Foto: adexo_medical, Pixabay
Autolékárnička může zachránit nejen váš život
Základní pomůcky k první pomoci se vám mohou zdát jako byrokratický nesmysl. Avšak ta malá krabička může zachránit život – klidně váš nebo někoho z vašich blízkých. Proto na povinnost vozit s sebou autolékárničku nenahlížejte s despektem. Kromě případné záchrany života nebo rychlého ošetření vás také dobře vybavená lékárnička ochrání před pokutou. Pokud se nebude strážcům zákona při policejní kontrole něco zdát, můžete zaplatit pokutu až 2 000 Kč. Co tedy do zákonem stanovené lékárničky patří?
Povinný obsah autolékárničky
Ze zákona musíte v autě vozit následující zdravotnický materiál v samostatném pouzdře:
- 3 ks hotového obvazu s 1 polštářkem (šíře alespoň 8 cm, savost nejméně 800 g/m2),
- 3 ks hotového obvazu s 2 polštářky (šíře alespoň 8 cm, savost nejméně 800 g/m2),
- 1 ks náplasti v hladké cívce (velikost 2,5 cm × 5 m, min. lepivost 7 N/25 mm),
- 1 ks škrtícího gumového obinadla (60 × 1250 mm),
- 1 pár latexových nebo gumových chirurgických rukavic v obalu,
- 1 ks min. 14 cm zahnutých nůžek v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty,
- 1 ks isotermické („zlaté“) fólie o rozměrech alespoň 200 × 140 cm.
Jestliže vlastníte motorku, je povinný obsah motolékárničky trochu skromnější. Stačí, abyste vozili jen po 1 kusu hotových obvazů s 1 a 2 polštářky, 1 obinadlo a 1 rukavice.
Expirace neotevřeného materiálu už nevadí
Dříve byla důvodem k pokutě nejen chybějící lékárnička nebo jedna z jejích součástí, ale také expirace. Dobou použitelnosti v případě neotevřených pomůcek se od účinnosti vyhlášky č. 206/2018 Sb. naštěstí nemusíte trápit. Neporušený obal znamená pro policisty i zdravotníky použitelný obsah.
Jestliže nějakou součást autolékárničky otevřete a použijete, kupte při nejbližší příležitosti nové balení. Nechcete se trápit se skládáním všech součástek? Kupte si složenou a schválenou lékárničku rovnou v obalu nebo bez (v lékárně nebo na čerpací stanici). Dejte si však pozor, aby obsahovala vše, co má a alespoň zběžně se s jejími prvky seznamte. Celá autolékárnička vás vyjde na několik stokorun.
Kam s autolékárničkou?
Abyste vyjmenované součásti ochránili před prachem, vlhkostí a špínou, musíte je zabalit do textilního nebo plastového pouzdra. Kompletní autolékárničku pak v autě schovejte na čisté, temné a suché místo – ideálně tam, odkud je snadno přístupná. Určitě ji nenechávejte u zadního skla. Sluneční svit by ji poškodil. Lépe jí bude v zavazadlovém prostoru.
Do lékárničky přidejte i osobní KPZ
Kromě zákonem daného zdravotnického minima je doporučováno, abyste do lékárnického pouzdra přidali i pár dalších léčiv. Ty vám možná nezachrání život, ale uleví vám v řadě běžných zdravotních obtíží. Každý, kdo chce být připraven na vše, si do autolékárničky přidá:
- více párů gumových rukavic,
- náplasti,
- dezinfekci,
- pinzetu,
- oční kapky,
- léky proti průjmu,
- léky proti alergické reakci,
- balenou vodu,
- vlhčené ubrousky a
- další věci podle osobních preferencí.
Foto: camilo jimenez, Unsplash
Na zahraniční cesty vždy s pojištěním
Vyrážíte automobilem za hranice? Nezapomeňte na cestovní pojištění, které vás ochrání v případě nutnosti ošetření v cizí zemi. Lékařské zákroky, hospitalizace a transport do zdravotnického zařízení mohou stát desetitisíce i miliony korun. Proto se vždy chraňte pojistkou, která má dostatečný limit plnění, asistenční linku a kryje i případné sportovní aktivity. Můžete se i připojistit dalšími produkty, například pojištěním odpovědnosti (chrání pojistitele před placením za materiální a zdravotní újmy jiné osobě) nebo úrazovým pojištěním (zajistí stabilní ekonomické prostředí pro vaši rodinu při dlouhodobé rekonvalescenci a dalších nepříjemných situacích).
Základní vybavení pro bezpečnou jízdu
Až příště někam pojedete, zkontrolujte si, zda vaše autolékárnička obsahuje vše, co má. Zaměřte se i na použitelnost všech složek, správné umístění celého pouzdra a případně i na nepovinné doplňky. Kdybyste se dostali k dopravní nehodě, vypněte motor, nasaďte si reflexní vestu, označte vozidlo výstražným trojúhelníkem a zavolejte na číslo 112. A samozřejmě – připravte si autolékárničku.
Kromě zdravotnické výbavy si před cestou do zahraničí vždy sjednejte cestovní a případně i další pojištění. V rozhodování vám jistě pomůže tato kalkulačka cestovního pojištění, která vám nabídky přehledně srovná už za pár vteřin.