Pojištění bytu – domácnost, nebo nemovitost?
Pro pojištění bytové jednotky si můžete vybrat mezi dvěma produkty – pojištěním domácnosti a nemovitosti. Pojištění nemovitosti kryje škody na stavebních součástech bytu či domu způsobené živly nebo nehodou. Pojištění domácnosti pak chrání váš osobní majetek, vybavení bytu (podlahy, tapety, svítidla atd.), elektroniku, nábytek a další odstěhovatelné vybavení. Další možností je sjednání pojištění odpovědnosti za škodu, které kryje výdaje spojené se zaviněnou nehodou.
Na jaké okamžiky se jednotlivá pojištění vztahují?
- Pojištění nemovitosti – poničení stavby a jejích součástí (včetně kuchyňské linky a omítek) či vnitřních rozvodů přírodním živlem, zloději, pádem stromu nebo požárem atd.
- Pojištění domácnosti – znehodnocení fyzického vybavení bytu/domu při vytopení nebo živelní události, krádež vybavení uloženého ve sklepní kóji (ne však ve společné kočárkárně), návštěva zámečníka při zabouchnutí dveří, požár od svíčky nebo elektrospotřebiče a další.
- Pojištění odpovědnosti za škodu – náhrada nákladů vynaložených na ošetření a léčbu cizí osoby pokousané vaším psem, vysklené okno u sousedů (pojistka se vztahuje i na domácí zvířectvo a na potomky), prasklá hadice od pračky a vytopení sousedů, úraz cizí osoby kvůli spadlému květináči z vašeho balkonu, polití notebooku návštěvy, potrhání vypůjčených plesových šatů atd.
TIP: Nejrychleji pojistku vyberete ve srovnání pojištění bytu online. Z přehledně srovnané nabídky pojišťoven si snadno zvolíte tu pravou pro vás a rovnou si ji i sjednáte.
Na co se pojištění domácnosti a nemovitosti nevztahuje?
Pojištění domácnosti a nemovitosti se však nevztahuje na úplně všechny situace. Mezi pojišťovnami bývá rozdíl v uznání pojištění majetku uloženého ve společných prostorech, rozbití oken a prosklených dveří, snadno přístupného majetku na balkoně nebo lodžii v přízemí a prvním patře či škod způsobených exotickými domácími zvířaty. U pojištění nemovitosti si pohlídejte, zda jsou pojištěny i vedlejší budovy (garáž, sklep, dílna, kůlna, bazén, oplocení apod.) a na jakou pojistnou částku.
Ve výlukách pojištění domácnosti většinou najdete, že se krytí nevztahuje na předměty sloužící k výdělečné činnosti, na vozidla/letadla/lodě, na záznamy na médiích či na věci podnájemníků. Škoda nemusí být proplacena, ani když vznikne na umělecké sbírce či zapůjčeném vybavení.
Pojištění odpovědnosti pak nekryje škody, které si obyvatelé bytu způsobili sobě navzájem, škody vzniklé pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, škody způsobené úmyslně nebo hrubou nedbalostí a škody mimo územní platnost pojistky.
Pojištění v pronajatém bytě, v bytě v osobním a družstevním vlastnictví
Jaká pojištění byste si měli sjednat, pokud jste nájemníkem nebo majitelem bytu?
- Pojištění bytu v osobním vlastnictví – Pro majitele bytu v osobním vlastnictví se vyplatí komplexní pojistka, která zahrnuje jak pojištění nemovitosti, tak i domácnosti. Pokud chcete byt pronajímat, určitě si sjednejte alespoň pojištění nemovitosti a na sjednání pojištění domácnosti se domluvte s nájemníkem.
- Pojištění bytu v pronájmu – Nájemníci by měli mít sjednáno pojištění domácnosti (pojištění nemovitosti je na bedrech majitele). Pokud je vybavení domácnosti dílem nájemníka a dílem majitele, je nejsnazším řešením pojištění veškerého majetku nájemníkem s doložitelným soupisem vybavení zapůjčeného k užívání majitelem. Někdy bývá pojistná povinnost pro domácnost zahrnuta i v nájemní smlouvě.
- Pojištění družstevního bytu – Družstevní byty jsou majetkem družstva, které by se také mělo postarat o vhodné pojištění nemovitosti. Jeho členové by se však o pojistku měli aktivně zajímat, je jí chráněn „jejich“ majetek. Sami si pak sjednávají pojištění domácnosti.