I když v posledních letech podle statistik počet krádeží vozidel mírně klesá, v minulém roce bylo odcizeno přes 3000 dvoustopých vozidel. Zatímco majitelé aut se zlodějům brání lepším technickým zabezpečením, policisté se na zloděje vozidel zaměřují při dopravně bezpečnostních akcích. Co si ale počít, pokud jste si vytáhli černého Petra a zloději auto ukradli zrovna vám?
Foto: Erik Mclean, Unsplash
Aut se krade čím dál méně
Statistiky ukazují, že počet krádeží vozidel klesá – od roku 2008 se v celé EU snížil o 40 % –, přesto se vyplatí neponechat nic náhodě. Každý systém lze obejít a zloději bývají stále vynalézavější. Jak postupovat, pokud jste přesvědčeni, že vám ukradli auto?
Jak nahlásit odcizení vozidla
1. Ujistěte se, že si vaše auto nepůjčil někdo z rodiny či zda stojíte opravdu tam, kde jste jej zaparkovali. Pokud o autě nikdo nic neví, je načase volat policii. Neotálejte, každou minutou se šance na nalezení ukradeného auta snižuje.
2. Zavolejte policii na číslo 158 či 112. Existuje také možnost, že vaše auto z nějakého důvodu odtáhli. V opačném případě od vás budou policisté potřebovat detailní informace o vozu (RZ, model, barva, případně i rozlišovací znaky, stav tachometru, zabezpečení auta proti krádeži apod.) a popis okolností vaší situace. Nejspíše budete muset počkat na místě do příjezdu hlídky.
3. Policejní hlídka provede na místě předběžné šetření a následně vás vyzve k návštěvě stanice. Policisté si vyžádají veškeré dokumenty k vozu (osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz, doklad o pojištění, kupní smlouvu či jiný doklad o nabytí, u vozidla na leasing leasingovou smlouvu) a doklad totožnosti. Následně vám vydají potvrzení o nahlášení krádeže, které budete potřebovat při odhlášení vozidla z registru a případně i pro pojišťovnu kvůli pojistnému plnění (pokud bylo auto pojištěno proti krádeži). Pátrání po vozidle potrvá 30 dní, a pokud se nenajde, dostanete dokument nazvaný Usnesení o odložení věci, na jehož základě vám pojišťovna vyplatí zbývající částku z povinného ručení.
4. Pojištění auta proti krádeži lze sjednat jako připojištění k povinnému ručení nebo jako součást havarijního pojištění. Pokud jste jím chránili svůj odcizený vůz, oznamte jeho krádež pojišťovně co nejdříve, ideálně do druhého dne. Následně vás čeká cesta na pobočku, budete s sebou potřebovat dokumenty k vozu, klíče od vozidla, doklady od zabezpečovacího zařízení, nabývací doklad, osvědčení o evidenci vozidla, servisní knížku a doklad o odcizení od policie.
Pokud jste pochybili vy a nechali například klíčky v zapalování, pojišťovna vám plnění vyplácet nemusí.
5. Vozidlo nahlaste jako odcizené na registr motorových vozidel a také ukončete povinné ručení.
Foto: TheDigitalWay, Pixabay
Zajímavost: Zloději aut si nejvíce „vydělali“ v roce 1997 – tehdy se za jediný rok ukradlo téměř 29 500 vozidel. Kolik se jich odcizí ve vašem okolí? Prozkoumejte online mapu kriminality.
Kde dochází ke krádežím vozidel nejčastěji?
K místům, kde dochází k odcizení automobilů nejčastěji, patří:
· městské aglomerace a sídliště,
· parkoviště u supermarketů či hotelů,
· rekreační oblasti,
· odlehlá místa s nízkou frekvencí kolemjdoucích a vozidel,
· boční uličky s nedostatečným osvětlením.
Problémem však není jen místo, kde svůj vůz ponecháte. Někteří majitelé občas zapomenou auto zamknout, nechají v něm klíčky, doklady nebo drahou elektroniku (navigaci, telefon, notebook) či zavazadla. To vše zloděje láká a neopatrnost majitele mu usnadní přístup do vozidla. Pořádné zabezpečení auta proti krádeži je proto velmi důležitou prevencí před jeho odcizením.