Cestovní pojištění byste měli mít sjednané v případě každého překročení hranic. Dokáže vás totiž ochránit před širokou škálou poplatků za onemocnění nebo zranění v cizině. Na co si dát při výběru pozor, abyste byli zabezpečeni za každé situace?
Foto: Pexels, Pixabay
Cestovní pojištění je základem zahraničního výletu
Lákavé dálky či výlety do bližších evropských měst jsou skvělým způsobem poznávání jiných zemí. Velký zájem tuzemských cestovatelů potvrzuje, že se vyplatí komplexnější varianta pojištění do zahraničí. Cestovní pojištění v základní variantě uhradí všechny léčebné výlohy včetně transportu do nemocnice, hospitalizace nebo poplatků za léky. Doplňková připojištění poskytnou vám i vaší rodině ještě širší služby. Podívejme se na celý proces výběru a sjednání cestovního pojištění u Yespojištění.cz. Vše zvládnete z domova do několika minut a ještě ušetříte.
Online sjednání cestovního pojištění krok za krokem
1) Do kalkulačky online pojištění zadejte informace o vás a vaší cestě. Stačí vybrat cíl cesty a její typ (pracovní nebo turistická), délku pobytu, počet osob a váš věk. Pojistit můžete i více osob najednou.
2) Následně se vám zobrazí přehledně sestavená tabulka se všemi dostupnými variantami pojištění pro vaši cestu od různých institucí. V horní části si zkontrolujte, zda zadané údaje sedí a případně vyberte doplňková připojištění. Ta vám nabídnou ještě lepší ochranu – připojistit se můžete na zimní, rizikové nebo extrémní sporty, pokud je plánujete provozovat. O rozdělení sportů se více dozvíte v samostatném článku „Rizikové, extrémní a nepojistitelné sporty – jaké činnosti sem patří?“.
Pokud budete provozovat právě některý ze sportů, které pojišťovna považuje za nebezpečné, a zraníte se, nejspíš vám instituce nic nezaplatí. Proto se vždy před cestou zamyslete, jaké aktivity plánujete provozovat, a případně si je připojistěte. Celý seznam rizikových a dalších sportů je u každé pojišťovny trochu jiný – před sjednáním si vždy zkontrolujte pojistné podmínky vybraného produktu, abyste měli jistotu, že je váš sport v pojištění zahrnutý. Budete tak moci předvádět sportovní výkony bez omezení.
3) Následně zvažte rozšíření cestovního pojištění i na další situace, které mohou nastat. Hned vedle možného připojištění sportů naleznete možnost připojištění odpovědnosti, zavazadel a úrazového pojištění.
- Pojištění odpovědnosti se někdy lidově říká „pojistka na blbost“, ale jejím uzavřením určitě neprohloupíte. Pojišťovna za vás zaplatí materiální nebo zdravotní škodu, kterou byste způsobili cizí osobě. Jedním z finančně nejnáročnějších případů je vámi zaviněná srážka s cizím lyžařem na svahu. Stačí chvíli nehlídat rychlost nebo na poslední chvíli seknout oblouček do dráhy jiného sportovce a následky mohou být děsivé – zraněný s bolestmi, transport do nemocnice vrtulníkem, potenciální hospitalizace, u komplikovaných zranění operace, léky, bolestné a případně i další výlohy. Pokud budete pod ochranou pojistky na odpovědnost, nemusíte se bát finančního nepohodlí. Náklady za vás zaplatí pojišťovna. Podobně je tomu u méně panických, ale přesto nepříjemných situací. Ve městě můžete do někoho neopatrně strčit a shodit mu nový fotoaparát, vaše dítě smete na zem drahé zboží z regálu v obchodě nebo omylem polijete koberec v hotelovém pokoji limonádou.
- Připojištění zavazadel pak oceníte při jejich ztrátě nebo krádeži. Hodí se při cestách do destinací s vyšší kriminalitou nebo v případě, že vaše zavazadla plánujete nechávat na hotelu či v úschovně. Každá pojišťovna má různě vysoké limity plnění, pokud tedy s sebou vezete drahé vybavení (typicky elektronika nebo cennosti), pohlídejte si, že vybrané pojištění případně pokryje všechny vaše ztráty.
- Úrazové pojištění zase chrání vás i všechny na vás finančně závislé osoby v případě náhlého úrazu. Máte díky němu jistotu, že vaše rodina během vaší rekonvalescence nebude ekonomicky strádat. Více o tomto typu pojistky najdete na stránce věnované úrazovému pojištění.
Foto: Free-Photos, Pixabay
4) Po výběru možných připojištění sledujte údaje v tabulce. U každé varianty cestovního pojištění najdete instituci, hodnocení, cenu a pojistné limity vybraných pojištění. Nejdůležitějším ukazatelem pro výběr pojistky jsou v tomto případě pojistné limity. Určují finanční strop, do kterého za vás výlohy kryje pojišťovna. Cokoli nad určenou hranici budete muset doplatit z vlastní kapsy. Chtějte proto pojistné limity co nejvyšší. Obecně se doporučují tyto minimální limity pro léčebné výlohy (kryjí také transport do nemocnice, léky, hospitalizaci, operace apod.):
- minimum pro jakoukoli cestu do ciziny – 1 500 000 Kč,
- turistická cesta po Evropě se základními rekreačními sporty – 2 000 000 Kč,
- dovolená na horách s lyžováním nebo u moře s potápěním – 3 000 000 Kč,
- odjezd do vzdálené země (USA, Kanada, Austrálie, Indonésie aj.) s nákladnější zdravotní péčí anebo delším transportem do ČR – 5 000 000 Kč.
Podobně naleznete údaj o limitu pod každou z kategorií připojištění. Některé pojišťovny dokonce nabízejí neomezené pojistné limity. V takovém případě jste chráněni do jakékoliv výše nákladů, zároveň ale takové pojistky bývají dražší. Cena pojištění se odvíjí nejenom od délky cesty, jejího typu a cílové destinace, ale také právě od výše pojistných limitů, sjednaných připojištění a celkové kvality služeb. Proto nejlevnější pojištění vždy nebývá tím nejvýhodnějším – levná pojistka většinou kryje pouze základní situace nižším pojistným limitem.
5) Po vybrání vaší ideální pojistky zkontrolujte pojistné podmínky, abyste věděli, co vše máte pojištěno. Následně vše sjednáte vyplněním základních údajů a zaplacením. Zabere to jen pár minut a budete dokonale chráněni před všemožným nebezpečím. Vyřízení cestovního pojištění tak můžete nechat i na poslední večer před odjezdem. Navíc díky našim dobrým vztahům s partnery získáte pojištění ještě levněji než na kamenné pobočce.
Zodpovědní turisté se chrání pojištěním
Pokud víte, na které parametry cestovního pojištění se zaměřit, není jeho výběr složitý. Hledejte pojištění všech vašich plánovaných aktivit (případně si je připojistěte zvlášť), dostatečné pojistné limity a široké služby pojišťovny. Kartičku s telefonním číslem na asistenční linku si uložte do telefonu nebo do peněženky, abyste k ní v případě potřeby měli rychlý přístup. A hlavně si užijte zahraniční dovolenou beze strachu.