Co bychom se báli na Prachovské skály? Z horolezectví není potřeba mít strach, ale nesmíte před ním ztratit respekt a především vždy zachovávat chladnou hlavu a nepřeceňovat své vlastní dovednosti. Cestovní pojištění horolezectví vás ale bude chránit vždy, a to především před velkými náklady, které záchrana, vyprošťování či repatriace z hor s sebou přináší.
Cestovní pojištění horolezectví na českém pojišťovnickém trhu
Jak se snaží s horolezectvím poradit pojišťovny na českém trhu? Některé jej vnímají jako nepojistitelný sport, jiné zase jako rizikový. Jedno je ale jisté – bez rizika se horolezectví neobejde nikdy.
INTER PARTNER ASSISTANCE
Cestovní pojištění od INTER PARTNER ASSISTANCE rozděluje sporty do několika kategorií, a to například do těch běžných a do těch rizikových. Mezi běžné sporty, které se umu horolezectví přibližují, jsou především turistika a treking do nadmořské výšky 3 500 metrů, do které lze vystoupat bez horolezeckých pomůcek. Mezi rizikové sporty zařazuje INTER PARTNER ASSISTANCE skialpinismus na svazích do 40 stupňů, turistiku a treking do 5 000 m n. m. s odpovídající výbavou a na vyznačených trasách či speleologii.
Přímo cestovní pojištění horolezectví ale u pojišťovny INTER PARTNER ASSISTANCE nenajdete. Horolezectví totiž řadí mezi tzv. nepojistitelný sport a nelze jej tedy v rámci cestovního pojištění sjednat.
Union pojišťovna
Union pojišťovna cestovní pojištění horolezectví poskytuje, a to sice v rámci připojištění rizikové skupiny SPORT/REKREAČNÍ LYŽOVÁNÍ A SNOWBOARDING. Toto připojištění pojišťuje vedle horolezectví i skálolezectví, bouldering, buildering či turistiku s horolezeckým vybavením. Samotné cestovní pojištění Union bez připojištění neplatí v době samotného horolezeckého výstupu, pokud nemáte sjednané připojištění buď výše zmíněných rizikových sportů či připojištění manuální práce.
Slavia pojišťovna
Slavia pojišťovna stejně jako předešlé pojišťovny rozděluje sporty do několika kategorií. Mezi rekreační sporty, které jsou vždy zahrnuté v základním balíčku pojištění, řadí například lezení na stěně, a to s vhodným vybavením, či turistiku a treking do 3 000 m n. m.
Cestovní pojištění horolezectví pak naleznete v kategorii rizikových sportů. Mezi ně spolu s horolezectvím patří i lezení po ledopádech či turistika a treking s vhodnou výbavou do nadmořské výšky 5 000 metrů.
ERGO pojišťovna
Pojišťovna ERGO je známá specializací na pojišťování sportů. I díky tomu, že dokáže klientům poskytnout cestovní pojištění horolezectví, ale sporty rozděluje do několika kategorií rizikovosti. Mezi běžně pojištěné a vcelku nerizikové rekreační aktivity zahrnuje pojišťovna například turistiku a treking do 3 500 m n. m.
První rizikovou skupinou jsou tzv. adrenalinové sporty označené jako Riziko 1. Toto připojištění pojišťovna poskytuje s přirážkou 100% a zahrnuje například vysokohorskou turistiku a ferraty do 3 500 m n. m.
Druhou a tou nejrizikovější skupinou sportů jsou sporty kategorie Riziko 2, tedy sporty extrémní. Tyto sporty pojišťovna pojišťuje s přirážkou 300%. Extrémními sporty jsou pak z pohledu pojišťovny například skálolezectví, horolezectví či slézání ledových a vodních vodopádů.
TIP: Srovnejte si ceny na cestovní pojištění horolezectví s pomocí naší online kalkulačky cestovního pojištění.
Pojištění Alpenverein
Cestovní pojištění horolezectví Alpenverein (OEAV) platí do 6 000 m n. m. Toto cestovní pojištění horolezectví nabízí svaz Alpenverein v rámci svého ročního členství. Jedná se o pojištění vytvořené na míru vášnivým horolezcům, a tak nezapomíná na ty nejdůležitější krytí.
Nejdražší součástí pojistného krytí jsou totiž u horolezectví především náklady na samotnou záchrannou akci. Běžné cestovní pojištění horolezectví by tyto náklady nemuselo správně odhadnout a nemuselo by vám stačit na vše podstatné. Pojištění Alpenverein tak zahrnuje do pojištění zvýšené krytí na náklady na vyproštění, repatriaci, léčebné výlohy či odpovědnost.