Před cestou na dovolenou se vyplatí myslet i na méně příjemné představy. Cestovní pojištění vám může ušetřit i miliony korun, ale existují také situace, během kterých vás nedokáže ochránit ani pojistka. Následné výlohy mohou významně nabourat váš rozpočet. O jaké situace jde a jak se proti nim chránit?
Foto: Kevin Phillips, Pixabay
Cestovní pojištění kryje léčebné výlohy
Základní cestovní pojištění si turisté sjednávají kvůli ochraně svých financí. V případě zranění nebo nemoci v zahraničí za ně pak pojišťovna uhradí veškeré léčebné výlohy, jako jsou transport do nemocnice, vyšetření, hospitalizace, léky i operace a návrat do vlasti. Po celou dobu pobytu v zahraničí mají pojištěnci také kontakt na nonstop asistenční linku, která jim pomůže ve chvílích paniky. Některé momenty však pojišťovna nepokryje. Zjistěte, které to jsou, a jak se takovým situacím vyhnout.
Pojišťovna neproplatí léčebné výlohy nad pojistný limit
Pojistný limit určuje hranici, nad kterou si budete muset náklady za léčbu uhradit sami. Proto při sjednávání cestovního pojištění pro turistické cesty po Evropě vybírejte pojistky s minimálním doporučeným limitem 1,5 milionu Kč. Pokud je vaše destinace vzdálenou a exotickou zemí, volte limit 5 milionů Kč.
Pojišťovna za vás neuhradí léčebné výlohy, pokud se vám zranění stalo při nepojištěném sportu
Při sjednávání „cestovka“ najdete seznam základních pojištěných sportů v pojistných podmínkách. Dalšími kategoriemi jsou rizikové, extrémní a nepojistitelné sporty. Zařazení aktivity do jedné z vyjmenovaných kategorií si každá pojišťovna určuje sama. Většinou se ale běžné činnosti u různých pojišťoven opakují – např. lyžování a potápění s instruktorem patří u většiny institucí do kategorie rizikových sportů. Při provozování jakéhokoliv sportu musíte mít také doporučené ochranné pomůcky a vybavení (helma, chrániče, hůlky apod.). Pokud na dovolené plánujete provozovat rizikový nebo extrémní sport (seznam těch nejčastějších najdete zde), můžete si jej navíc připojistit za nevysokou částku. Pak už se nemusíte bát vydat ze sebe vše a překonávat své hranice.
Úhradu nákladů za léčbu budete muset vzít na sebe, pokud se dopustíte porušení pojistné smlouvy nebo pokud je daná situace mezi výlukami z pojištění
Většinou se jedná o zatajení důležitých informací v průběhu škodní události, o vznik události při trestné činnosti nebo při porušení bezpečnostních nařízení. Častým prohřeškem je úraz po požití alkoholu nebo omamných látek. Prokázání jejich vlivu je pro pojišťovnu důvodem neproplacení vašich účtů z nemocnice. Dále se pojištění většinou nevztahuje na zranění způsobená plážovými atrakcemi nebo zapůjčeným vozidlem. Pojišťovna vám neproplatí ani psychoterapeutickou pomoc, estetické chirurgické zákroky, neakutní stomatologické ošetření a samozřejmě také úmyslně způsobené škody. Všechny výluky vždy najdete v pojistných podmínkách vybraného pojištění. Dopředu se s nimi seznamte a vždy se chovejte zodpovědně a ohleduplně.
Pojistné plnění může instituce odmítnout, jestliže neuposlechnete její pokyny
Pokud se vám stane zdravotní patálie, co nejdříve kontaktujte asistenční linku a postupujte podle jejích pokynů. V opačném případě by vám pojišťovna mohla odmítnout zaplatit pojistné plnění z důvodu nekonzultování postupu. Pracovník asistenční linky vám sdělí nejbližšího lékaře, se kterým má pojišťovna domluvené služby. Jestliže ale zranění ohrožuje váš život, volejte samozřejmě nejdříve místní číslo záchranné služby.
Foto: skeeze, Pixabay
Doplňkové pojistky rozšíří cestovní pojištění
Cestovní pojištění sice kryje ta nejzávažnější rizika, ale nehradí veškeré nepříjemné situace v cizině. Dobré připojištění vás ochrání nad rámec léčebných výloh. Můžete si jej za malý příplatek sjednat spolu s „cestovkem“ a budete tak chráněni ještě lépe. Jaké varianty doplňkových pojištění instituce nejčastěji nabízejí?
- Pojištění odpovědnosti – hodí se na pokrytí rizika, že někomu způsobíte škodu. Využijete ho například tehdy, když při návštěvě obchodu omylem shodíte z regálu drahý parfém. Díky pojištění za něj nebudete muset platit. Ochrání vás i při nedopatření, po kterém zůstane poničený hotelový pokoj, nebo při srážce s cizím lyžařem na svahu. Samotné cestovní pojištění uhradí zdravotní škodu pouze pojištěnci, ale z pojištění odpovědnosti se hradí zdravotní i materiální škoda jiným lidem. Stejně jako u základního pojištění sledujte údaj o pojistném limitu.
- Úrazové pojištění – díky němu zabezpečíte svou rodinu i v měsících po zranění. Rekonvalescence vašeho zdraví může trvat i delší čas, po který může být citelně nižší váš finanční příjem, a tedy i příjem vašich nejbližších. Pokud si před cestou k cestovnímu pojištění sjednáte i doplňkové úrazové připojištění, ochráníte je před možnou nestabilní finanční situací. Peněžní pomoc rodině můžete sjednat i pro následek trvalé invalidity nebo smrti. Více se o úrazovém pojištění dočtete zde.
- Pojištění zavazadel a dokladů – ochrání vás před strachem z možné ztráty vašeho majetku. Pokud budete mít sjednané připojištění a vaše zavazadla se ztratí nebo padnou do rukou zlodějů, nemusíte se bát o své cennosti. Díky pojištění získáte zpět alespoň finanční hodnotu obsahu kufrů a náklady za vystavení nových dokumentů.
Pokud jste chronicky nemocní, v seniorském věku nebo v jiném stavu, tak se u některých institucí budete muset pojistit speciální variantou pojištění. Všechny tyto kategorie občanů mají vyšší míru rizika, proto je jejich cestovní pojištění většinou o něco dražší a s jinými pojistnými podmínkami.
Pečlivě si přečtěte pojistné podmínky
Cestovní pojištění za vás zaplatí případné léčebné výlohy za zranění nebo nemoc. Při komplikovanějších situacích však musí mít dostatečný pojistný limit. Vhodná jsou i připojištění sportů nebo dalších doplňkových služeb, která vás ochrání ještě lépe. Před finálním odsouhlasením pojišťovacích služeb si nezapomeňte zkontrolovat pojistné podmínky a detailně se seznamte s výlukami. Pak už si stačí jen naplno užít dovolenou se silným partnerem v podobě pojišťovny za zády.