Ne každá dovolená je jen o polehávání na pláži u moře, někdy je potřeba i trochu adrenalinu. Surfujte, potápějte se, objevujte místní přírodu – rozhodně ale nezapomeňte na sjednání cestovního pojištění.
Cestovní pojištění a sport
Cestovní pojištění se automaticky vztahuje i na pojištění úrazů při sportovních aktivitách, avšak pouze při těch běžných. Běžné sporty definuje každý pojistitel rozdílně, a proto je vždy dobré se před sjednáním konkrétního cestovního pojištění řádně informovat. V pojistných podmínkách naleznete definici a seznam sportů, jež můžete za základní sazbu pojištění provozovat, ale co by vás také mělo zajímat, je seznam sportů, na které se pojištění nevztahuje, popřípadě které sporty je možné k danému produktu připojistit. V rámci cestovního pojištění je tedy nutné rozlišovat mezi běžnými sporty, rizikovými sporty a takzvanými nepojistitelnými sporty.
Cestovní pojištění a běžné sporty
Mezi běžné sporty patří nenáročné sportovní aktivity, které se vyznačují malým rizikem úrazu či úmrtí. Obvykle se jedná o aerobik, florbal, cyklistiku, fitness, plavání, plážový volejbal, lyžování, stolní hokej, tenis, tanec, squash, šnorchlování, turistiku nebo například spinning – tedy o sportovní aktivity rekreačního rázu, přičemž se pro účely pojištění nesmějí provozovat na vrcholové úrovni.
Cestovní pojištění a rizikové sporty
Některé sporty, které nám mohou připadat neškodné, však mohou být pro pojišťovnu rizikové, a proto nemusejí být v základní verzi cestovního pojištění obsaženy. Pokud jste tedy zjistili, že vámi provozovaný sport daná pojišťovna do běžných sportů nezahrnuje, máte dvě možnosti, jak tento problém vyřešit.
Sjednání speciálního balíčku cestovního pojištění
Mnozí pojistitelé nabízejí různé balíčky cestovního pojištění, přičemž základní balíček je zpravidla nejlevnější, obsahuje pouze standardní limity pojištění a na rizikové sporty se nevztahuje. Proto je vhodné si vybírat z nadstandardních programů cestovního pojištění, které jsou nejen rozšířené o asistenční služby, vyšší limity na pojištění léčebných výloh, ale navíc zahrnují právě sportovní aktivity s větším rizikem úrazu. V tomto ohledu je však nutné podotknout, že se toto zvýšené riziko pro pojistitele následně projeví i ve vyšší konečné ceně pojištění.
Sjednání připojištění rizikových sportů
Další možností, jak rizikové sporty do svého pojištění zahrnout, je jednoduše si je k cestovnímu pojištění připojistit. Tato varianta je zájemci o pojištění využívána častěji, neboť připojištěním rizikových sportů k základnímu balíčku pojištění bude konečná cena pojistky navýšena pouze o toto připojištění, a ne o všechny dodatečné služby, jež jsou poskytovány nadstandardními programy pojištění.
Které sporty se obvykle řadí mezi rizikové?
I seznam rizikových sportů se může lišit v závislosti na vybraném pojistiteli. Většinou se jedná o:
- aikido,
- karate,
- akrobatické lyžování,
- alpinismus,
- atletiku,
- canyoning,
- freeboarding,
- freestyle,
- horolezectví,
- jízdu na skateboardu či longboardu,
- kiting,
- lukostřelbu,
- parasailing,
- parašutismus,
- parkour,
- pole dance,
- potápění se žraloky,
- sportovní gymnastiku,
- surfing a mnohé další.
Pozor na nepojistitelné sporty
Nepojistitelné sporty jsou extrémní a nebezpečné aktivity, které pojistitel odmítá pojistit. Pokud se tedy na dovolené rozhodnete provozovat některý z těchto sportů a dojde k úrazu, nebo dokonce úmrtí, pojistné plnění vám poskytnuto nebude. Do této kategorie sportovních aktivit patří:
- motokros,
- freeskiing,
- swing jumping,
- sky surfing,
- krotitelství,
- kaskadérství,
- potápění pod ledem,
- lov exotické divoké zvěře,
- potápění do hloubky nad 40 m,
- skiextrém aj.
Cestovní pojištění rizikových sportů a jejich cena
Připojištění rizikových sportů poměrně citelně zvyšuje cenu cestovního pojištění. Avšak pokud jste se pro provozování rizikových sportů rozhodli, určitě se vyplatí si toto připojištění sjednat. Podívejme se na to, kolik by toto připojištění stálo u různých pojišťoven na českém trhu. Vybrali jsme pro vás modelový příklad 3členné rodiny (2 dospělí ve věku 33 a 35 let a 1 dítě ve věku 8 let), která se rozhodla vyrazit na týden k moři do Chorvatska. U všech tří osob počítáme s připojištěním rizikových sportů.
