Nemoc covid-19 způsobená koronavirem SARS-CoV-2 změnila pravidla a omezila cestování po celém světě. Přinášíme vám přehled vybraných zemí s nejdůležitějšími informacemi ohledně cestování do jednotlivých států a jejich restrikcí. Pro nejaktuálnější informace o cestování do zahraničí v době koronavirové pandemie sledujte web Ministerstva zahraničních věcí ČR. Před každou cestou do zahraničí doporučuje ministerstvo zahraničí registraci cestujících osob do systém DROZD.
Aktuální informace k 30. 7. 2021
Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR rozlišuje 5 kategorií zemí a území dle míry rizika nákazy onemocněním covid-19, a to země a území s:
- nízkým rizikem (zelené),
- středním rizikem (oranžové),
- vysokým rizikem (červené),
- velmi vysokým rizikem (tmavě červené),
- extrémní rizikem nákazy (černá barva).
Turistické destinace postižené koronavirem
Koronavirová nákaza postihla mnoho evropských zemí, které jsou oblíbeným cílem českých turistů. Jednou z nejvíce zasažených zemí byla Itálie, která patří k oblíbeným turistickým cílům Čechů v zimě i v létě. Z dalších favorizovaných destinací jmenujme Chorvatsko a Slovensko, kde se onemocnění podařilo udržet v bezpečných mezích.
TIP: Více se o cestování v počátcích doby koronavirové, cestovním pojištění, návratu domů a povinné karanténě dozvíte v našich článcích Cestování v době koronaviru a Kam můžete nyní vycestovat? Bezpečnost zemí určuje vládní „semafor“.
Cestování do Itálie
Na cestu do Itálie je potřeba splnit dvě podmínky: předložit certifikát EU (v digitální či papírové podobě – o negativním výsledku testu, ukončeném očkování či o zotavení se po prodělaném onemocnění) a vyplnit PLF formulář. Pokud nejste schopni prokázat se EU Certifikátem musíte se nahlásit na místní zdravotnické zařízení ASL a nahlásit adresu vaší karantény.
Přijíždějícím ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika, je povolen vstup s certifikátem EU. Certifikát potvrzující negativní výsledek testu (ne starší 48 hodin) platí pro vstup i pro celý pobyt v Itálii.
Od 6. 8. však bude při vstupu do vnitřních prostor restaurací, barů, tělocvičen, muzeí a bazénů vyžadován tzv. zelený certifikát (platí pro osoby starší 12 let).
Cestující mají povinnost před vstupem na území Itálie vyplnit digitální elektronický formulář.
Pouze pokud nejste schopni prokázat se certifikátem EU, musíte se nahlásit na místní zdravotnické zařízení ASL a uvést adresu vaší karantény. Nevíte, jak najít „své“ ASL? Stačí, když do internetového vyhledávače zadáte „ASL“ amísto, kde jste se ubytovali (ve velkých městech i ulici).
Výjimky pro cesty z pracovních a jiných nezbytných důvodů zůstaly zachovány (viz www.esteri.it). Potvrzení o negativním výsledku testu nemusejí mít děti mladší 6 let.
Od 4. 7. zůstávají v tzv. bílé zóně všechny regiony. Sicílie regionálními nařízeními zavedla do 1. září povinné testování pro osoby, které přijíždějí ze Španělska, Portugalska, Malty, Řecka, Francie či Nizozemska nebo které v těchto zemích v posledních 14 dnech pobývaly.
Podklady převzaty z webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Cestování na Slovensko
Pro osoby přijíždějící na Slovensko z ČR platí povinnost zaregistrovat se prostřednictvím formuláře e-hranice (http://korona.gov.sk/ehranica) a předložit doklad o očkování. Neočkované osoby musejí až na výjimky do karantény. Děti mladší 18 let se řídí režimem rodičů. Úplná výjimka z povinnosti registrace a očkování platí i nadále pro tranzit a řidiče nákladní dopravy.
Přeshraničním pracovníkům stačí mít kromě registrace negativní PCR test ne starší než 7 dnů (tato výjimka platí pouze do 31. 8. 2021).
Pro cesty na pohřeb stačí kromě registrace negativní PCR test ne starší než 72 hodin.
Na Slovensku je mimořádná situace, protiepidemická opatření v jednotlivých okresech upravuje systém COVID automat. Více informací o epidemii covidu-19 na Slovensku.
Cestování do Chorvatska
Od 26. července 2021 mohou čeští občané vstoupit na území Chorvatska v případě, že se mohou prokázat platným digitálním certifikátem EU (potvrzujícím očkování, testování nebo prodělanou nemoc covid-19).
Pokud jím nedisponují, musejí předložit písemné potvrzení o negativním výsledku PCR testu (ne staršího než 72 hodin), antigenního testu (ne staršího než 48 hodin), případně potvrzení o ukončeném či probíhajícím očkování, nebo o prodělaném onemocnění. Výjimka z uvedených pravidel se pak vztahuje na děti mladší 12 let.
Více informací o epidemii covidu-19 v Chorvatsku.
Cestování do Španělska
Situace ve Španělsku byla jednou z nejhorších v celé Evropě. Počet nakažených přesáhl 240 000 osob a vládní restrikce jsou stále velmi striktní – uzavřené hranice, školy, obchody, restaurace a omezení volného pohybu osob.
Česká republika jako taková není na španělském seznamu rizikových zemí, nicméně od 26. 7. je na tomto seznamu zařazena Praha.
Všechny osoby, které cestují do Španělska letadlem či lodí, musejí vyplnit online formulář a obdržet příslušný QR kód. Osoby žijící na území Prahy (nikoliv ti, kteří cestují z Prahy) jsou povinni kromě kódu předložit jedno z následujících potvrzení:
- potvrzení o dokončeném očkování,
- potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19 nebo potvrzení o negativním výsledku PCR/TMA/antigenního testu.
Ostatní, kteří přijíždějí do Španělska z ČR, je nepotřebují. Je však třeba ujistit se u leteckých společností, zda nemají jiné požadavky.
Osoby mladší 12 let nemusí předkládat žádné z uvedených potvrzení, nicméně QR kód ano. Seznam rizikových zemí je aktualizován každý týden. Doporučujeme také sledovat webové stránky jednotlivých španělských autonomních oblastí, kde naleznete aktualizované souhrnné informace ohledně platných protiepidemických opatření.
Cestování do Rakouska
Při vstupu z ČR do Rakouska musejí obyvatelé ČR disponovat dokumentem o bezinfekčnosti v předepsané podobě. A to buď dokumentem o očkování, nebo dokumentem o uzdravení z onemocnění covid-19, nebo dokumentem o negativním testu na covid-19 (tzv. princip „3G“).
Pokud disponují jedním z těchto dokumentů, nemusejí před vstupem do Rakouska vyplňovat online registrační formulář. Podmínkou uplatnění těchto pravidel je, že cestující dlouhodobě pobývá v ČR nebo v jiném nízkorizikovém státě a v posledních 10 dnech nepobýval v žádné rizikové zemi.
Cestování do Německa
Od 6. 6. 2021 se Česká republika nenachází na německém seznamu rizikových zemí. Pro cesty do Německa tak již není nutné splnit podmínku testu, karantény nebo registrace (s výjimkou letecké přepravy).
Pozor: Pro všechny cestující, kteří do Německa přilétají např. z pražského letiště nebo jakékoliv jiné (i nerizikové) země, nadále platí povinnost předložit potvrzení o testu nebo očkování nebo o prodělané nemoci covid-19.