Patří služební cesty do zahraničí nedílně k vaší pracovní náplni? Ať už jste majitelem firmy, který hledá levné cestovní pojištění pro své zaměstnance, nebo jste osoba samostatně výdělečně činná, případně i zaměstnanec, který byl sám pověřen úkolem najít si vhodné cestovní pojištění na pracovní cestu do zahraničí, máme pro vás hned několik zajímavých rad a tipů, jak nejlépe sjednat cestovní pojištění pro zaměstnance.
Modrý nebo bílý límeček?
Většina pojišťoven na našem trhu nahlíží na zaměstnance z pohledu cestovního pojištění a pracovních cest do zahraničí podobným způsobem a rozlišují dva typy služebních cest:
- manuální práce v zahraničí – do této kategorie typicky spadají profese jako řidič kamionu, obsluha v restauraci či baru, montážní či stavební dělník a mnohé další;
- duševní práce v zahraničí – kategorie, která je nejčastěji zastoupena manažery, kteří vyráží do zahraničí za účelem jednání, workshopu, výměny know-how či podobné odborné konzultace. Častým případem jsou i zaměstnanci, kteří vyráží do zahraničí prezentovat služby nebo výrobky své firmy na odborných výstavách a veletrzích.
Cestovní pojištění pro turisty nebo pracující?
Ptáte se, proč vůbec pojišťovny připojišťují pracovní cesty v zahraničí odlišně oproti turistickým pobytům? U služebních cest duševně pracujících naštěstí většina pojišťoven rozdíl opravdu nedělá. Z pohledu pojišťovny je služební cesta do zahraničí svým obsahem blízká klasickým či poznávacím turistickým pobytům a mělo by ji tedy pokrýt běžné cestovní pojištění.
U manuálně pracujících, kteří vyráží do zahraničí, je pak opravdu třeba se připojistit a zaplatit o něco vyšší pojistné, které odpovídá i vyššímu riziku, že se vám při manuální pracovní cestě či pracovním pobytu v zahraničí může něco stát.
U povolání jakými je například stavební či montážní dělník, ale i dálkový řidič kamionu opravdu statisticky hrozí větší pravděpodobnost úrazu a vzhledem k tomu, že náklady na zdravotní péči jsou až na výjimky v zahraničí vždy vyšší, než v České republice, cestovní pojištění pro zaměstnance se vám může jen vyplatit.
Kvalitní cestovní pojištění pro zaměstnance
Základem každého cestovního pojištění jsou vždy léčebné výlohy v zahraničí. Ty stanovují limit, do jaké výše vám pojišťovna proplatí náklady za lékařské ošetření, hospitalizaci, případnou operaci a předepsané léky.
Kromě dostatečného limitu léčebných výloh v zahraničí si však dobře pohlídejte i limit pro tzv. repatriaci. Repatriace zahrnuje obecně jakýkoliv nutný převoz pojištěného zpět do vlasti a nemusí se vždy jednat jen o tu nejhorší situaci, tedy převoz tělesných ostatků. Naopak málokdo ví, že pod repatriaci ze zahraničí zpět do vlasti spadají i takové případy, kdy je pojištěný hospitalizovaný, případně i po operaci, ale je ve stabilizovaném stavu a lze jej tak převézt opět domů. Mnoho zdravotních problémů ale vyžaduje odlišný způsob dopravy, než jakým se pojištěný dostal do zahraničí – například speciálně vybavenou sanitu, případně i s lékařským doprovodem, výjimkou nejsou ani speciálně zajištěná místa v letadle, uzpůsobená aktuálnímu zdravotnímu stavu klienta.
Všechny tyto starosti za vás hravě převezme kvalitní cestovní pojištění pro zaměstnance a s jejich řešením vám pomůže nonstop asistenční služba, kterou u většiny pojišťoven získáte již v základní ceně cestovního pojištění.
Pojištění zavazadel v cestovním pojištění zaměstnanců
Pojištění zavazadel tvoří obvykle nadstavbu k základnímu krytí léčebných výloh v zahraničí a je tedy za dodatečné pojistné. Pro zaměstnance, kteří vyráží na pracovní cestu do zahraničí, můžeme ale sjednání připojištění zavazadel jen doporučit!
