Foto: Paul Gilmore, Unsplash
4 až 1 týden před odjezdem
- Pokud odjíždíte déle než na týden, zajistěte si zalévání květin a vybírání dopisů a letáků z poštovní schránky. Máte-li hodného souseda nebo příbuzného, domluvte se, aby vám během vaší dovolené posílali uklidňující SMS. Díky nim budete mít jistotu, že je vaše bydlení v pořádku.
- Naplánujte si dopravu do cílové destinace. Pojedete vlastním autem? Nechte ho před cestou zkontrolovat v servisu. Zjistěte si trasu včetně základních údajů o zemích, kterými budete projíždět – nejvyšší povolená rychlost, povinná výbava, mýtné atd. Pokud nepojedete vlastním autem, kupte si letenky či jízdenky. Počítejte také s možnými prodlevami a blouděním, proto si na přestupy nechávejte minimálně 30 minut.
- Sepište si itinerář – co všechno chcete na dovolené vidět nebo zažít? Vyberte si ty nejdůležitější akce a naplánujte je. Nesnažte se do seznamu zahrnout absolutně všechno. Odpočívat je také důležité, a navíc nikde není psáno, že jste v dané destinaci naposledy.
- Máte platný cestovní doklad? Zkontrolujte pasy nebo občanské průkazy všech spolucestujících.
- Jestliže máte domácího mazlíčka nebo děti, které s vámi na dovolenou nepojedou, domluvte se na jejich hlídání.
- Pokud jste vlastníkem cenností či drahé elektroniky, na kterých vám zaleží, vyfotografujte si je i s výrobními čísly. Takový seznam by po vás mohla chtít pojišťovna při likvidaci pojistné události.
- Jestliže vždy bojujete s balením, sepište si seznam všeho potřebného.
- Vyměňte si peníze – v dnešní době ale nemusíte vyměnit veškerou hotovost. Na dovolené můžete platit i kartou.
- Jedete-li do exotičtějších destinací, vždy se poraďte, zda není potřeba podstoupit speciální očkování.
- Máte v cestovní lékárničce vše potřebné? Ještě předtím, než začnete kontrolovat věcný obsah vaší lékárničky, zkontrolujte expiraci léčiv a vše prošlé odneste do lékárny. Následně dokupte vše, co vám schází. Správná lékárnička by měla obsahovat léky, které užíváte pravidelně, základní první pomoc (dezinfekci na rány, voděodolné náplasti, obinadla se sponkami, sterilní gázu, nůžky, pinzetu, teploměr), léky na nevolnost, bolest, zánět krku, teplotu, průjem a zácpu, desinfekční ubrousky, prášky nebo masti proti alergickým reakcím a repelent.
Poslední týden před odjezdem
- Povezete s sebou potraviny nebo výrobky s datem spotřeby? Nakupte je podle předem připraveného seznamu pár dní před odjezdem.
- Máte správně velká a nerozbitá zavazadla? Zkontrolujte jejich funkčnost. Určitě nechcete v den odjezdu zjistit, že vám nefunguje zip a zámeček.
- Zařiďte si kvalitní cestovní pojištění. Dbejte na široký rozsah služeb. Pojistěte si všechny aktivity, které chcete provozovat (alpinismus, lyžování, potápění aj.) a nenechávejte nic náhodě. Cestovní pojištění vás ochrání v případě, že budete na dovolené potřebovat lékařskou pomoc. Ošetření v zahraničí může stát desítky i stovky tisíc, proto se na tomto bodu určitě nevyplatí zbytečně šetřit – lepší cenu najdete díky kalkulačce cestovního pojištění, která vám nabídne přehledně srovnané pojistky různých pojišťoven za cenu lepší než na přepážce. Vše sjednáte i zaplatíte online, a to se v předdovolenkovém shonu hodí. Možná využijete i úrazové pojištění, které vás a vaši rodinu finančně zabezpečí v měsících po zranění či nemoci. Přečtěte si o něm více zde.
- I když vás to láká, nezveřejňujte informace o vaší dovolené a především datum odjezdu na sociálních sítích. Zvláště tehdy, pokud máte nezabezpečený profil.
- Ukliďte ze zahrady veškeré nářadí a pomůcky, které by mohly posloužit zlodějům (žebřík, krumpáč, sekera apod.).
Foto: tookapic z Pixabay
- Pokud vyrážíte po vlastní ose, nezapomeňte auto natankovat. Ještě, než do něj začnete skládat zavazadla, měli byste vozidlo zkontrolovat vozidlo.
- Zabalte si – kromě oblečení přidejte do zavazadel taky cestovní doklady, dokumenty k pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, nabíječky, léky a kosmetiku na opalování. Budete potřebovat i dokumenty k ubytování a jízdenky nebo letenky. Nezapomeňte na peněženku s platebními kartami.
- Vyhoďte potraviny, které by se po dobu dovolené zkazily.
- Zkontrolujte pračku a sušičku, zda jsou prázdné. Sušák s prádlem schovejte dovnitř bytu. Na balkoně by 2 týdny stejné schnoucí prádlo mohlo přilákat pozornost zlodějů.
- Spotřebiče, u kterých je to možné, vypojte ze sítě.
- Uschovejte cennosti do trezoru či na jiné skryté místo. Nenechávejte doma zbytečně vysokou hotovost.
- Jestliže nemáte nikoho důvěryhodného, komu byste svěřili klíče od bytu, nalepte na lednici nebo položte na stůl výrazný papírek s vaším telefonním číslem. Kdyby se něco stalo, mohou vás policisté nebo hasiči snadno kontaktovat.
- Nastavte si budík.
Den odjezdu
- Zavřete okna kvůli průvanu, dešti a možnému vykradení. Rolety a žaluzie nezatahujte, ať zbytečně neupozorňujete případné zloděje.
- Vypněte ze zásuvek veškerou elektroniku.
- Neteče nikde voda? Můžete také vypnout hlavní přívod vody i plynu.
- Zhasněte všechna světla.
- Aktivujte spuštění alarmu, pokud jej máte nainstalovaný.
- Zamkněte a uschovejte klíče od bytu na zapamatovatelné místo.
A začněte si užívat! Pokud jste něco zapomněli zabalit, nenervujte se. Většinu existenciálně nutných věcí seženete i na konci světa.