Chystáte se cestovat a svého čtyřnohého miláčka nechcete nechat doma? Jak lze se psem cestovat a jaké mu můžete sjednat pojištění?
Co je potřeba při cestování se psem do zahraničí?
Před cestou do zahraničí je nutné psovi pořídit mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině a také mikročip. V neposlední řadě se nezapomeňte obeznámit s konkrétními podmínkami země, do které se chystáte. Někdy je totiž nutné další očkování, sérologické vyšetření nebo i preventivní karanténa.
Cestovní pas pro zvíře
Věděli jste, že pes, kočka, nebo dokonce i fretka musejí mít svůj vlastní cestovní pas? Ten vám vystaví veterinář a stojí okolo 400 Kč. Pas má jednotný formát, který je platný po celé Evropské unii. Zvíře pak musí cestovat za doprovodu páníčka, jehož jméno je uvedeno v cestovním pase.
Cestování se psem v autě
Nejen psi, ale i jiná zvířata je nutné během přepravy autem zajistit, a to podle pravidel silničního provozu. Nedodržení tohoto nařízení se trestá pokutou ve výši až 2 000 Kč, bez ztráty bodů. Zvíře lze zabezpečit pomocí přepravek a boxů k tomu určených, speciálních postrojů či vestavěných mříží a sítí.
Cestování se psem ve vlaku
Podmínky pro cestování se psem ve vlaku zahrnují nasazený náhubek a nakrátko utažené vodítko. Cena za přepravu se odvíjí, podobně jako u lidí, od počtu ujetých kilometrů. Vodicí a asistenční psi, stejně jako psi policejní, mají transport zdarma.
Cestování se psem letadlem
Podmínky pro cestování psa a kočky v kabině pro cestující:
- Zvíře cestuje v uzavíratelné schráně s nepropustným dnem a otvory na dýchání.
- Maximální rozměry přepravního boxu jsou 42 × 30 × 27 cm a maximální hmotnost (včetně zvířecího pasažéra) 8 kg.
- Schránu je nutné umístit pod sedadlo před majitelem.
- Uhrazení poplatku ve výši dle přepravních podmínek jednotlivých aerolinek.
- Asistenční psi jsou přepravováni zdarma za podmínek, že mají osvědčení o výcviku, cestovní doklady, postroj a jsou uvázáni na vodítku.
Podmínky pro cestování psa a kočky v zavazadlovém prostoru letadla:
- Zvíře cestuje v uzavíratelné schráně s nepropustným dnem a otvory na dýchání.
- Maximální rozměry přepravního boxu jsou 130 × 69 × 80 cm a maximální hmotnost (včetně zvířecího pasažéra) 32 kg.
- Schránu je nutné vybavit jídlem a pitím s možností doplnění zvenčí.
- Schrána je označena jménem a telefonním číslem majitele.
Cestovní pojištění pro psa v roce 2023
Na trhu nyní nenajdete produkt v podobě samostatného cestovního pojištění psa nebo pro jiné domácí zvíře. Pokud se tedy rozhodnete, že chcete nechat svého pejska pojistit na cestu do zahraničí, připlatíte si za speciální balíček coby součást jiného pojistného produktu. Na výběr máte ze dvou možností:
- kompletní soukromé zdravotní pojištění pro psa,
- cestovní připojištění k vlastnímu cestovnímu pojištění.
Cestovní pojištění pro psa od pojišťovny INTER PARTNER ASSISTANCE
INTER PARTNER ASSISTANCE patří mezi špičkové české pojišťovny a svým zákazníkům nabízí různé druhy pojištění. Jedním z nich je i cestovní pojištění ve variantě s názvem Excelent, které pojistí psa i kočku ve věku od 3 měsíců do 10 let s mikročipovou či vytetovanou identifikací. Zároveň je nutné, aby mazlíček splňoval požadavky a omezení pro vstup na území cílového státu.
Cestovní pojištění pro psy od Union pojišťovny
Předmětem připojištění u Union pojišťovny jsou léčebné výlohy za ošetření domácího mazlíčka zahrnující například hospitalizaci, ambulantní veterinární vyšetření do 30 tisíc korun, náklady na přepravu k veterináři a ambulantní ošetření chrupu do 10 tisíc korun. Cestování do zahraničí se psem s sebou nese i rizika v podobě jím zaviněných škod, i proto pojišťovna do nabídky zahrnula pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem do výše 60 tisíc korun.
Cestování se psem do zahraničí od Generali České pojišťovny
U Generali České pojišťovny si můžete sjednat zvířecí cestovní pojistku ve formě pojištění veterinární léčby a pojištění pro případ úrazu či náhlého onemocnění. Pojišťovna poskytuje plnění v maximální výši 30 tisíc korun, přičemž pokryje až 70 % celkových nákladů do tohoto limitu, a to za podmínek, že je zvíře označené (čip, nebo tetování). U psů je nutné, aby byli při maximální váze 40 kg mladší 8 let, nad 40 kg mladší 4 let. Kočka musí být mladší 8 let.
Zajímavost: Při autonehodě v rychlosti 40 km/h se hmotnost zvířete znásobí hned 40×. To znamená, že pokud vezete nepřipoutaného vlčáka o hmotnosti 30 kilogramů, při havárii se promění v ničivý element o hmotnosti 1 200 kilogramů.
Mohlo by vás zajímat: