Foto: mohamed Hassan, Pixabay
Zcela nové auto, nebo ojetinu?
Nejprve se musíte rozhodnout, zda si pořídíte úplně nové auto, nebo naopak ojeté. Mnoho lidí se rozhoduje zejména podle ceny, která je u ojetin i několikanásobně nižší. Technický stav levného staršího auta však může být horší, než si myslíte, a pak bude potřeba ojeté auto za další prostředky nechat opravit. Nákup auta s dlouhým rodokmenem a nízkou cenou se tak může nemile prodražit. Auta s nulou na počítadle ujetých kilometrů sice ještě voní novotou, musíte si však správně vybrat. Navíc se o zcela nové vozidlo budete nejspíš více strachovat a nedůvěřivě pozorovat každý nákupní vozík v jeho blízkosti a trnout přitom hrůzou, že vám poškrábe lak. Zejména pro nová auta se proto vyplatí havarijní pojištění, které kryje jeho poškození nebo odcizení – zjistěte, které je pro vás to nejvýhodnější v naší online kalkulačce havarijního pojištění.Jak postupovat při koupi vozu
- Přemýšlejte nad tím, co od auta očekáváte. Potřebujete hodně prostoru pro všechny členy rodiny, nízkou spotřebu paliva, nebo kompaktní rozměry městského vozítka? Model vozu vybírejte s ohledem na svůj životní styl.
- Vůz mohou prodražit vedlejší náklady. U nového i staršího vozu budete platit nejen za palivo, povinné ručení a další pojistky, ale také za pneumatiky, servis a časem i za opravy. Náhradní díly, doplňky i pojištění se pohybují v různé cenové hladině – podle typu vozu i podle jeho stáří.
TIP: Chcete-li získat pojistku za co nejvýhodnější cenu, vyzkoušejte naše online srovnání povinného ručení. Jeho cena závisí na rozsahu služeb pojišťovny, stáří, modelu a výkonu vozidla i na vaší adrese či věku. Více o cenách povinného ručení zjistíte v článku Ušetřete na pojištění auta – 6 faktorů, na kterých závisí cena pojistky.
- Ptejte se na zkušenosti ostatních. Využijte volně dohledatelné informace a zjistěte o vybraném modelu co nejvíce informací. Na jakém místě je ve statistice ukradených aut? Jaké součástky jsou nejvíce poruchové? Dohledejte si nezávislé recenze, které vám dají ucelenou představu o kladech i záporech vybraného vozu.
- Spotřeba paliva může značně ovlivnit váš rodinný rozpočet. Nevěřte slepě spotřebě při měřicím cyklu a raději si najděte údaje o spotřebě v reálném provozu. Dieselová vozidla patří k náročnějším na údržbu, zato je jejich spotřeba nižší než u aut s benzínovým pohonem. Ta se vyplatí na kratší přejížďky třeba po městě, diesel je efektivnější zase při dlouhých trasách a těžších nákladech. Samozřejmě ale záleží i na dalších parametrech vozu.
- Při prohlídce vozu využijte testovací jízdu, díky které budete mít jasno o uživatelské přívětivosti automobilu a technických aspektech jízdy. Vyberte trasu, při které vůz vyzkoušíte na nerovné silnici, ve vyšší rychlosti i v zatáčkách. U ojetiny pak ještě nezapomeňte důkladně prověřit její technický stav – nejdůležitější oblasti s častým výskytem oprav a problémů jsme sepsali do článku Koupě ojetého auta: Na co si dát pozor?.
- Nakupujte (a podepisujte smlouvy) s chladnou hlavou. Možná své nové auto hledáte v internetových bazarech nebo v nabídce autosalónů. Třeba narazíte na nějaké, které se vám zdá dokonalé – nenechte na sebe tlačit, sjednejte si osobní schůzku, auto si prohlédněte a poté si doma koupi v klidu rozmyslete. Nikdy nekupujte auto pod tlakem, bez rozmyslu a bez detailní znalosti jeho technického stavu a původu.