Foto: andreas160578, Pixabay
Povinné ručení za vás uhradí škody
Zákonná pojistka vás chrání, pokud dojde k dopravní nehodě. Pojišťovna pak za vás zaplatí škodu až do výše pojistného limitu (samozřejmě pouze tehdy, pokud splníte pojistné podmínky – nesmíte havarovat pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, nehodu naschvál způsobit aj. Výše limitů plnění je zákonem daná. Činí minimálně 35 milionů Kč za zdravotní újmu a 35 milionů Kč za poničený majetek. Lze si však zvolit i vyšší limity a případně si dojednat další doplňková pojištění (havarijní, úrazové, pojištění střetu se zvěří atd.), která vám usnadní mnoho situací. Porovnejte svou momentální pojistku s dalšími na trhu pomocí naší kalkulačky povinného ručení. Třeba zjistíte, že přeplácíte a budete moci uzavřít obdobnou pojistku za nižší částku, nebo najdete za stejné peníze lepší služby.
Nepojištěné čekají vysoké pokuty a úhrada škod
Jako potvrzení vašeho pojištění slouží takzvaná zelená karta. Tu mějte při jízdách vždy u sebe, jinak můžete dostat pokutu až 3 000 Kč. Pokud na cestu vyjedete s vozidlem, které je sice zapsané v Centrálním registru vozidel, ale nemá povinné ručení, můžete dostat pokutu 5 000 až 40 000 Kč. Podle posledních odhadů se na silnicích pohybuje asi 145 000 vozů bez této zákonné pojistky. Finanční kompenzaci za újmy, které způsobí řidič nepojištěného vozidla, musí uhradit vlastník vozidla.
Nebudete teď nějaký čas jezdit? Využijte depozit
Pokud s autem nejezdíte, můžete využít tzv. depozitu. Až na 18 měsíců smíte na úřad odnést registrační značky a po tuto dobu nemusíte platit povinné ručení automobilu. Samozřejmě pak s vozidlem nemůžete jezdit, odstavené na komunikaci však být může, pokud nejde o nepojízdný vrak. Jinou možností, jak odložit platbu povinného ručení, je poplatek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Z fondu se hradí zdravotní újmy způsobené nepojištěným řidičem. ČKP jako provozovatel fondu však poté po viníkovi celou částku vymáhá. I nadále však platí zákonná povinnost založení povinného ručení – jestliže si jej nesjednáte, budete znovu vyzváni k platbě poplatku do fondu. Pokud byste chtěli platit jen poplatek a povinné ručení zcela odsunout, nevyplatí se vám to – poplatek do fondu je zhruba o dvě třetiny vyšší, než je tomu u pojistky (20–300 Kč/den).
Povinné ručení platí i pro motocykly a dodávky
Povinné ručení musíte sjednat nejen v případě, že vlastníte osobní automobil. Stejně tak musíte zajistit povinné ručení i pro všechny vlastněné motocykly, skútry, motorová kola, motorové koloběžky, tříkolky i čtyřkolky a také pro dodávky (nákladní automobily do 3,5 tuny). Více informací o povinném ručení jednostopých prostředků najdete tady.
Za povinné ručení dodávky zaplatíte o trochu více, protože se jedná o větší a těžší auto, které může potenciálně způsobit vyšší škodu. Dalšími parametry, které ovlivňují cenu povinného ručení, jsou osobní údaje pojistitele (věk, bydliště, bonusy za bezeškodní průběh), stáří, typ a odhadovaná cena vozu.
Foto: Harley-Davidson, Unsplash
Vyplatí se jezdit opatrně a chránit se u pojišťovny
Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla by mělo mít sjednáno každé vozidlo, jehož vlastník se chce vyhnout nepříjemné finanční situaci po případné havárii. Vzhledem k tomu, že je povinné ručení ze zákona povinné, jeho sjednání neoddalujte. Při jízdě nepojištěným vozidlem nebo jiným motorovým dopravním prostředkem můžete dostat pokutu až 40 000 Kč a další poplatky zaplatíte za každý den bez pojistky do garančního fondu ČKP. Proto si vždy hlídejte termíny pro platbu pojišťovně a také porovnávejte pojištění, která máte uzavřená, s dalšími na trhu. Můžete tak relativně jednoduše zjistit, že stejnou pojistku najdete u jiné pojišťovny za nižší cenu.