Češi jsou známí výletníci. Rádi chodí na procházky, s přáteli vyráží na vodu či se vydávají zdolávat kopce a výšiny v České republice i v zahraničí. Vydáváte se na túry po České republice i do zahraničí? V tom případě zvažte, zdali by se vám pojištění na vysokohorskou turistiku nevyplatilo.
Cestovní pojištění vysokohorská turistika od Kooperativy
Pojištění na vysokohorskou turistiku můžete u pojišťovny Kooperativa sjednat ve dvou formách. Pojišťovna Kooperativa totiž klientům nabízí buď pojištění organizovaného sportu či pojištění aktivní sport. Pojištění organizovaného sportu nabízí pojištění v denní výši sazby 60 Kč pro dospělého, 30 Kč pro děti do 18 let a 120 Kč pro důchodce nad 70 let. Pojištění turistika od Kooperativy v rámci pojištění aktivního sportu je pro dospělé za denní sazbu 40 Kč po Evropě, 50 Kč po světě, pro děti za 20 Kč po Evropě a 25 Kč po světě a 80 Kč pro důchodce nad 70 let po Evropě a za 100 Kč po světě.
Cestovní pojištění vysokohorská turistika, aneb nespoléhejte se pouze na pojištění
Pojištění na vysokohorskou turistiku totiž neznamená, že byste se nemuseli starat o více než o výšku, do které se hodláte vydat, ale musíte zároveň dodržovat vyznačenou cestu a neuhýbat z ní. V základním balíčku cestovního pojištění jste pojištěni v rámci pojištění turistika do 3 000 m n. m., zato v rámci připojištění aktivního sportu až do 5 000 m n. m. a via ferraty do obtížnosti stupně C. Mimo jiné se bude do pojištění aktivních sportů počítat i jízda na čtyřkolkách, lední hokej, ragby a mnoho dalších rizikovějších aktivit.
Cestovní pojištění turistika od Kooperativy a na kolik vyjde?
Cestovní pojištění vysokohorská turistika by v případě sedmidenní dovolené po Evropě, na kterou by se samostatně vydala dospělá osoba, vyšlo v případě připojištění aktivních sportů po celou dobu dovolené buď na 391 Kč ve variantě KLASIK a na 580 Kč ve variantě PLUS. Obě varianty cestovního pojištění Kooperativa se od sebe liší výší pojistných limitů. Výhodou pojištění na vysokohorskou turistiku je i možnost sjednání pojištění na konkrétní dny, nemusíte tedy zbytečně utrácet za pojištění ve dnech, kdy víte, že se nikam nevydáte. Další výhodou je 10% sleva za sjednání online.
Pokud byste si chtěli pojistit organizovaný sport na stejný typ dovolené, vyšla by vás varianta KLASIK rovněž na 391 Kč a varianta PLUS také na 580 Kč.
Cestovní pojištění vysokohorská turistika od České pojišťovny
Česká pojišťovna sice na první pohled pojištění na vysokohorskou turistiku nepromuje a vypadá to skoro tak, že jej v cestovním pojištění nezahrnuje, není tomu tak ale doopravdy. Česká pojišťovna totiž sporty včetně vysokohorské turistiky dělí do tří kategorií, a to na turistiku/práci/sport, organizovaný sport a rizikovou cestu.
Kategorie turistika/práce/sport zahrnuje turistiku do 3 500 m n. m. a nenáročné túry a procházky. Cestovní pojištění turistika od Kooperativy pojišťuje via ferraty jinak než Česká pojišťovna. Česká pojišťovna je totiž v pojištění benevolentnější, jelikož pojišťuje via ferratu ve všech stupních obtížnosti.
Organizovaným sportem pojišťovna nazývá například orientační běh a i via ferrata. Riziková cesta poté zahrnuje horolezectví či vysokohorskou turistiku do 6 000 m n. m.
Cestovní pojištění turistika od České pojišťovny a na kolik vyjde?
