Únor se blíží a s ním strašák jménem daňové přiznání. Kdo je povinen ho podat a co všechno si lze z daňového základu odečíst? Poradíme, jak je to s penzijním připojištěním.
Kdo je povinen podat daňové přiznání?
Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy přesáhly částku 15 000 Kč, a to v případě, že se nejedná o příjmy od daně osvobozené.
- Zaměstnanec
Pokud jste zaměstnáni, zaměstnavatel za vás odvádí zálohu na daň z vaší mzdy a v půlce února jen podepíšete roční zúčtování daně. Jestliže máte vedlejší příjmy přesahující za rok částku 15 000 Kč (brigáda, pronájem, kapitálové příjmy apod.), je nutné podat zvlášť daňové přiznání.
- OSVČ
Stejná částka definuje i povinnost podat daňové přiznání osob samostatně výdělečně činných. Výjimkou je způsob danění, takzvaná paušální daň, kdy je v pravidelných měsíčních platbách kromě záloh na zdravotní a sociální pojištění zahrnuta i daň.
Co je daňový odpočet?
Daňový odpočet je státem uznaná výloha, kterou lze odečíst od daňového základu – to znamená, že ze svých příjmů platíte nižší daň. Daňový odpočet lze uplatnit pouze jednou ročně, a to právě v únoru v rámci daňového přiznání. Na daňový odpočet máte nárok, pokud využíváte finanční produkt podporovaný státem (například penzijní připojištění, životní pojištění), jste členem odborů, rozšiřujete si vzdělání (zkoušky ověřující výsledky vzdělání), jste dárcem (krev, kostní dřeň, charita).
Penzijní připojištění a daň
Od daňového základu lze provést odečet v rámci příspěvků na penzijní připojištění, které přesáhly částku 12 000 Kč. Maximálně si však můžete odečíst 24 000 Kč, a to v případě, že spoříte 3 000 Kč měsíčně.
Při měsíční částce 3 000 Kč si za rok naspoříte 36 000 Kč = jelikož jste přesáhli minimální stanovenou hranici 12 000 kč, ze základu daně si odečtete 24 000 Kč. |
- Údaje o penzijním připojištění uvedete do tiskopisu určeného pro daňové přiznání a k němu přiložíte vyúčtování pro snadnější orientaci daňových referentek.
Státní příspěvek na penzijní připojištění
Za těchto podmínek můžete získat státní příspěvek:
- jste starší 18 let,
- jste občanem ČR a máte zde trvalý pobyt,
- přispíváte si na penzijní připojištění minimálně 300 Kč měsíčně.
Na penzijní připojištění přispívají i někteří zaměstnavatelé, částka není státem regulovaná, ale většinou se pohybuje kolem 500 Kč měsíčně. Zaměstnavatel pak může příspěvek uplatnit jako daňově uznatelný základ. Jestliže vám na penzijní připojištění přispívá zaměstnavatel, už nelze požádat o příspěvek státní.
Další daňové odpočty
- Životní pojištění
Stejně jako u penzijního připojištění i v rámci životního pojištění si lze při měsíčním příspěvku na pojištění ve výši 3 000 Kč odečíst z daní částku 24 000 Kč.
- Úroky z úvěru na bydlení (hypotéka, úvěr ze stavebního spoření)
Částku zaplacenou na úrocích z úvěru na bydlení či ze stavebního spoření (do výše 300 000 Kč) lze také odečíst ze základu daně. To znamená, že při současné dani z příjmu ve výši 15 % ročně můžete ušetřit až 45 000 Kč.
- Členské příspěvky odborů
Z daňového základu je možné odečíst buď maximálně 1,5 % zdanitelných ročních příjmů, nebo částku 3 000 Kč.
- Charitativní dary a bezúplatná plnění
Odepsat z daní lze 2 % hodnoty daru – nejméně 1 000 Kč a nejvýše 15 % základu daně.
- Darování krve
Za jeden odběr je příspěvek 3 000 Kč, při maximálním počtu odběrů (ženy 3× a muži 4× za rok) je daňový odpočet pro ženy 1 350 Kč a muže 1 800 Kč.
- Darování kostní dřeně
Za jeden odběr je příspěvek 20 000 Kč, který tvoří roční odpočet 3 000 Kč.
- Úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělání
Maximální příspěvek 10 000 Kč = odečet 1 500 Kč.
Příspěvek maximálně 13 000 Kč pro osoby se zdravotním postižením = odečet 1 950 Kč.
Příspěvek maximálně 15 000 Kč pro osoby s těžkým zdravotním postižením = odečet 2 250 Kč.
Zajímavost na závěr
Penzijní připojištění vzniklo v roce 1994 a v roce 2013 na něj navázalo doplňkové penzijní spoření. Zatímco penzijní připojištění je konkrétní finanční produkt určený k zajištění finančního zabezpečení v důchodu, doplňkové penzijní spoření je druh investování – sice může přinést vyšší výnosy než penzijní připojištění, avšak neposkytuje žádné garantované výhody.
Mohlo by vás zajímat: