Foto: Mediamodifier, Pixabay
Pojištění majetku: Domácnost není nemovitost
Pojištění nemovitosti a domácnosti se lidem občas pletou. Do pojištění nemovitosti spadají stavební součásti domu či bytu a vybavení, bez kterého je bydlení nemožné (typicky kotel, radiátory, rozvody vody, klimatizace apod.). Pojistný produkt zahrnuje i stavby náležející k budově (jako je bazén, kůlna, sklep aj.), stavební materiál nebo nářadí k údržbě.
Pojištění domácnosti pak chrání vaše osobní věci, sportovní vybavení, cennosti, oblečení, elektroniku a další „odstěhovatelné“ vybavení bytu či domu. Zahrnuje i nábytek (včetně vestavěného), spotřebiče a kuchyňskou linku. Patří pod něj i majetek v kočárkárně, sušárně a v dalších společných prostorech.
Kdy se vyplatí pojištění domácnosti?
Existuje mnoho situací, kdy vám pojistka na domácnost ušetří peníze. Patří mezi ně:
- vytopení bytu,
- vloupání a krádež majetku,
- vandalismus,
- požár,
- výbuch plynu,
- zemětřesení, sesuv půdy,
- záplavy a povodně,
- pád stromu nebo letadla,
- poničení potrubí mrazem,
- úder blesku,
- škody po přepětí v elektrické síti a mnoho dalších situací.
Foto: Yarenci Hdz,Unsplash
Pojistku na majetek vybírejte podle limitů i míry ochrany
Pojištění domácnosti je jedním z nejběžnějších produktů a nabízí ho v podstatě každá pojišťovna. Jak si mezi nabídkami vybrat tu nejlepší? Využijte náš online srovnávač pojištění domácnosti – všechny důležité údaje k produktu z nabídky různých institucí v něm uvidíte přehledně a pojistku můžete přes počítač rovnou sjednat i zaplatit.
Sledujte výši pojistných limitů – určují hranici, do které uhradí škodu pojišťovna. Čím vyšší je limit, tím lépe jste chráněni i před vyššími škodami. Nejvyšší plnění můžete získat, pokud se pojistíte komplexním pojištěním domácnosti s vysokým pojistným limitem.
Vyberte si míru ochrany – částečně ji reflektují i pojistné limity. Většina pojišťoven nabízí několik úrovní pojištění domácnosti. V základní variantě sice budete platit nižší pojistné, instituce vám však také nabídne nižší plnění a ochranu jen v určitých situacích. Proto je lépe chránit svůj majetek pojištěním standardním či nadstandardním, které poskytne nejširší rozsah zabezpečení. Komplexnější pojistky se také vyplatí u dražšího vybavení, jehož nahrazení by vás přišlo na spousty peněz.
Sjednejte si i doplňková pojištění. K nejčastěji využívaným patří pojištění odpovědnosti, které uhradí materiální i zdravotní škodu, kterou byste mohli někomu nechtěně způsobit. Nejobvyklejšími škodními událostmi v této kategorii bývají vytopení bytu sousedů, rozbité okno či poničení zboží v obchodě.
Foto: Karolina Grabowska, Pexels
Jak spočítat cenu svého majetku?
Náhradu za zničený nebo odcizený majetek dostanete ve finanční výši, která odpovídá nové ceně. Pojišťovna by vám měla v ideálním případě vyplatit tolik peněz, abyste si vše mohli nakoupit znovu. Na starší vybavení, jehož hodnota je před škodní událostí nižší než 50 % původní kupní ceny, se vztahují plnění počítající s opotřebením.
Při sjednávání pojištění domácnosti pak bude chtít pojišťovna vědět, na kolik si svůj majetek ceníte. K výpočtu lze přistoupit několika způsoby:
- Sami odhadnete a spočítáte hodnotu pojištěného majetku (sečtete hodnoty jednotlivých kusů vybavení).
- Pojišťovna spočítá hodnotu vybavení podle velikosti bytu, úrovně vybavení a koeficientu.
- Pojišťovna vám zašle k vyplnění dotazník, do kterého zaznamenáte hodnotu jednotlivého vybavení.
Každé 2 roky byste pak měli cenu svého vybavení na pojistce aktualizovat. Stejně postupujte i po rekonstrukci pokoje či nákupu nákladnější výbavy do domácnosti. Nově pořízené vybavení, elektronika a další předměty budou nejspíše hodnotnější než ty, na které jste si pojistku sjednávali. Pokud bude částka na smlouvě po léta stejná i přes nové vybavení, bude vaše domácnost podhodnocená a v případě škodní události nedostanete tolik financí, abyste jimi pokryli nákup nových věcí.