INTER PARTNER ASSISTANCE
Tato pojišťovna nabízí cestovní pojištění ve třech variantách: Excelent, Komfort a Reference. U základního balíčku Reference, obsahujícího pouze pojištění léčebných výloh (limit 2 500 000 Kč) a pojištění asistenčních služeb, je celková cena bez připojištění rizikových sportů 533 Kč. Cena tohoto programu pojištění včetně rizikových sportů vychází na 797 Kč.
Cestovní pojištění v programu Komfort zahrnuje pojištění léčebných výloh (limit 5 000 000 Kč), pojištění asistenčních služeb, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu a pojištění zavazadel, přičemž konečná cena za toto pojištění s připojištěním rizikových sportů činí 1 414 Kč.
Všechna výše zmíněná pojištění nabízí i varianta Excelent s tím, že pojištění léčebných výloh je zde bez omezení a dodatečně je zahrnuto též pojištění cestování letadlem. Celková cena pojištění včetně rizikových sportů pro 3člennou rodinu činí 2 741 Kč
Pojišťovna VZP
V rámci Pojišťovny VZP si lze sjednat hned tři varianty pojištění, a to MINI, STANDARD a NADSTANDART. Každý z těchto balíčku si můžete orámovat konkrétním limitem.
- Limit 3 – tento limit obsahuje nejnižší nabízené limity. Výhodou je nízká cena, ale vzhledem k limitům se doporučuje pouze do nejbližších zemí s velmi krátkým pobytem.
- Limit 10 – zahrnuje běžné čili standartní limity, který by měl pojištěný mít. Limit 10 je vhodný pro cestování po Evropě, středomořských státech nebo po blízkém východě.
- Limit 100 – poskytuje nejlepší péči a jistotu při cestování do jakékoli země.
Allianz pojišťovna
U Allianz pojišťovny máme na výběr mezi třemi programy pojištění, a to program Komfort, Extra a Max. Program Komfort lze v tomto případě sjednat již za 864 Kč, přičemž jsou v pojištění zahrnuty léčebné výlohy (limit 2 000 000 Kč), asistenční služby a pojištění odpovědnosti. Naproti tomu varianty Extra a Max nabízejí neomezené pojištění léčebných výloh, dále pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel a úrazové pojištění, přičemž konečná cena činí 1 088 Kč u balíčku Extra a 1 408 Kč u produktu Max.
Sjednání cestovního pojištění včetně rizikových sportů
Kromě výše zmíněných pojišťoven nabízejí cestovní pojištění a připojištění rizikových sportů i mnohé další pojišťovny na českém trhu. Neváhejte si pomocí naší online kalkulačky cestovního pojištění srovnat všechny dostupné nabídky tohoto pojištění a vybrat si tak pro sebe tu nejvhodnější! Stačí zadat pár základních údajů o vás a vaší cestě, vybrat si nejlepší nabídku pojištění a za pár minut už můžete mít potvrzení o sjednaném a zaplaceném pojištění v e-mailové schránce.
Nejste si jisti, zda si sjednat připojištění rizikových sportů?
Při sjednání připojištění rizikových sportů si dejte pozor především na správný výklad pojistných podmínek. I přesto, že sport, který hodláte provozovat, sami nepovažujete za rizikový, může to pojistitel vidět jinak. Že kolikrát záleží na okolnostech, dokládá skutečný příběh našeho klienta.
Příběh klienta
„Sjednal jsem si cestovní pojištění od nejmenované pojišťovny na letní dovolenou na řeckém ostrově Karpathos. Jelikož jsem vášnivý rybář, nezapomněl jsem si na ni přibalit svůj cestovní prut, který jsem také častokrát využil. V průběhu dovolené se mi však stal velice neobvyklý úraz. Při vylovování jedné z ryb jsem se pořezal o její hřbetní ploutev. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o „prkotinu“, ryba, o kterou jsem se pořezal, byla bohužel jedovatá. Ruka mi začala rychle otékat a bylo po zábavě. Ihned jsem musel do nemocnice. Při kontaktování asistenčních služeb jsem se však dozvěděl, že má pojistná událost není kryta, jelikož rybaření u dané pojišťovny patří mezi rizikové sporty. V pojistných podmínkách jsem se však dočetl, že to platí pouze pro rybaření na lodi. A slečna z asistenčních služeb to úplně popletla. Nechytal jsem žádné mečouny a opravdu se nejednalo o rizikový sport, ale pouze o rybaření ze břehu. Pojišťovna mi však naštěstí po doložení fotografie úrazu a ryby vše uhradila.“