Fyziologické těhotenství trvá řádově 40 týdnů a dělí se na tři trimestry. Každý trimestr je spojený s jinou vývojovou fází miminka a stejně tak se každý trimestr projevuje odlišně i na těhotné ženě. Zatímco některé zvládají své těhotenství od začátku až do konce zcela bez problémů a omezení, jiné ženy to štěstí nemají a trápí je například nevolnosti v těhotenství, které skončí až ve druhém trimestru, náladovost či otoky, které jim ztěžují každý den celého těhotenství anebo tzv. rizikové těhotenství a komplikace spojené s miminkem. Výjimkou nejsou ani ženy, které musí část svého těhotenství strávit doma na lůžku, v horším případě pak i v nemocnici, a to až do porodu.
Všechny tyto situace vám ilustrujeme pro lepší porozumění vážnosti sjednání kvalitního cestovního pojištění pro těhotné ženy. Málokteré téma je totiž pro pojišťovny v rámci cestovního pojištění ožehavější a náročnější.
Cestovní pojištění pro těhotné ženy – kde se pojistit?
Ještě, než se vydá těhotná žena na cestu do zahraničí, je určitě dobré navštívit svého gynekologa a vše s ním dopředu probrat. Odborný lékař vám nejlépe dokáže vysvětlit případná rizika spojená s cestou do zahraničí a obzvlášť pak v takových případech, kdy těhotná žena plánuje pobyt v exotické destinaci. Zejména ve vzdálenějších zemích může i běžná nemoc způsobit vážné a nevratné komplikace, které by mohly ublížit nejen ženě, ale i dítěti.
Cestovní pojištění do zahraničí pro těhotné
Některé pojišťovny dokonce vyžadují v těhotenství souhlas lékaře, na základě kterého jsou teprve ochotny sjednat cestovní pojištění pro těhotné ženy a považovat takové cestovní pojištění skutečně za platné. Obvykle v takovém případě postačí, když těhotná žena navštíví svého ošetřujícího gynekologa a ten ji pro účely cestovního pojištění vystaví potvrzení, že zdravotní stav těhotné ženy nebrání nijak vycestování do zahraničí.
Písemné potvrzení od lékaře pro těhotnou ženu může být sice lékařem zpoplatněno, slouží však i jako záruka, že pokud by v zahraničí došlo ke škodné události a nastaly by jakékoliv komplikace, žena má k dispozici důkaz, že její zdravotní stav byl dobrý a komplikace vznikly náhle a neočekávaně. Zajištění písemného potvrzení o zdravotní způsobilosti pro cestování u těhotné ženy bychom tak doporučili každé těhotné ženě, bez ohledu na stádium těhotenství a jeho průběh.
Kdy nelze sjednat cestovní pojištění pro těhotné ženy
Výše doporučená konzultace s ošetřujícím gynekologem je nutná zejména tehdy, pokud je žena již v pokročilém stádiu těhotenství. Od konce druhého trimestru totiž není příliš vhodné podnikat dlouhé či jinak náročné cesty do zahraničí, a to ani, pokud se těhotná žena stále cítí ve skvělé formě. Většina pojišťoven těhotnou ženu v této fázi těhotenství již vůbec nepojistí. Navíc můžete narazit i na problémy s leteckými přepravci, kteří obvykle odmítají přijmout na palubu letadla ženu po 26. týdnu těhotenství.
Rozhodně nepojistitelné jsou pak všechny ženy s tzv. rizikovým těhotenstvím, a to i bez ohledu na fázi těhotenství, ve které se žena aktuálně nachází. Nejčastěji se to týká žen, kterým lékař doporučil domácí klid na lůžku, nebo jsou přímo v pracovní neschopnosti kvůli těhotenství.
Co lze pojistit v rámci cestovního pojištění pro těhotné
Základem cestovního pojištění pro těhotné ženy jsou samozřejmě léčebné výlohy v zahraničí. Ty stanovují limit pro veškeré zdravotní úkony, které by žena v zahraničí musela neodkladně podstoupit, a to jak ve spojení s těhotenstvím, tak i například v důsledku úrazu či nemoci. V tomto článku popsaná omezení týkající se plnění z cestovního pojištění pro těhotné ženy nebo jeho sjednání obecně se týkají právě léčebných výloh.
