci vozidla. V neposlední řadě nesmíte zapomenout na potvrzení o sjednaném povinném ručení – zelenou kartu.
Co když automobil kupuji na leasing? Jak je to v takovém případě s přihlášením vozu?
Leasingové společnosti při registraci automobilu do evidence silničních vozidel využívají možnosti zapsání odlišného Vlastníka a Provozovatele ve Velkém technickém průkaze.
TIP: Povinné ručení máte obvykle v případě leasingu sjednané od leasingové společnosti. Pokud jste si vůz koupili ze svého, můžete využít naší kalkulačky povinného ručení a spočítat si cenu, kterou za povinné ručení zaplatíte.
Leasingová společnost vydává smlouvu o leasingu spolu s plnou mocí k zápisu vlastníka tj. souhlas vlastníka s registrací vozidla. Vy jako provozovatel tedy nemáte možnost provádět změny ve Velkém technickém průkaze.
Leasingové společnosti se tímto úkonem chrání proti samovolnému nakládání s vozidlem v rozporu s leasingovou smlouvou.
Snazší registrace vozidla
V souvislosti s dosavadními komplikacemi při registraci vozidel, byla Sněmovnou 30. listopadu 2016 jednomyslně schválena vládní novela Zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Novela je platná od června roku 2017 a přináší několik zásadních změn do procesu registrace vozidla a jeho přepisu. Dle této novely je řidičům umožněno své vozidlo registrovat na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností.
Zrušení místní příslušnosti
Novelou zákona byla rovněž zrušena místní příslušnost úřadů registru vozidel a celý proces registrace vozidla byl značně ulehčen. Dosud platilo, že v případě převodu vozidla je nutné, aby se jak kupující, tak prodávající osobně dostavili na místně příslušný úřad registru vozidel, a to dle místa jejich bydliště či sídla firmy. S touto novelou je však nyní možné registraci vozidla vyřídit během jediné návštěvy na tom úřadě, který zájemcům o registraci nejvíce vyhovuje.
Poskytnutí součinnosti při zápisu vozidla na nového majitele
Touto novelou měla být rovněž podpořena součinnost účastníků na rychlém a bezproblémovém převodu vozidla. Pokud totiž jedna z osob potřebnou součinnost neposkytne, může být úřadem tato změna zapsána i na žádost druhé strany, tedy na žádost buď nového či dosavadního majitele vozidla.
Nucený převod auta v praxi
Pokud se na příslušný úřád obrátíte s tím, že vám protistrana (kupující či prodávající) odmítá poskytnout součinnost při převodu automobilu, registr si od Vás vyžádá doložení příslušných dokladů k vozidlu. Nutnými doklady jsou v tomto případě velký a malý technický průkaz, evidenční kontrola a doklad potvrzující převod vozidla – tedy kupní smlouva či jiný dokument. Častým problémem v praxi je skutečnost, že tyto doklady může zpravidla doložit pouze strana kupujícího a prodávající, který již vše předal kupujícímu, nemůže nuceného převodu na úřadě dosáhnout. Stejně tak při předání velkého a malého průkazu nelze absolvovat a posléze doložit evidenční kontrolu. Vždy je proto doporučováno nejdříve provést převod auta a až posléze předat veškeré podklady kupujícímu.
Zjednodušená registrace veteránů
Dle této novely zákona je rovněž umožněna zjednodušená registrace silničních veteránů do registru veteránů, pro kterou dosud platily velmi přísné podmínky. Platnost testování historických vozidel byla rovněž prodloužena na 24 měsíců.
Nedovolené úpravy částí vozidel
Kromě zjednodušení registrace vozidel, se nynější novela zabývá i nedovolenými úpravami částí vozidel. Toto se týká například autoservisů, které by měli provozovatele vozidla ze zákona písemně upozornit na to, že jimi prováděná úprava vozidla by vedla ke ztrátě jeho technické způsobilosti (například u odstranění filtru pevných částic u vozidel, která mají dieselový motor).
Přepis auta (převod auta) při koupi nebo prodeji ojetého automobilu
Přepis auta na nového majitele může proběhnout na kterémkoli úřadu obce s rozšířenou působností.
Dle přihlášení vozidla od 1.1. 2016 – nově převod vozidla, jsou vozidla převedena přímo na nového provozovatele bez předešlého odhlašování. Již neexistuje takzvaný polopřevod, neboli takzvaná odhláška vozidla z evidence registru silničních vozidel.
