Podnikání v ubytovacích službách a pohostinství patří mezi nejrizikovější typy podnikání vůči krachu, který může nastat. Každý podnikatel by proto neměl zapomenout na uzavření podnikatelského pojištění podle typu objektu jako pojištění hotelu, pojištění penziónu či pojištění restaurace.
K čemu je podnikatelské pojištění hotelu, penziónu nebo restaurace dobré?
Ať už si sjednáte pojištění hotelu, pojištění penziónu nebo pojištění restaurace, máte jistotu, že je vaše podnikání chráněno proti škodám způsobeným ať už na nemovitosti jako takové, vybavení nemovitosti či jednoduše proti újmám na hostech způsobených alimentárními nemocemi (salmonelóza).
Jaká pojistná nebezpečí toto pojištění kryje?
- Pojištění kryje následující pojistná nebezpečí:
- Sdružený živel – Poškození pojištěné věci požárem nebo kouřem.
- Odcizení – Újmu způsobenou krádeží.
- Vandalismus – Újmu způsobenou poškozením nebo úplným zničením věci
- Poškození stroje, elektronického zařízení podnikatelského objektu nahodilou událostí, který je nutný pro chod objektu.
- Poškození nebo zničení zásob v chladících nebo mrazících zařízeních
- Přerušení dodávky elektrické energie z distribuční sítě, trvá déle než čtyři hodiny a ke které došlo nahodile bez oznámení o přerušení.
- Poškození objektu při živelných pohromách
Co všechno zahrnuje pojištění hotelu, penzionu nebo restaurace?
Pojištění podnikatelských objektů jako jsou hotely, penziony či restaurace by mělo zahrnovat:
Pojištění majetku
Pojištění majetku vám kryje škody způsobené na vybavení a zařízení vašeho objektu. Kryje také například škody způsobené krádeží či vandalismem na vašem vybavení. Mezi další příklady krytí, které toto pojištění zahrnuje, patří:
- ochrana zásob
- ostatních věcí movitých
- ochrana cenností a financí
- hodnotných věcí, které jsou součástí dekorace nemovitosti jako cenné obrazy a sochy
- veškeré písemnosti a dokumenty
- cizí movité věci převzaté při poskytování služby
Součástí pojištění majetku je také pojištění nemovitosti jako takové.
Pojištění nemovitosti
Pojištění nemovitosti kryje samotnou stavbu a nemovité věci v místě pojištění. Za nemovité věci se považují například budovy a ostatní stavby, které jsou součástí hlavní stavby. Toto pojištění například zahrnuje krytí zdí, oplocení a nutných součástí podnikatelského objektu, bez kterého by byla stavba neuživatelná. (Často se nás ptáte na rozdíl v pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Více o rozdílu mezi těmito dvěmi pojištěními můžete najít v našem článku pojištění domácnosti)
Živelné pojištění
Další součástí pojištění hotelu, pojištění penzionu nebo pojištění restaurace je živelné pojištění, které kryje škody způsobené živelnou pohromou jako vichřicí či povodní.
Pojištění odpovědnosti za škodu
Pojištění se vztahuje například na škodu způsobenou zaměstnanci restaurace, kterému se stal pracovní úraz v kuchyni.
Pojištění pro případ přerušení či omezení provozu
Pojištění pro případ přerušení či omezení provozu vás chrání proti úpadku či finančním ztrátám způsobených přerušením nebo omezením provozování podnikání následkem věcné škody.
Pojištění restaurace
U pojištění restaurace se určitě kromě pojištění nemovitosti a majetku restaurace vyplatí pojistit odpovědnost za škody způsobené přenosem salmonely, úplavice a kampylobakteriózy. Kromě toho doporučujeme i pojištění proti poškození chladících zařízení a mrazících zařízení. Dalším zajímavým pojistným produktem hlavně pro pojištění nočních barů, je pojištění denní tržby.
Pojištění hotelu
U pojištění hotelu se vyplatí přemýšlet velice komplexně. Kromě klasického pojištění nemovitosti a samotné stavby se vyplatí udělat individuální konzultace s pojišťovacím makléřem, který zajistí například i pojištění bazénu a dalších součástí hotelového komplexu. V případě, že se jedná o velký hotelový komplex zároveň s restauracemi, vyplatí se sjednat i veškerá pojištění nutná pro restaurace.
Pojištění penzionu
Pokud se jedná například o penzion nabízející pouze snídaňový servis, nemusí být, až přehnaně vysoké nároky na pojištění pohostinské části naopak doporučujeme pojištění pro odcizení a škodám způsobeným na vybavení penzionu. Samozřejmostí by však mělo být vždy pojištění proti živelným pohromám.
Jak probíhá pojištění hotelu, restaurace či penzionu?
Po odeslání vyplněného poptávkového formuláře vás kontaktuje naše oddělení pro pojištění nemovitostí a majetku. Následně s vámi probere veškeré detaily týkající se pojišťovaného objektu. Poté pro vás vyhotovíme nezávazné nabídky pojištění od více pojišťoven najednou. Vybranou nabídku si u nás můžete sjednat. V případě pojišťování větších pohostinství či ubytovacích objektů obvykle vysíláme osobně pracovníka za vámi, aby s vámi nezávazně probral veškeré detaily smlouvy a zodpověděl vám na vaše veškeré dotazy týkající se pojištění.
Často kladené dotazy týkající se podnikatelských pojištění
Jsem provozovatelem restaurace. Jaký pojistný produkt bych si měl sjednat, abych byl chráněný v případě, že se stane újma na zdraví či škoda hostovi?
Každý provozovatel restaurace by si měl sjednat pojištění odpovědnosti za škodu z provozu činnosti a také odpovědnosti za škodu způsobenou vadným výrobkem – v případě restaurace tedy podávané pokrmy.