Foto: BNN_NEWS, Pixabay
Cestovní pojištění pro zodpovědné turisty
Základem cestovního pojištění je úhrada léčebných výloh, pokud u pojištěnce dojde ke zranění nebo onemocnění v zahraničí. V cizině mohou být částky za banální ošetření v řádu tisíců až desetitisíců korun. Ta komplikovanější – vyžadující transport a hospitalizaci – šplhají snadno i přes statisíce korun. Pro samoplátce představují takové částky poměrně velkou finanční zátěž, proto zodpovědní turisté vyrážejí do ciziny vždy s platným cestovním pojištěním. Jak je to ale s cestovním pojištěním k platebním kartám? Pokryje opravdu všechny lékařské výdaje?
Platební karta s pojištěním od banky
Některé banky vám při sjednání účtu a využití platební karty nabídnou i celoroční cestovní pojištění. Pohodlné řešení však ukrývá několik „háčků“. Všechny výluky a omezení najdete definované v pojistných podmínkách, které však bohužel málokdo přečte, než se mu stane škodní událost. Projděte si ty nejčastější výluky a omezení raději předem:
- Pozor na omezený rozsah pojištění. V pojistných podmínkách najdete seznam aktivit, které nemáte pojištěné (rizikové a extrémní sporty aj.). Pokud se vám úraz stane právě při nepojištěných aktivitách, budete muset zaplatit zdravotnické poplatky sami.
- Cestovní pojištění k platební kartě může mít omezenou platnost, pokud překročíte určenou délku pobytu.
- Pojistné limity (finanční hranice, do které za vás lékařské výdaje platí instituce) mohou být velmi nízké. Nejnižším doporučovaným limitem pro turistickou cestu po Evropě bez náročného sportování je 1,5 milionu Kč. Pro exotické destinace nebo státy s drahou lékařskou péčí se pak doporučený limit zvyšuje až k 5 milionům Kč. Možná se vám to zdá jako velmi vysoká částka, ale srážka s lyžařem v rakouských Alpách může vyjít i na více než milion Kč (transport vrtulníkem, hospitalizace, operace, léky, repatriace do vlasti atd.).
- Doplňková připojištění k cestovnímu pojištění ke kartě mnohde nedostanete. Nemůžete si tak připojistit ztrátu nebo krádež zavazadel či cestovních dokladů, storno poplatky, trvalé zdravotní následky (úrazové pojištění) nebo odpovědnost za škodu třetí osobě.
- Někdy může být platnost cestovního pojištění vázaná na používání vašeho bankovního účtu. Pokud nesplníte dané podmínky (např. minimální měsíční obrat na účtu), pojištění do zahraničí mít vůbec nebudete.
- Někde vám na jednu platební kartu pojistí celou rodinu. Dejte si pak pozor, zda jeden pojistný limit neplatí pro všechny členy rodiny. Např. pojistný limit 1,5 milionu Kč je dostačující pro jednotlivce při běžné evropské cestě, ale v případě kumulace veškerých léčebných výloh celé rodiny jde o velmi nízkou hranici. Ta se pak snadno překročí a vy budete muset nadlimitní poplatky zaplatit ze svého.
Pojištění ke kartě nebo komerční „cestovko“?
Cestovní pojištění k platební kartě se zdá výhodné, ale určitě si předem (ostatně jako u všech pojistek) přečtěte pojistné podmínky. Věnujte pozornost zejména výlukám, doplňkovým pojištěním a pojistným limitům. Pokud se chcete ochránit ještě lépe, sjednejte si cestovní pojištění přímo od pojišťoven. Díky naší online kalkulačce cestovního pojištění vám to zabere jen několik minut. Komplexní pojištění od různých institucí pak porovnáte i sjednáte klidně z obývacího pokoje.