Nemusíte tak vozidlo odhlašovat a následně přihlašovat na nového majitele, ale rovnou provádíte přepis auta na nového majitele.
Přepis auta ze strany prodávajícího
Pokud, že jste prodávajícím ojetého vozidla, je důležité po podepsání smlouvy a obdržení platby za vůz přihlásit vozidlo na nového majitele nejpozději do 10 pracovních dnů. V opačném případě se totiž vystavujete pokutě, a to do výše až 50 000 Kč. Z tohoto důvodu je proto lepší nedávat jako prodávající plnou moc kupujícímu, ale naopak. Za splnění této povinnost totiž odpovídá výhradně strana prodávajícího.
Pokud kupující není schopen z distančních důvodů udělat osobní schůzku při přepisu auta, nechť vám pošle plnou moc, která vás zplnomocní na něj provést převod vozidla. Nezapomeňte, že plné moci musí být vždy úředně ověřeny.
Jako prodávající vozidla byste také neměl zapomenout na odhlášení povinného ručení, popřípadě havarijního pojištění. K tomu vám stačí, když ofotíte Velký technický průkaz a doporučeným dopisem kopii zašlete na adresu pojišťovny, kde máte sjednané povinné ručení a havarijní pojištění.
Co budete potřebovat, abyste provedli přepis auta?
Abyste mohli provést přepis auta, budete potřebovat následující dokumenty:
- Vyplněnou přihlášku o registraci vozidla do registru silničních vozidel ČR
- Kupní smlouvu
- Velký technický průkaz
- Malý technický průkaz
- Ověřenou plnou moc od kupujícího (jinak musí být osobně s vámi na úřadě)
- Občanský průkaz
- Protokol o evidenční kontrole, který nesmí být starší než čtrnáct dnů
- Potvrzení o sjednaném povinném ručení – zelenou kartu
Jak převod auta probíhá na úřadě?
Na úřadě vyplníte formulář pro přihlášení vozidla na nového majitele. Přiložíte originál technického průkazu vozidla a odevzdáte registrační značku, ke které přiložíte osvědčení o registraci vozidla. Dále doložíte doklady nového vlastníka (ověřenou plnou moc, pokud je s vámi osobně jeho občanský průkaz).
Bude-li novým vlastníkem právnická osoba, je nutné, aby přiložila výpis z obchodního rejstříku, který nesmí být starší dvanácti měsíců. Dále musí prokázat, že má právo jednat za právnickou osobu (jednatel společnosti nemusí).
Přepis auta ze strany kupujícího
V případě, že jste kupující ojetého vozidla, musíte i vy provést několik důležitých kroků.
Jako první si musíte sjednat povinné ručení na vaše nově koupené vozidlo a získat zelenou kartu.
TIP: Povinné ručení si můžete online sjednat přes internet na naší stránce. Ihned po zaplacení získáte kopii zelené karty, kterou vám zašleme na email. Druhý den obdržíte originál zelené karty poštou.
Jako kupující budete muset na dopravním inspektorátu doložit:
- Zelenou kartu
- Velký technický průkaz
- Malý technický průkaz
- Potvrzení o způsobilosti vozidla k provozu – STK
- Vyplněnou žádost o registraci vozidla
- Evidenční kontrolu vozu
Přepis auta v roce 2024 bez platné STK
Přepis vozidla lze učinit i bez platné STK. Jedinou věcí na kterou nesmíte zapomenout je, že vozidlo musí mít evidenční kontrolu.
V praxi to znamená, že vozidlo musíte naložit na odtah a dovézt na kontrolní stanici, kde vám vydají evidenční osvědčení (bez platné STK nesmíte na pozemní komunikace).
Formulář plná moc přepisu vozidla.
Ekologická daň
Pokud si hodláte koupit starší ojetý vůz, musíte počítat s platbou ekodaně a to v případě, že automobil patří do skupiny EURO 0,1,2. Výše ekologické daně je stanovena dle emisní normy kupovaného vozidla, v případě EURO 0 činí poplatek cca. 10 000 Kč, u EURO 1 – 5000 Kč a EURO 2 – 3000 Kč.
TIP: Ekodaň se vždy platí pouze jednou osobou. Pokud je tedy ve Velkém technickém průkaze napsáno, že byla ekodaň zaplacena, nemusíte ji platit.
Kolik stojí přihlášení nebo přepis auta ?
- Evidenční kontrola – 400,- Kč až 1000,- Kč, podle automobilového servisu, kde je prováděna.
