Foto: Gustavo Fring, Pexels
Ojetiny se finančně vyplatí
I pouhý rok staré auto koupíte mnohem výhodněji než vozidlo nové. Při výběru ojetého auta si všímejte jeho stáří, zajímejte se o počet najetých kilometrů i historii vozu (zejména s jakou částí byly největší problémy nebo jak probíhala pravidelná údržba současným majitelem). Technický stav pak detailně prozkoumejte při osobní prohlídce. Na které části vozidla se zaměřit?
Motor
Prohlédněte stav motoru, zjistěte, zda někde neunikají provozní kapaliny, zkontrolujte palivový filtr, paměť závad i rozvody a řemeny. Řemeny a kladky vyměňte při první návštěvě servisu po koupi, abyste zamezili možnému poškození motoru po prasknutí starého řemenu. Nechte si také určitě vyměnit motorový olej i olej do převodovky a vyčistit filtr.
Podvozek, brzdy
Brzdy a jejich součásti zkontrolujte obzvláště pečlivě. Bez chyby by měly být i hadičky, brzdové vedení a kapaliny. Vibrující volant poukazuje na ohnuté brzdové kotouče, klepání během jízdy pak mohou mít na svědomí vytlučené čepy, nefungující silentbloky nebo stabilizátory.
Pneumatiky
Nestejně sjeté pneumatiky značí poničené tlumiče nebo nevyváženou geometrii vozu. Prozkoumejte také hloubku dezénu, rok výroby a zda se typ obutých gum pro dané auto hodí. Pokud je vše v pořádku, nezapomeňte otestovat správné nahuštění pneumatik a prohlédněte si i rezervu.
Foto: cottonbro, Pexels
Klimatizace, kabinový filtr
Po koupi ojetého auta je vhodné nechat vyčistit celou vzduchovou soustavu. Po minulých majitelích je v ní mnoho bakterií, plísní a roztočů, kteří mohou citlivějším osobám způsobit alergie. Silní alergici by se také vždy měli zeptat, zda někdo z předešlých majitelů vozil v autě zvíře, a případně nechat potahy pečlivě vyčistit. Zkontrolujte také kompresor klimatizace – rozbitá klimatizace je celkem běžná závada, která vám však znepříjemní delší pobyt v autě.
Další součásti
Auto by mělo mít i povinnou výbavu, pokud v ní nějaké součásti chybí, doplňte je co nejdříve po koupi. Zkontrolujte autobaterii a její funkčnost. Zjistěte, jaká je hladina nemrznoucí směsi a v případě nutnosti ji dolijte.
Pokud nemáte potřebné zkušenosti ani známého, který se v autech vyzná, doporučujeme nechat před podpisem smlouvy zkontrolovat auto odborníkem v servisu. Profesionál za mírný poplatek často odhalí i skryté závady a může vám tak ušetřit starosti i finance.
Po kontrole technického stavu nezapomeňte všechny závady sepsat do kupní smlouvy na auto. Vyhnete se tak možným tahanicím po prodeji ojetého vozidla. Zároveň budete schopni odhadnout, kolik financí budete potřebovat na nutné opravy.
TIP: Při pořizování ojetého auta myslete předem na finanční rezervu určenou na neodkladné opravy. Rezerva by měla být ve výši cca 10 % z kupní ceny vozu.
Foto: Scott Graham, Unsplash
Administrativa při prodeji ojetého auta
Po podpisu kupní smlouvy na auto vás pak čeká nutná administrativa. Nejprve si nový vlastník sjedná povinné ručení, které musí být při přepisu vlastnických práv již platné. Následně se musí prodávající i kupující (případně jen jedna ze stran vybavena úředně ověřenou plnou mocí) vypravit na úřad s rozšířenou působností, kde provedou přepis vozidla. K tomu budou potřebovat:
- doklady totožnosti,
- velký technický průkaz,
- zelenou kartu (doklad o sjednaném povinném ručení)
- kupní smlouvu na auto,
- potvrzení o technické prohlídce vozidla (STK),
- vyplněný formulář žádosti o změnu vlastníka
- plná moc k přepisu vozidla
Včasný přepis auta zabrání pokutě
Nezapomeňte, že přepis auta musí být proveden do 10 dnů od data podpisu kupní smlouvy, jinak hrozí pokuta až 50 000 Kč. Po přepisu už si můžete své „nové“ auto začít konečně užívat. První cesta by však určitě měla vést do autoservisu, kde vám odborník zajistí perfektní technický stav vozidla a připraví jej na bezpečnou jízdu.