Zdroj: Pixabay
Sjednání pojistky je prvním krokem k bezstarostnějšímu životu. Když už ale k pojistné události dojde, k bezproblémovému vyplacení pojistného plnění je stěžejní její správné nahlášení. Přečtěte si, jak na to.Kdy nahlásit pojistnou událost?
Aby nedocházelo ke zneužívání pojistek, analyzují pojišťovny před vyplacením pojistného plnění okolnosti, za jakých k pojistné události došlo, a ověřují, zda skutečně máte na vyplacení nárok. Pro bezproblémové doložení vašeho oprávnění je stěžejní nahlásit pojistnou událost co nejdříve, ideálně ihned po jejím vzniku. Přestože je promlčecí lhůta pojistných událostí několik let, zpětné dohledání důkazů může být v některých případech obtížné.
Jak nahlásit pojistnou událost krok za krokem?
V momentě, kdy nastane pojistná událost, postupujte následovně:
- Zamezte rozšiřování škod
Ještě před ohlášením pojistné události zamezte rozšiřování škod. Například v případě živelních pohrom se pokuste zakrýt střechu, do které zatéká, v případě prasklého potrubí pak ze všeho nejdříve uzavřete hlavní přívod vody.
Nedostatečná snaha zamezit dalším škodám by mohla být pro pojišťovnu důvodem ke zpochybnění vašeho nároku na pojistné plnění v plné výši.
- Kontaktujte policii
U kriminálních činů, jako je vandalismus, loupež nebo krádež vozidla, má kontaktování policie vždy přednost před ohlášením pojistné události.
- Zdokumentujte škody
Než se pustíte do úklidu, veškeré škody, na které budete chtít uplatnit pojistku, důkladně zdokumentujte. Ideálně sepište seznam a poškozené věci nafoťte, případně si nechte vystavit kopii policejní či lékařské zprávy.
Pozor: Pro vyplacení životní pojistky z důvodu trvalých následků budete potřebovat kromě lékařské zprávy také posudek o invaliditě, který vydává České správa sociálního zabezpečení.
- Najděte pojistnou smlouvu
Ohlášení pojistné události vám značně usnadní číslo pojistné smlouvy. Pokud jste však o ni přišli nebo ji nemůže najít, pojišťovna dohledá kopii podle vašich osobních údajů.
- Nahlaste pojistnou událost
Nejdůležitějším krokem je samotné nahlášení pojistné události, které většinou můžete provést třemi způsoby:
- telefonicky,
- prostřednictvím online formuláře, který najdete na webových stránkách pojišťovny,
- písemně prostřednictvím formuláře, který zašlete poštou nebo osobně doručíte na pobočku pojišťovny.
Pojišťovna po vás bude požadovat:
- číslo pojistné smlouvy (pokud ji máte k dispozici),
- osobní údaje (jméno, příjmení, datum narození),
- datum a místo vzniku pojistné události,
- důvod vzniku pojistné události (pokud je znám),
- rozsah škod,
- číslo bankovního účtu pro zaslání pojistného plnění.
O dalším průběhu vás bude informovat příslušná pojišťovna.