Dovolená – krásný čas strávený s rodinou nebo kamarády, poznávání nových kultur či objevování přírodních krás. To je pro většinu lidí zasloužený odpočinek, na který se těší celý rok. Během dovolené samozřejmě nikdo nechce přemýšlet nad nepříjemnostmi. Může se však stát, že nastane nenadálá situace způsobená úrazem, a právě pro takové případy existuje produkt jménem cestovní úrazové pojištění.
Co přesně je cestovní úrazové připojištění?
Cestovní úrazové pojištění je rozšířením pojištění léčebných výloh a zahrnuje pojistné plnění v případě trvalých následků úrazu, či dokonce smrti následkem úrazu. Rozšíření cestovního pojištění o úrazové pojištění dále pokrývá:
- úrazy (vymknutí kloubů, přetržení vazů a šlach a další);
- újmy na zdraví způsobené chorobou a úrazem (tonutím a zásahem elektrického proudu);
- preventivní, diagnostické a léčebné výlohy spojené s úrazem.
Pojišťovna vyplácí tolik procent z pojistné částky, kolika procentům odpovídá rozsah trvalého tělesného či duševního poškození. Míru postižení určuje speciální kompenzační tabulka pro hodnocení trvalých následků.
Cestovní úrazové pojištění a jeho výluky
Cestovní úrazové pojištění se nevztahuje na zhoršující se stav zapříčiněný úmyslným nevyhledáním zdravotní péče při úrazu nebo vědomým nerespektováním pokynů a doporučení lékaře.
Dále se nevztahuje na následky infekčních chorob, kterými byl pojištěný nakažen v rámci kosmetických a estetických zákroků.
Pojištění rovněž nepokrývá úraz, ke kterému došlo ještě před sjednáním pojistky, a to ani za situace, že se po dobu platnosti smlouvy následky úrazu zhoršují.
→ Toto je jen úzký výčet výluk obsažených v pojistné smlouvě. Každá pojišťovna navíc stanovuje vlastní výjimky z pojištění, za kterých má právo nevyplatit plnění. Proto se seznamte s konkrétními podmínkami, než si cestovní pojištění sjednáte.
Kdy vám bude stačit evropský zdravotní průkaz?
Evropský zdravotní průkaz, European Health Insurance Card (EHIC), je univerzální doklad potvrzující nositelovo sjednané pojištění. EHIC slouží nejen k identifikaci pacienta, ale i k jeho základnímu ošetření. Rozsah krytí v rámci obyčejného evropského zdravotního průkazu je ovšem velmi omezený, proto doporučujeme uzavřít cestovní pojištění.
- Platnost karty EHIC
Evropský zdravotní průkaz vám v případě potřeby v rámci EU pokryje náklady spojené s ošetřením a léčbou za stejných podmínek, jaké mají občané dané země. Nevztahuje se ale na výlohy v rámci zdravotní péče na soukromých klinikách. Karta EHIC platí pouze na území členských států EU.
Nezapomeňte na rizikové sporty
Při sjednávání pojištění na dovolenou je vhodné zohlednit všechny aktivity, které se chystáte provozovat. Do klasického úrazového pojištění nepatří například skupina rizikových sportů (skialpinismus, jachting, historický šerm, pólo, potápění s použitím dýchacích přístrojů a mnoho dalších). Proto pokud se chystáte podobné činnosti vykonávat, zvažte sjednání pojištění rizikových sportů.
Co dělat, když se přihodí úraz v zahraničí?
Potká-li vás v zahraničí úraz, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Při sjednání cestovního pojištění obdržíte od pojišťovny kartičku s kontaktem na asistenční službu dané pojišťovny, která vám pomůže například s tlumočením či zajištěním dopravy do zdravotnického zařízení. V případě nedostatku financí potřebných k úhradě výloh můžete požádat o garanci zaplacení platby.
- Dokumentace pojistné události
Pečlivě si pro svou pojišťovnu uschovejte všechny účtenky za ošetření i kompletní lékařskou zprávu, která musí obsahovat příčinu návštěvy zdravotnického zařízení, diagnózu, postup léčby a předepsané léky. Důležitý je i paragon s rozepsanými cenami za jednotlivé položky. V případě úrazu způsobeného další osobou bude vaše pojišťovna vyžadovat i vyrozumění od policie.
Vyplacení pojistného plnění u cestovního úrazového pojištění
Pojistné plnění v rámci cestovního úrazového pojištění je vypláceno buď pojištěnému po návratu z cest, nebo pozůstalým osobám. Výhodou tohoto pojištění je to, že navazuje na klasické úrazové či životní pojištění, pokud ho již máte sjednáno. To znamená, že při trvalých následcích nezůstanete zcela bez financí. Pojišťovna většinou vyplácí jak denní odškodné, tak i jednorázovou částku za trvalé zdravotní poškození, která může jít i do milionů (záleží ovšem na limitech pojistného plnění u vámi zvoleného pojištění).
Proč si sjednat cestovní úrazové pojištění?
Cestovní úrazové pojištění vám v případě zdravotní újmy poskytne alespoň částečnou finanční kompenzaci a v případě úrazu s následkem smrti zabezpečí vaše blízké. Cestovní úrazové pojištění je vhodné pro dospělé i děti.