Co je však zcela bez omezení pro těhotné, jsou volitelná připojištění, kdy lze vybírat nejčastěji z:
- připojištění storno zájezdu – to pokrývá dobu od zakoupení zájezdu do data vycestování a pro těhotné ženy může být toto připojištění velmi užitečné, obzvlášť pokud si zájezd do zahraničí kupují s větším předstihem;
- připojištění zavazadel – se vztahuje na situace, kdy by došlo k poškození, ztrátě či odcizení zavazadla a to jak během přepravy, tak obvykle i z ubytovacího zařízení. Pod připojištění zavazadel u většiny pojišťoven spadají i takové případy, kdy by došlo ke zpoždění dodání zavazadel přepravcem o 6 a více hodin a klientka by si musela zakoupit nové věci osobní potřeby (například i záložní těhotenské oblečení);
- připojištění odpovědnosti – velmi užitečné krytí, pokud se chystáte do luxusnější destinace nebo cestujete s dětmi. V případě škod na cizím majetku nebo zdraví za vás pojišťovna převezme odpovědnost a škodu uhradí.
Cestovní pojištění pro těhotné ženy cena
Skvělou zprávou pro všechny nastávající maminky je určitě skutečnost, že pojišťovny nejsou oprávněny vybírat jakkoliv zvýšené pojistné za cestovní pojištění pro těhotné ženy. V rámci genderové rovnosti nesmí dojít k započtení žádné přirážky za těhotenství a těhotná žena tak zaplatí za cestovní pojištění úplně stejnou cenu jako jakýkoliv jiný pojištěný.
Cestovní pojištění do zahraničí pro těhotné a omezení
Pojišťovny v praxi obvykle rozlišují u cestovního pojištění pro těhotné ženy dvě odlišné situace:
- těhotnou ženu není pojišťovna vůbec ochotna pojistit, a to buď od určitého týdne těhotenství (obvykle od 24. či 26. týdne těhotenství výše) nebo obecně vzato;
- těhotnou ženu pojišťovna přijme do cestovního pojištění (i zde bývá často omezení pro ženy na konci druhého a ve třetím trimestru těhotenství), avšak proplatí jí zdravotní péči pouze v takových případech, kdy by došlo k akutnímu ohrožení života matky nebo dítěte, všechny ostatní zdravotní problémy a úrazy pak hradí pojišťovna bez omezení.
Jako ohrožení života matky nebo dítěte lze obecně shrnout takové případy, kdy by došlo k jakýmkoliv komplikacím typu krvácení těhotné ženy, urputné bolesti či náhlý kolaps a také předčasný porod před ukončeným 26. týdnem těhotenství.
Žádná z českých pojišťoven pak určitě neproplatí jakýkoliv plánovaný zákrok, ať už by se jednalo o umělé oplodnění, interrupci či naopak plánovaný porod v zahraničí. Toto omezení však platí paušálně pro jakéhokoliv klienta a netýká se pouze těhotných žen, protože základním předpokladem pojištění je tzv. nahodilost situace, v tomto případě zdravotního problému, a mezi takové plánované zákroky logicky nepatří.
Před sjednáním cestovního pojištění pro těhotné ženy můžeme jen doporučit důkladně si přečíst příslušnou část všeobecných pojistných podmínek cestovního pojištění pro těhotné, anebo se obrátit na důvěryhodného partnera, který zná situaci na trhu a nabídne vám pouze vhodné cestovní pojištění. V případě našeho poptávkového formuláře cestovního pojištění stačí upozornit na váš aktuální stav a naši operátoři klientského centra vám již vytvoří nabídku přímo na míru vašim potřebám.
TIP: Spočítejte si cestovní pojištění pro těhotné pomocí naší online kalkulačky cestovního pojištění a ušetřete. Cestovní pojištění kalkulačka online.