- Ověření podpisu – 100,- Kč
- Přihlášení vozidla (auto) 800,- Kč
- Přihlášení vozidla (motocykl) – 500,- Kč
Cena jsou orientační a záleží na každém servise
Jak dlouho trvá samotný úkon přepis auta?
Samotný úkon pokud nebudeme počítat možnou frontu na úřadě, trvá 5 minut.
Evidenční kontrola
Evidenční kontrola se provede na stanici technické kontroly neboli STK, přičemž se absolvuje při každém převodu ojetého automobilu. Dle novely zákona se evidenční kontrola dělá na vozidlo, ne na osobu, a tím pádem tuto kontrolu může pro vás udělat kdokoliv. Úřadu posléze na základě vystaveného ,,Protokolu o evidenční kontrole” prokazujete, že přepisované vozidlo opravdu odpovídá technickým údajům ve Velkém technickém průkaze. Zde také pozor na stáří Protokolu, neboť v okamžiku převodu vozidla nesmí tento Protokol být starší 30 dní.
Přihlášení a přepis auta z dovozu
U ojetého automobilu zakoupeného v zahraničí je důležité zejména jeho řádné odhlášení v zemi, kde bylo původně registrováno. Až poté můžete vozidlo s takzvanými převozními značkami převést do České republiky. V České republice dále podstoupíte s daným vozidlem dovozovou technickou kontrolu STK, jejíž cena se zpravidla pohybuje mezi 2000 Kč – 3000 Kč. Nezapomeňte též na to, že pro provozování vozidla na pozemních komunikacích v ČR musíte mít sjednané platné povinné ručení, proto si jej zařiďte ještě předtím, než s vozidlem vyrazíte na STK. Po dovozové technické kontrole je nutná registrace vozidla na registru vozidel. Od června 2017 je možné registraci dovezeného vozidla učinit na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. K přihlášení vozidla budete v tomto případě potřebovat:
- Potvrzení o odhlášení vozidla z registru v zahraničí
- Protokol z dovozové technické prohlídky (STK)
- Protokol o emisích
- Technický průkaz vozidla
- Potvrzení o sjednání povinného ručení – zelená karta
- Převozní SPZ
- Osobní doklady (+ výpis z Obchodního rejstříku, pokud bylo vozidlo kupováno na právnickou osobu)
Odhlášení vozidla
Dle novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích vyšlo v platnost zrušení úkonu odhlášení vozidla z evidence registru silničních vozidel. Vozidlo tedy již nemusíte odhlašovat, ale můžete rovnou udělat přepis na nového majitele dle postupu popsaného v odstavci převod vozidla.
Trvalé odhlášení vozidla – vyřazení z registru silničních vozidel
Trvalé odhlášení vozidla neboli vyřazení z registru silničních vozidel může nastat na žádost vlastníka vozidla, který trvalé odhlášení vozidla učiní takzvanou ekologickou likvidací.
To znamená, že pokud jste vlastníkem starého ojetého automobilu, který již nechcete nadále provozovat a platit za něj povinné ručení, musíte učinit následující kroky:
- Vozidlo ekologicky zlikvidovat
- Odhlásit vozidlo na úřadě
Na základě ekologické likvidace obdržíte od pověřené osoby, která ji může dle zákona vykonávat, Protokol o ekologické likvidaci, který následně spolu s registračními značkami a Velkým technickým průkazem donesete na příslušný úřad s rozšířenou působností. Protokol o likvidaci vozidla je rovněž podkladem pro zrušení sjednaného povinného ručení.
Ekologickou likvidaci obvykle provádějí na různých vrakovištích. Může být za malý poplatek nebo také můžete v případě zachovalého vozu dostat dokonce i zaplaceno.
Přihlášení vozidla do registru vozidel – formuláře pro přepis vozidel
Na závěr jsme pro vás připravili vzory formulářů, které vám ulehčí vyplňování.
Žádost o přihlášení vozidla (prázdná)
Vyplněný vzor žádosti k registraci nové vozidla
Vyplněný vzor žádosti přepisu již registrovaného vozidla v daném okrese
Vyplněný vzor žádosti přepisu již registrovaného vozidla z jiného okresu
Žádost o zápis změn v registru vozidel
Žádost o zápis změn v registru vozidel (prázdná)
Vyplněný vzor žádosti o zápis změn
Žádost o vyřazení vozidla z registru
Žádost o vyřazení vozidla z registru (prázdná)
Vyplněný vzor žádosti o dočasné vyřazení vozidla z registru
Vyplněný vzor žádosti o trvalé vyřazení vozidla z registru