Cesty do zahraničí či po tuzemsku?
V zahraničních lokacích jednoznačně opět vyhrává Chorvatsko. To se jako obvykle umístilo na špičce jako nejoblíbenější destinace. Co se ale celkových cest do zahraničí týče, je zjevné, že zájem o vycestování od předešlých let opět vzrostl. To můžeme přisuzovat nejen větší otevřenosti samotné České republiky, ale i neustále se zvyšujícímu životnímu standardu Čechů.
Nezapomínejme ale ani na tuzemské cesty. I ty se řadí mezi oblíbenou formu dovolené a výjezdů, přičemž nejčastěji směřují například od Středočeského či do Jihomoravského kraje.
Delší zahraniční cesty
V delších zahraničních cestách, jak již bylo řečeno, vyhrává v oblíbenosti Chorvatsko. Do této nejoblíbenější destinace na dovolenou vyrazilo v minulých letech v každé sezóně přes 800 tisíc českých turistů starších 15 let. Stříbrnou příčku obsadilo Slovensko s více než 700 tisíci Čechy, kteří sem zamířili. Bronzová příčka oblíbené destinace cestovního ruchu patří Itálii, kam každý rok přijede celkem asi 600 tisíc českých turistů. Nejoblíbenější destinace Čechů se od roku 2011 v podstatě nezměnily. Dalšími zeměmi, které se zařadily do první desítky jako nejoblíbenější destinace českých cestovatelů, byly například Řecko, Rakousko, Egypt, Španělsko či Bulharsko.
Důvody delší zahraniční cesty a transport
Mezi nejčastější důvod delší zahraniční cesty se řadí běžná dovolená. Druhým nejčastěji udávaným důvodem je návštěva příbuzných.
A jak se Češi do destinací dopravovali? Nejčastěji si zvolili automobilovou dopravu, dále pak letadlovou. Autobusová doprava na prázdniny naopak zaznamenává pokles. Co se organizace cesty samotné týče, převládá u českých turistů stále ještě individuálně naplánovaná forma dovolené. Oblíbenost zájezdů cestovních kanceláří je ale také významná – s cestovkou vyrazily k moři nebo jinam 2 miliony Čechů.
Kratší zahraniční cesty – eurovíkendy
Mezi Čechy rovněž narůstá obliba tzv. eurovíkendů. Nejoblíbenější destinace pro dovolenou, která nepřesahuje více než pár dní, je francouzská Paříž. Za ní následuje Barcelona ve Španělsku a nizozemská metropole Amsterodam. Nejčastěji udávaným důvodem těchto výletů je běžná dovolená, dále pak návštěva příbuzných.
Co s Egyptem?
Egypt se sice neumístil na prvních třech příčkách jako nejoblíbenější destinace Čechů, ale jeho oblibu je i tak důležité zmínit. Jak to ale tato destinace cestovního ruchu má s bezpečností?
Ministerstvo zahraničních věcí ČR před určitými lokacemi v Egyptě jednoznačně varuje. Čeští turisté by se měli vyhýbat vnitrozemí či cestám po Sinajském poloostrově. Od roku 2017 rovněž v Egyptě panuje tzv. výjimečný stav, který byl vyhlášen v důsledku tehdejších teroristických útoků. Ministerstvo ale občany ČR ubezpečuje, že okolí Středozemního a Rudého moře, které je mezi českými cestovateli nejoblíbenější, je právě vzhledem ke zvýšeným obavám o bezpečnost skutečně bezpečné. Doporučení ohledně bezpečnosti v zemi se týká i svátků, během nichž se nedoporučuje do země přijíždět – některé z těchto svátků jsou i v létě, např. 30. června se oslavuje výročí sesazení Mursího. Turistům se také nedoporučuje fotit policejní složky a stanice či používat k focení drony. Aktuální situaci v Egyptě a další informace naleznete na webu MZV ČR.
Už máte naplánovanou dovolenou?
Navnadili jsme vás na dovolenou v některé z výše zmíněných destinací? Pokud ano, rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění, které by v dostatečném rozsahu pokrývalo léčebné výlohy v zahraničí, zpoždění letu či ztrátu zavazadel. Ceny si můžete nezávazně srovnat s pomocí naší online kalkulačky cestovního pojištění.