Kdo je obmyšlená osoba?
Obmyšlenou nebo také oprávněnou osobou je v pojišťovnictví fyzická či právnická osoba, které v případě smrti pojištěného vzniká právo na pojistné plnění ze strany pojišťovny. Obvykle se těmito osobami stávají příbuzní či osoby jinak blízké pojištěnému (manžel/ka, firma, děti nebo jiní příbuzní), ale může se jednat i o osoby nebo instituce bez jakýchkoliv vazeb, pokud jsou uvedeni v pojistné smlouvě.- Pro jiné případy, než je smrt (tedy např. úraz), může být oprávněnou osobou sám pojištěnec.
- Pokud si pojištěný přeje, může zvolit více než jednu obmyšlenou osobu. V takovém případě stanoví procentuální podíly, které nemusejí být nutně rovnocenné.
Kdo určuje obmyšlenou osobu?
Obmyšlenou osobu stanovuje pojištěnec, který uzavřel pojistnou smlouvu. V případě smrti pojistníka tedy oprávněné osobě vzniká nárok na vyplacení pojistného plnění. Pokud není obmyšlená osoba pojistníkem určena, jmenuje ji zákon dle § 817 občanského zákoníku.
Obmyšlená osoba a dědictví
Dědické řízení nezahrnuje pojistnou smlouvu životního pojištění, tyto dvě záležitosti jsou rozdílné. V základu se vše odvíjí od toho, jaké podmínky pojištění nastavil sám pojištěný.
- Nárok na vyplacení plnění má v první řadě manžel/ka, posléze děti pojistníka a nakonec rodiče. Jestliže dojde k odmítnutí ze strany zmíněných, připadne plnění dědicům pojištěného.
Obmyšlená osoba a životní pojištění
Co se týče životního pojištění, obmyšlená osoba jakožto osoba přímo určená pojištěncem obdrží pojistné ze strany pojišťovny. To znamená, že pokud jste touto oprávněnou osobou, v případě smrti pojištěného obdržíte finance předem sjednané v pojistné smlouvě.
Obmyšlená osoba u penzijního připojištění
Stejně tak lze určit obmyšlenou osobu i u penzijního připojištění, přičemž platí totožná pravidla jako u předchozího případu.
Jak zjistíte, že měl zemřelý pojistku?
Po úmrtí blízké osoby se vždy obraťte na notáře. Ten má možnost kontaktovat pojišťovnu a zjistit tak, zda měl zemřelý uzavřenou pojistnou smlouvu. Sice se jedná o vcelku zdlouhavý proces, ale (naštěstí pro vás) není nárok na pojistné plnění nijak časově omezen.
Jak probíhá proces spojený s vyplacením pojistného plnění obmyšlené osobě?
Pojišťovna od vás jakožto od oprávněné osoby potřebuje lékařskou zprávu a v případě vyšetřování události policií i policejní protokol. Pokud jste při úrazu sami sobě obmyšlenou osobou, máte povinnost nahlásit příhodu pojišťovně prostřednictvím daného formuláře, ve kterém detailně popíšete, jak došlo k úrazu a co bylo jeho příčinou. Pojišťovna má na šetření tři měsíce od dodání všech potřebných dokumentů. Určený likvidátor celou událost prošetří a prověří veškeré listiny a dokumenty – za povinnost má jednat v souladu s pojistnou smlouvou, informacemi od klienta a s příslušnými zákony.
- V případě smrti dítěte je příjemcem pojistného plnění osoba, která pojistku sjednala.
Zánik životního pojištění
Zánik životního pojištění nastává v případě, kdy pojištěný zemře. Pokud tedy chcete (jakožto oprávněná osoba) uplatnit své právo na výplatu pojistného plnění, opatřete si řádnou dokumentaci, kterou byste měli pojišťovně poskytnout. Většinou se jedná o ověřené kopie dokladů, které vám zajistí notář nebo příslušný městský úřad.
Na závěr
Při takových nešťastných událostech, jako je trvalé zranění nebo smrt, se nenechte odradit papírováním a byrokracií. I když všechno to vyřizování může být zdlouhavé a náročné na vyplacení pojistky máte ze zákona nárok. Včas informujte své blízké, že se stali vaší obmyšlenou osobou – tím jim totiž celý proces, který vede k financím, zjednodušíte. Rozhodně zvažte konzultaci s odborníkem, který vám poradí nejen ohledně odpovídající výše pojistných limitů, určených vaším pracovním rizikem, počtem dětí a dalšími aspekty. V každém případě životní pojištění nepodceňujte, protože vašim blízkým může zajistit zachování životní úrovně.