Z praxe pojišťoven známe totiž mnohé případy, kdy došlo ke zpoždění či ztrátě zavazadla během přepravy a klient si musel zakoupit nový společenský oblek na plánované jednání v zahraničí, včetně společenských bot a dalších věcí osobní potřeby. Nebo došlo k odcizení věcí, určených pro prezentaci firmy na zahraničním veletrhu, dokonce i osobních věcí z uzamčeného hotelového pokoje.
Pozor si dejte jen na skutečnost, že většina pojišťoven nehradí škody na elektronických zařízeních, které jste předali v rámci zavazadla přepravci. Veškerou elektroniku je vždy lepší vzít si s sebou přímo na palubu letadla zabalenou do příručního zavazadla.
Pojištění úrazu a cestovní pojištění pro zaměstnance
Připojištění úrazu tvoří také volitelnou složku cestovního pojištění pro zaměstnance, na rozdíl od základního pojištění léčebných výloh ale odškodňuje přímo klienta. Připojištění úrazu tedy nehradí náklady vzniklé za lékařské ošetření, ale vyplácí sjednanou částku, a to nejčastěji za dny strávené v hospitalizaci, trvalé následky po úrazu nebo smrt následkem úrazu.
Pokud řešíte sjednání cestovního pojištění pro zaměstnance a chystáte se na manuální pracovní cestu do zahraničí, nezapomeňte i na sjednání úrazového připojištění.
Pojištění odpovědnosti na pracovní cestu v zahraničí
Posledním do trojice užitečných volitelných připojištění k cestovnímu pojištění pro zaměstnance je připojištění odpovědnosti. To pokrývá přesně ty situace, kdy byste způsobili během služební cesty nebo práce v zahraničí škodu někomu cizímu a tu museli uhradit. Škoda z pojištění odpovědnosti může být trojího typu:
- škoda na zdraví – častý případ, který je v běžném životě způsoben například srážkou dvou lyžařů na sjezdovce nebo běžnou autonehodou a v pracovním životě může být zastoupen například nechtěným poraněním kolegy v práci nebo autonehodou způsobenou při výkonu práce; tyto škody končí často u soudu a náklady na odškodnění poraněného bývají v řádu statisíců až milionů dle závažnosti poranění
- škoda na majetku – i tyto škody se dějí poměrně často a v pracovním životě si je můžeme snadno představit jako poškození cizího majetku například na stavbě, na veletrhu, kde jsou pronajaté stánky či vybavení, i při již zmíněné autonehodě; škoda na majetku se sice vyčísluje o dost snadněji, než škoda na zdraví osoby, avšak plnění za takovou škodu může šplhat do podobných dimenzí
- škoda finanční – vzniká obvykle v důsledku obou výše uvedených škod a představuje například ušlou mzdu nebo tržbu poškozené osoby; logicky pak záleží na rozsahu způsobené škody, ale i škody finanční bývají nejčastěji v řádu desítek až statisíců.
Porovnejte si jednotlivé nabídky cestovního pojištění pro zaměstnance od různých pojišťoven včetně volitelných připojištění zavazadel, úrazu a odpovědnosti a sami uvidíte, jak levné je cestovní pojištění pro zaměstnance v porovnání s jeho užitkem a možnostmi odškodnění.
Sjednání cestovního pojištění pro zaměstnance
Cestovní pojištění pro zaměstnance lze sjednat jak individuálně, tedy pro jednu konkrétní pojištěnou osobu, tak i hromadně – například pro celou skupinu zaměstnanců, která vyráží do zahraničí na služební cestu. Některé pojišťovny dokonce nabízí speciální celoroční tarify, ke kterým vydávají tzv. firemní karty. Na firemní kartě není uvedené konkrétní jméno pojištěné osoby a je tím pádem přenosná mezi jednotlivými zaměstnanci.
Pro maximální pohodlí při sjednání bychom vám doporučili online sjednání cestovního pojištění pro zaměstnance, které tak lze pohodlně zaplatit třeba i firemní kartou!