Foto: Daria Shevtsova, Pexels
3 nejchaotičtější letiště na světě
Jestli existuje nějaké místo, kde svá zavazadla opravdu ztratit nechcete, jsou to tato letiště.
Letiště Charlese De Gaulla, Francie
Nepříjemný personál, odmítání komunikace v angličtině, vzdálené terminály, málo míst k sezení a všudypřítomný chaos. Tak popisují cestovatelé jedno z nejslavnějších evropských letišť. Jako cestující se tu nedovoláte základních zákaznických služeb. Za to kysele se tvářících obličejů je tu jako máku.
Los Angeles International Airport, USA
Šesté největší letiště na světě (a třetí nejvytíženější ve Spojených státech) ročně odbaví asi 67 milionů cestujících – notně nespokojených cestujících. Nejčastěji si stěžují na nepořádek a chaotické uspořádání hal. Pomalý personál a citelný nedostatek služeb (restaurace, kavárny, obchody) pak ještě zvyšují jejich naštvanost.
Letiště Bergamo Orio al Serio, Itálie
Personál nemá vychování, nejsou tu obchody a při návštěvě toalet se vám zvedne žaludek. Letiště poblíž Milána se stalo terčem kritiky mnoha cestujících. Navíc se tu anglicky domluvíte horko těžko. Slabší povahy se budou v halách štítit si sednout. Jestliže zde budete muset strávit delší čas třeba kvůli přestupu, dostatečně se vyspěte už v letadle. Místní ostraha je neúprosná a každého spáče neurvale budí.
Jak vyzrát nad panikou na letišti
Správný postup odbavení na letišti při cestování je následující:
- Na letiště se dostavte nejméně 2 hodiny před odletem.
- Připravte si cestovní doklady (občanský průkaz nebo pas) a vyčkejte na odbavení u přepážky (check-in).
- Po odbavení získáte palubní lístek a vaše zavazadla pracovník ozdobí nálepkou. Mějte však radši kufry označeny i sami od sebe. Hezky se s nimi rozlučte, své kufry uvidíte až po vystoupení z letadla.
- Další na řadě je bezpečnostní kontrola, při které musíte obsah svých kapes a příručního zavazadla nechat zkontrolovat rentgenem.
- Následně budete muset vyhledat svůj gate – bránu k opravdovému nástupu do letadla (označení gatu najdete na palubním lístku). Zde počkáte na výzvu k nastoupení. Sledujte informační tabule – jakmile nastane čas nástupu, objeví se u vašeho letu údaj „boarding“.
- Pracovníci naposledy zkontrolují vaše doklady a vy budete vpuštěni na palubu.
- Při delších trasách můžete zažít i mezipřistání nebo přestup na jiné letadlo. Situace to nejsou nijak komplikované, ale může se při nich přihodit třeba ztráta odbavených zavazadel. Pokud se o svůj majetek bojíte, sjednejte si k cestovnímu pojištění doplňkové pojištění ztráty zavazadel. Vyjde vás na pár desetikorun a ušetří vám finance i nervy.
- Po vystoupení v cílové destinaci vás zaměstnanci letiště opět zkontrolují, abyste následně mohli v hale počkat na své zavazadlo, které vyloží z letadla.
Ztráty i krádeže na letištích vyřešíte pojištěním
Pokud plánujete cestu do zahraničí, nezapomeňte se chránit cestovním pojištěním. To za vás uhradí případné léčebné výlohy, které mohou sahat až do milionů korun. Bojíte-li se o svůj majetek, využijte připojištění ztráty zavazadel či doplňkové pojištění cestovních dokladů. Nebudete se tak muset strachovat ani na tom nejhorším letišti na světě.