Pokud byste se jako dospělá osoba rozhodli vyjet po Evropě na týdenní cestu zahrnující i vysokohorskou turistiku, vyšlo by vás pojištění rizikové cesty s pojištěním léčebných výloh do 25 milionů korun na 701 Kč. Připojistit si v rámci pojištění můžete i osobní věci či zavazadla, pobyty v nemocni a další doplňující služby.
Pro porovnání – běžné cestovní pojištění s limitem pojištění léčebných výloh od 5 milionů do 10 milionů korun by vás vyšlo na 162 Kč, 418 Kč nebo na 602 Kč. Dobře si tedy rozmyslete, zdali budete vysokohorskou túru absolvovat, protože pojištění takové cesty rozhodně není zadarmo, i když u České pojišťovny obdržíte slevu za sjednání online ve výši 20%.
Cestovní pojištění turistika = hotovo. Kam teď?
Pojištění na vysokohorskou turistiku už máte, ale nevíte, kam se vlastně za touto turistikou vydat? Nebojte, i s tím vám dokážeme poradit.
Krkonoše
České Krkonoše se vám můžou zdát jako ohraná písnička. Nenechte se ale mýlit – vrcholky Krkonoš nabízejí jedny z nejkrásnějších výhledů na českou krajinu a ty se jen tak neomrzí.
V létě vám rozhodně doporučujeme vyrazit na vysokohorskou túru na Sněžku. Po cestě si můžete zajít obhlédnout pramen řeky Labe u Labské louky ve výšce 1 387 m n. m. Pokud si na Sněžku netroufnete, vydejte se na procházku z vrcholku Medvědína. Můžete odtud dojít přímo do centra Špindlerova Mlýna, zastavit se na polévku v přilehlých hospůdkách či po cestě uzobnout pár borůvek. Podobné procházky můžete absolvovat i v Peci pod Sněžkou, která leží od Špindlerova Mlýna, jen co by kamenem dohodil.
Jeseníky
Krkonoše už vás omrzely? Vydejte se tedy do Jeseníků. Můžete se zde vydat na cestu na Praděd, a cestou se zastavit u vodopádů Bílé Opavy. Po cestě dolů se můžete stavit na procházku v lázeňském městě Karlova Studánka, kde pramení až 8 minerálních vod. Momentálně se o majetek ve městě vedou spory s Německým řádem rytířů. Majetek byl totiž Benešovými dekrety zkonfiskován z vlastnictví německých vlastníků, kteří tehdy patřili k nacistům a dříve o majetek obrali právě Německý řád.
Kam se vydat za vysokohorskou turistikou do zahraničí?
Troufnete si na obtížnější terén, než jakým jsou české Krkonoše a Jeseníky? V tom případě se můžete s přehledem vydat na vysokohorskou túru i do zahraničí.
Nízké Tatry
A nemusíte jezdit vůbec daleko. Nízké Tatry na Slovensku totiž přesně takový terén pro milovníky vysokohorské turistiky nabízí. Již od začátku si ale musíte být vědomi toho, že Nízké Tatry nejsou Krkonoše. Výškově i přírodou spíše připomínají drsné a vysoké Alpy, a tak není radno je podceňovat. Mnoho českých turistů zde právě kvůli podcenění terénu, nedostatečnému vybavení či uklouznutí zemřelo.
V případě, že jste zkušený turista, můžete se vydat na túru na Hřebenovku. Jedná se o 90 kilometrů dlouhý pochod přes vrcholky horských hřebenů, který zdatní turisté zvládnou obvykle do jednoho týdne. Začít můžete u Donovalů a pokračovat po hřebenech dál. Při sestupu do Demänovského sedla se můžete v Demänovské dolině zastavit na kratší výlet do místních jeskyň. Nejkrásnějšími jsou Demänovská jeskyně svobody a Demänovská ledová jeskyně.
Upozornění na konec
Vysokohorská turistika je náročný sport. Nesnažte se všechny vrcholy pokořit za každou cenu, a pokud se i přesto na vrcholky hor vydáte, sjednejte si nejdříve dobré cestovní pojištění turistika. S pomocí naší online kalkulačky na cestovní pojištění si můžete nezávazně srovnat dostupné nabídky na cestovní pojištění a sjednat si tu nejvýhodnější variantu.