Foto: Resi Kling, Unsplash
K čemu je dlouhodobé cestovní pojištění?
Cestovní pojištění vás dokáže finančně ochránit v případě zranění nebo nemoci při pobytu v zahraničí. Obyčejná popálenina horkou vodou, zlomená ruka po pádu na chodník nebo komplikované zažívací problémy mohou občas potkat každého z nás. Lékařská péče, transport do nemocnice a případná hospitalizace vás však v cizině může vyjít na několik desítek tisíc korun, v horším případě i na miliony korun. Proto se vždy vyplatí předem myslet na „cestovko“, které za vás případné výlohy uhradí.
„Cestovko“ na delší čas se hodí studentům i dobrodruhům
Cestovní pojištění na dlouhý časový úsek (maximálně však na 365 dní) využijí zejména:
- mladí lidé při zahraničním studentském pobytu,
- zaměstnanci na pracovní stáži nebo služební cestě,
- brigádníci či au-pair v cizině,
- dobrodružní cestovatelé,
- a další, kteří souvisle a delší čas žijí v zahraničí
Při výběru pojistky hledejte služby navíc
Co ovlivňuje cenu pojištění? Hlavní roli hrají cílová destinace, věk pojistitele, typ cesty a samozřejmě délka pobytu. Pojišťovny produkt „dlouhodobé cestovní pojištění“ nabízejí pro cesty na minimálně 46, 90 či 185 dní. Tento údaj najdete v pojistných podmínkách, které byste si vždy před sjednáním měli detailně projít.
Na co se při výběru pojištění zaměřit? Rozhodně byste měli mít na paměti, že cena není vše. Spíše se zaměřte na šíři služeb. Nonstop asistenční linku dnes najdete u drtivé většiny produktů. Pátrejte také po zahrnutých aktivitách (třeba plánované rizikové sporty), možnostech připojištění a po hranicích pojistných limitů. Ty určují, do jaké částky za vás úhradu zaplatí pojišťovna. Vše navíc budete muset pokrýt z vlastní kapsy. Počítejte s tím, že cena ošetření, transportu a další péče je mnohdy několikanásobně vyšší než v Česku. Zlomenina nohy na sjezdovce, zákrok horské služby, transport vrtulníkem, operace a hospitalizace vás mohou vyjít i na miliony Kč. Pojistný limit by proto měl dosahovat alespoň 3 miliony Kč.
Dlouhodobé nebo opakované cestovní pojištění?
Jezdíte často na pracovní nebo soukromé cesty do zahraničí, ale vždy se vracíte zpět do ČR? Můžete si sjednat i cestovní pojištění pro opakované vycestování. Celková délka pobytu za našimi hranicemi musí být 4 a více týdnů za rok. V zahraničí ale můžete strávit jen omezenou dobu, po kterou vás pojistka kryje – většinou méně než 90 dní. Podrobnosti opět najdete v pojistných podmínkách vybraného produktu.
Foto: StockSnap, Pixabay
Připojištění se hodí při krádeži nebo smůle
Jestliže plánujete na své cestě neobvyklé aktivity, vždy se předem ujistěte, zda je vaše pojištění zahrnuje. Může se jednat třeba o zimní sporty (lyžování, snowboarding), horolezectví, potápění, ale i o vysokohorskou turistiku. Pokud byste si při podobném sportu ublížili a vaše pojistka by jej nezahrnovala, budete muset lékařskou péči uhradit sami. Většina institucí nabízí možnost si takové aktivity za pár korun připojistit, což se určitě vyplatí.
Doplňkově se pojistit můžete také proti ztrátě nebo krádeži zavazadel, osobních dokumentů a dalším nepříjemným situacím. Klid vám přinese například pojištění odpovědnosti. To kryje materiální i zdravotní újmy, které způsobíte vy (nebo vaše dítě či domácí mazlíček) cizím osobám.
Zábavu i poznání v zahraničí kryjte cestovním pojištěním
Možná už se těšíte a balíte si zavazadla nebo teprve cestu plánujete ve své hlavě. Vždy se však předem chraňte cestovním pojištěním. Jeho dlouhodobá varianta vám usnadní pobyt v cizině. Konečně se nebudete muset zaobírat sjednáváním dalších a dalších pojistek a začnete si užívat zábavných aktivit bez obav.
TIP: Sjednat si můžete také celoroční cestovní pojištění.