Vyhlédli jste si nové auto ke koupi v zahraničí? Kromě lepší kvality a většího výběru často i ušetříte. Nebojte se složitého papírování. Připravili jsme pro vás návod krok za krokem, díky kterému bude dovoz auta i přihlášení vozidla do registru jednodušší. Navíc přidáváme i několik rad před koupí vozu ze zahraničí.
Foto: Dariusz Sankowski, Pixabay
Vyhněte se problémům při dovozu auta ze zahraničí
Kromě výhod se během nákupu dovozového vozidla může přihodit i mnoho problémů. Poslechněte zkušenější a předem si zjistěte, zda:
- Prodejce auta není podvodník. Neposílejte předem žádné finanční zálohy. Chtějte vidět detailní fotografie vybraného vozu a peníze vytahujte až po podepsání kupní smlouvy.
- Dokážete rozpoznat všechny technické vady. Raději si na obhlídku vytouženého auta pozvěte kamaráda, který tomu opravdu rozumí. Zeptejte se prodejce na minulost automobilu (nehody, poruchy, opravy, výměny dílů). Prohlédněte si servisní knížku.
- Je cena auta s DPH nebo bez něj. Budete ho určitě platit v ČR, proto jej v cizině neplaťte.
- Je nabídka opravdu výhodná. Do ceny auta zahrňte i náklady na cestování, ubytování, benzín apod.
- Pro auto pojedete ve všední den. Nezapomeňte, že na cestě nejspíše budete muset navštívit úřady (převozní značky, dočasné povinné ručení). Předem si najděte jejich adresu a otevírací hodiny, ať se na cestě zbytečně nezdržujete.
Návod – Dovoz a přihlášení vozidla krok za krokem
Před cestou do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění – je jedno, zda jedete jen na jeden den nebo na dva týdny. Obyčejné uklouznutí na chodníku může mít za následek klidně zlomeninu, jejíž lékařské ošetření budete muset hradit ze své kapsy – pokud tedy nemáte „cestovko“. To stojí od několika desítek korun denně a zachrání vás před velkými výdaji. Koukněte na kalkulačku cestovního pojištění a vybírejte z mnoha přehledně srovnaných nabídek.
Krok 1 – podepsání smlouvy
Stojíte u vysněného vozu, který má všechny parametry, které chcete a potřebujete. Cena je pro vás přijatelná, a tak kývnete. Následně zbývá podepsat kupní smlouvu a převzít od prodávajícího malý a velký technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla) a případně i COC list (Certficate of Conformity), což je jakýsi „rodný list“ od výrobce.
Pečlivě zkontrolujte, zda všechny údaje o autě sedí. Zároveň se zeptejte, zda bylo vozidlo v zahraničí majitelem odhlášeno – chtějte potvrzující dokument z místního městského úřadu.
Krok 2 – převoz do ČR
Existují dvě možnosti, jak automobil dopravit do vaší vlasti. Buď ho budete řídit sami a užijete si spolu vaši první jízdu, nebo necháte vozidlo dopravit do ČR na vleku. Pojede-li auto na vleku, nemusíte nic shánět ani obíhat úřady. Pokud však chcete cestu odřídit, sjednejte si v zemi prodeje dočasné povinné ručení. Zažádejte si na příslušném úřadě také o převozní značky (pozor, platí jen 10 dní).
Se zelenou převozní značkou můžete dojet do České republiky. Společnost vám mohou dělat i spolucestující. Mějte po ruce připravené všechny doklady o koupi vozu, ať případně urychlíte silniční kontrolu policisty. Po 10 dnech musíte auto přihlásit u českých úřadů – v opačném případě vám hrozí pokuta 5 000 až 10 000 Kč, a případně také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.
Krok 3 – absolvování STK
Koupili jste auto v některé ze zemí EU nebo ve Švýcarsku, Norsku, Islandu, či Lichtenštejnsku? Pokud má platnou technickou, stačí s ním u STK absolvovat jen evidenční prohlídku vozidla (zhruba za 1 000 Kč). Jestliže však kontrola technického stavu neproběhla nebo máte automobil z jiného státu, musíte si ho nechat prohlédnout v České republice při tzv. dovozové kontrole. Vyjde vás asi na 2 000–3 000 Kč. Až po ní dostanete všechny potřebné osvědčující protokoly.
Foto: Kredite, Pixabay
Krok 4 – povinné ručení
Sjednání povinného ručení musí předcházet první jízdě po českých silnicích (případně i cestě na STK). Bez něj nesmíte automobil řídit. Vybírejte jej podle množství služeb v ceně. Zajímejte se o možná připojištění a slevy za bonusy. Jeho cenu určuje zejména věk a adresa pojistníka a technické parametry vozidla. Dokladem zaplaceného povinného ručení je zelená karta.
Krok 5 – přihlášení vozidla do registru
Vaše cesta by nyní měla vést na místně příslušný dopravní inspektorát. Zde své nové auto s pomocí několika dokladů přihlásíte. S sebou si vezměte:
- protokol o emisích,
- doklady o technickém stavu vozidla z STK,
- malý a velký technický průkaz,
- potvrzení o odhlášení vozidla v zahraničí,
- zelenou kartu od povinného ručení,
- vaše osobní doklady,
- případně převozní SPZ.
Jestli jste právnická osoba, vezměte si s sebou i výpis z obchodního rejstříku. Pokud jste podnikající živnostník, vezměte si s sebou živnostenský list. A jestliže jste pouze provozovatel vozidla, připravte si s sebou i úředně posvěcenou plnou moc vlastníka.
Krok 6 – formuláře, poplatky a daně na úřadě
Vyplňte formuláře Zápis jednotlivě dovezeného vozidla do registru vozidel a Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel a zaplaťte poplatek (500–800 Kč, podle typu a technických parametrů vozidla). Formuláře můžete vyplnit předem online a urychlit tak svůj pobyt na úřadě – všechny formuláře týkající se registru silničních vozidel naleznete na webové stránce Ministerstva dopravy.
U starších vozů se vás může týkat také poplatek za ekologickou daň. Ta se vyměřuje podle emisních norem EU:
- auto bez emisních norem EURO = 10 000 Kč,
- EURO 1 = 5 000 Kč,
- EURO 2 = 3 000 Kč,
- EURO 3 a vyšší = 0 Kč.
Českou daň z přidané hodnoty budete platit pouze v případě, že má vaše nové auto najeto méně než 6 000 km anebo uběhlo méně než 6 měsíců od jeho první registrace. Pokud jste DPH již zaplatili v zemi prodeje, bude vám toto DPH vráceno. Následně pro vás ve lhůtě 30 dní úředníci připraví malý a velký technický průkaz a nové SPZ.
Auta z dovozu na českých silnicích
Registrací a zaplacením poplatků na úřadě dovoz auta a jeho cesta do České republiky končí. Začíná ale ta opravdová jízda po českých silnicích. Vyberte si to správné povinné ručení s naší kalkulačkou, starejte se o své nové vozidlo a jezděte opatrně.