Foto: Pixabay, Pexels
Cenu úrazového pojištění ovlivňuje rizikovost sportu
Při sjednávání úrazového pojištění bude pojišťovnu zajímat, kolik je vám let. Osobám mladším 18 let musí pojistku zařídit rodiče. Plnoletí zájemci o pojištění jsou pak posuzováni z hlediska rizikovosti čili náročnosti vykonávaného sportu. Pojistné podmínky se liší i v závislosti na tom, zda smlouvu uzavírá amatérský, registrovaný nebo profesionální sportovec. Dotyčný by měl na žádost instituce doložit, zda má ze sportovní činnosti finanční příjem a v jaké výši. Náklady na pojištění zvyšuje i chronická nemoc, pokud jí sportovec trpí při sjednávání pojistky.
Rizikovost jednotlivých sportů je dalším parametrem při výběru vhodné pojistky na úraz. Každá pojišťovna má trochu odlišné tabulky, které specifikují míru nebezpečí jednotlivých sportů, pojištění na ty nejextrémnější bývá samozřejmě nejdražší. Jak se různé sporty rozdělují najdete v našem článku Rizikové, extrémní a nepojistitelné sporty – jaké činnosti sem patří?.
Pojišťovna kryje náklady jen do sjednaného limitu
Do výše pojistného se promítnou nejen zmíněné parametry, ale také výše limitu plnění (maximální finanční hranice, do které pojišťovna kryje náklady). Úrazové pojištění sportovců vyjde o trochu dráž než obyčejné kvůli vyšší míře rizika zranění. Existují také různé varianty pojistek pro sportovce, ty nejkomplexnější hradí i preventivní lékařskou péči nebo zákroky plastické chirurgie.
TIP: Online srovnání úrazového pojištění v rámci produktů mnoha pojišťoven zvládnete sami během pár minut. Přehledná tabulka s nejdůležitějšími údaji vám pomůže najít tu pravou pojistku přímo pro vás.
Nejběžnější sportovní úrazy
Pojišťovny nejčastěji vyplácejí plnění pojištěným, kteří si při sportu vymknou kotník, zraní koleno či rameno nebo pohmoždí záda a páteř. Smlouva by však měla krýt i další, léčebně náročnější zranění. Při komplikovaných sportovních úrazech totiž může být nutná hospitalizace či nákladná vyšetření. Kromě toho by pojistka měla pokrývat i případy trvalé invalidity nebo smrti pojištěného.
Pojistku vybírejte podle rozsahu krytí, výše odškodného i výluk
Při srovnávání úrazového pojištění a výběru vhodného produktu se zaměřte i na výši denního odškodného a odškodnění za trvalé následky. Pozorně si pročtěte i sekci s výlukami, kde najdete přehled situací, na něž se pojištění nevztahuje. Výluky většinou zahrnují vznik zranění pod vlivem alkoholu, bez použití ochranných pomůcek, ale u některých institucí i drobná zranění jako natažené šlachy a vazy.
Pojištění sportovců může být sjednáno na kratší časové období (i na jediný zápas či sezonu) nebo lze zvolit jeho dlouhodobou variantu. Pojistníkem (což je osoba nebo společnost sjednávající pojištění) může být sám sportovec či jeho klub nebo svaz.
Pojistkou můžete ochránit i svou sportovní výbavu
Kromě úrazového pojištění si sportovci často sjednávají i pojištění životní nebo pojištění sportovního vybavení. Získají tak maximální možnou ochranu před nenadálými situacemi a případným výpadkem příjmů kvůli zranění.