Cestovní pojištění pro těhotné srovnání
Naštěstí jsou na našem trhu i takové pojišťovny, které se na cestovní pojištění v těhotenství přímo zaměřují a jasně komunikují, kdo může být pojištěn a na co má těhotná žena v rámci takového cestovního pojištění nárok. Patří mezi ně například:
ERV Evropská pojišťovna
ERV pojišťovna specialista na cestovní pojištění s více než 20ti letou historií na českém trhu a silným německým zázemím nabízí přímo komplexní cestovní pojištění pro těhotné. I zde platí, že těhotná žena nesmí být na rizikovém těhotenství nebo v pracovní neschopnosti, avšak pojistit se lze až do 2 měsíců před očekávaným datem porodu. Cestovní pojištění ERV pro těhotné stojí od 36 Kč na den a platí v rámci Evropy s limitem až 4 000 000 Kč na léčebné výlohy v zahraničí, které zahrnují i léčení či operace vztahující se k těhotenství a stejně tak i léčení či operace předčasně narozeného dítěte.
Kooperativa pojišťovna
Kooperativat univerzální pojišťovna s více než 2 miliony klientů na českém trhu, 25ti letou historií a stabilním zázemím nadnárodní VIG finanční skupiny pojišťuje těhotné ženy až do 10 týdnů před očekávaným termínem porodu. Vyloučeny z pojištění jsou opět všechny ženy s rizikovým těhotenstvím, avšak od 18 Kč na den nabízí limit léčebných výloh až 5 000 000 Kč a v rámci péče o těhotné pokrývají náklady na lékařské ošetření při neočekávaných akutních komplikacích, kdy je bezprostředně ohrožený život matky, plodu či předčasně narozeného dítěte.
Union pojišťovna
Union pojišťovna je pobočkou slovenské Union poisťovny pro Českou republiku, její kořeny spadají do roku 1992 a zázemí je tvořeno nizozemskou pojišťovací skupinou Eureko B. V. Union patří mezi méně známé pojišťovny, avšak specializuje se přímo na oblast individuálního zdravotního pojištění, ke kterému přísluší i cestovní pojištění. To lze u Union sjednat sice jen do obvyklého 26. týdne těhotenství, avšak prakticky bez dalších omezení, tedy ve stejném rozsahu jako pro jakéhokoliv pojištěnce. Za 18 Kč denně nabízí léčebné výlohy v zahraničí bez omezení limitu plnění a v případě těhotných žen hradí náklady na lékařskou péči, a to i při cestování v těhotenství letadlem.
ERGO pojišťovna
Ergo pojišťovna je univerzální pojišťovna menší velikosti i známosti, avšak opět s více než 20ti letou historií na českém trhu a zázemím německé finanční skupiny MunichRe (předním zajistitelem na světě). Zajímavostí u cestovního pojištění ERGO pro těhotné je skutečnost, že jeho sjednání nijak neomezují stádiem či týdnem těhotenství. Pojistit se tak lze po Evropě s limitem léčebných výloh 5 000 000 Kč již od 20 Kč na den, a to i například v 30. týdnu těhotenství. Hrazeny však budou ve spojení s těhotenstvím (podobně jako u Kooperativy) jen náklady na nutnou a neodkladnou péči při akutním ohrožením života matky či dítěte.
Pojišťovna VZP
PVZP alias dceřiná společnost největší zdravotní pojišťovny na našem trhu VZP nabízí podobně jako ERGO sjednání cestovního pojištění bez omezení týdne těhotenství. Cestovní pojištění pro těhotné lze sjednat po Evropě s limitem léčebných výloh ve výši 3 000 000 Kč za 45 Kč na den, za tuto cenu je však obsaženo automaticky i pojištění odpovědnosti. V případě škody pak PVZP uhradí jen akutní a neodkladnou péči, ne však ošetření či kontroly v rámci sledování těhotenství. Více na cestovní pojištění VZP.
Ať už do zahraničí musíte na pracovní cestu, nebo plánujete pohodovou zahraniční dovolenou s partnerem a nechcete se nijak omezovat ani v těhotenství, vždy vám dokážeme najít skvělé řešení přesně na míru. Vyplňte náš kontaktní formulář pro nezávaznou kalkulaci cestovního pojištění a přenechte veškeré starosti se sjednáním naším specialistům.
Na základě poptávkového formuláře vám sestavíme základní nabídku cestovního pojištění pro těhotné ženy a její parametry pak společně doladíme po telefonické konzultaci. Cestovní pojištění lze pak v případě zájmu pohodlně sjednat online a zaplatit kartou či převodem.