Foto: engin akyurt, Unsplash
Snížení počtu žádostí o životní pojištění
Ekonomika dostala tvrdou ránu již na jaře, pojišťovny hlásily meziroční úbytek žádostí o životní pojištění asi o 20 %. Dle vyjádření institucí k tomu došlo zejména proto, že lidé nechtěli docházet do kanceláří pojišťoven a produkty nebyly připravené na sjednání na dálku. Propad životního pojištění zároveň souvisí i s názorem Čechů, že takový produkt nepotřebují. Přitom by jim vybrané životní pojištění mohlo pomoci právě s dopady koronavirové krize.
Pojišťovny vyplácí plnění za hospitalizaci
S ohledem na koronavirus by většina pojišťoven vyplácela plnění při hospitalizaci v nemocnici nebo při koronavirem způsobené pracovní neschopnosti. Žádná z pojišťoven však zatím nezařadila onemocnění COVID-19 na seznam závažných onemocnění, jakým je například rakovina, infarkt či mrtvice. Připojištění závažných onemocnění se tak na koronavirus nevztahuje.
Výluky většiny pojišťoven však zatím neobsahují onemocnění během pandemie či epidemie – pojistná rizika jsou tedy krytá i ve chvíli, kdy se nakazíte během celosvětového rozšíření nemoci. Tento bod se však může do budoucna změnit.
Foto: Anna Shvets, Pexels
Současné smlouvy nelze jednostranně změnit
Ti, kteří již životní pojistku mají, se nemusí obávat – nynější smlouvu vám pojišťovna nemůže vypovědět ani z vlastní vůle změnit. Situace je však jiná u doplňkových připojištění (například pojištění hospitalizace či pojištění pracovní neschopnosti). Připojištění závažných onemocnění a invalidity může instituce sice vypovědět, avšak některé pojišťovny se k tomuto postupu rozhodly neuchylovat a vzdát se práva na vypovězení smlouvy.
Na co se vztahuje životní pojištění v souvislosti s koronavirem a na co ne?
- Hygienikem/lékařem nařízená karanténa kvůli koronaviru bez možnosti pracovat – Při pojištění pracovní neschopnosti můžete získat plnění jen u vybraných pojišťoven (zejména Generali Česká, Kooperativa a další).
- Onemocnění koronavirem při zahraniční dovolené po oficiálním varování úřadů – Ne, pojistné plnění v tomto případě nezískáte. Pokud byste odjeli den před oficiálním varováním, na případ by se životní pojištění naopak vztahovalo.
- Rodič samoživitel musí zůstat doma s nemocným dítětem – Nárok na plnění vzniká při sjednání pojištění ošetřování dítěte. Nevztahuje se však na zdravé dítě, které je doma s rodičem kvůli uzavření škol.
- Pendleři pracující v zahraničí během epidemie – V případě onemocnění COVID-19 získáte pojistné plnění.
- Absolvování karantény v jiném státě – V takovém případě se životní pojistka na situaci nevztahuje (územní platnost pro Evropský hospodářský prostor).
- Smrt v důsledku onemocnění COVID-19 – Ano, životní pojištění kryje toto riziko.
TIP: Při jakékoliv cestě do zahraničí si sjednejte komplexní cestovní pojištění pro případ nemoci či úrazu.
Životní pojištění si můžete sjednat ihned online
Pokud byste si i vy rádi sjednali životní pojistku, můžete tak učinit online s naší kalkulačkou životního pojištění. Přehledně srovnané produkty s rozsahem služeb a cenou vám pomohou vybrat to nejlepší pojištění pro vás a vaši rodinu. Navíc můžete ušetřit až 35 % z ceny pojistky díky našim výhodným nabídkám.
Foto: Anastasia Shuraeva, Pexels
Pokud se však chcete nechat pojistit kvůli nemoci COVID-19, počítejte s tím, že pojišťovny uplatňují čekací doby. Pojištění tedy není účinné ihned po podpisu smlouvy. Po smluvenou dobu pojišťovna plnění za nemoc nevyplácí – čekací doba je u pojišťoven v řádech měsíců, nejkratší je 2 měsíce. Pokud nás však čekají opakující se epidemie koronaviru podobně jako u chřipky, sjednání pojistky se určitě vyplatí co nejdříve.
Životní pojištění vás pochopitelně chrání i v mnoha dalších situacích – při úrazu, během ošetřování člena rodiny (z důvodu nemoci nebo úrazu, uzavřené školy většinou jako důvod nestačí), během hospitalizace, při dlouhé pracovní neschopnosti, při vzniku invalidity či úmrtí pojištěného a v jiných neočekávatelných momentech.