Země vycházejícího slunce uchvacuje turisty už desítky let. Mnoho lidí si Japonsko zamilovalo nejen díky jeho jídlu a přírodním krásám, ale i naprosto rozdílné kultuře, které se žádná z těch evropských nepodobá. Japonci jsou jedni z nejvíce slušných lidí, potrpí si na čistotu a jednou z nejdůležitějších věcí je pro ně jejich vlastní čest. Pokud se i vy chystáte tento rok vydat na cestu do této tajuplné asijské země, nezapomeňte si zabalit, připravit si pasy a především si sjednat cestovní pojištění Japonsko.
Japonsko – základní údaje
Japonsko je velmi lidnatou zemí, celkem má 127 milionů obyvatel, kteří z velké většiny vyznávají šintoismus. Šintoismus ovlivňuje v Japonsku celkovou kulturu, která tím pádem klade důraz na harmonii se sebou samým a přírodou. Velký vliv má ale i na takové typicky japonské věci jako manga či anime. Hlavním městem Japonska je už dlouhou dobu Tokio, které je ve světě známé jako město technologií a práce, které, stejně jako New York, nikdy nespí.
Co říká na Japonsko MZV ČR?
MZV ČR popisuje Japonsko jako velmi bezpečnou zemi. Zásadně však varuje před cestou do oblasti jaderné elektrárny ve Fukušimě. V oblasti elektrárny stále platí zákaz přiblížení do dvaceti kilometrů od elektrárny, jelikož od havárie z roku 2011 nebyla oblast ještě zcela vyčištěna od radiace.
MZV ČR doporučuje nastudování si zásad chování v Japonsku. Je zde například neslušné smrkat na veřejnosti či příliš hlasitě mluvit a křičet. Při návštěvě restaurace se také neplatí spropitné. Při cestě do Japonska si nezapomeňte zabalit redukci – zásuvky jsou totiž americké a mobil byste si bez redukce nedobili.
Jaké cestovní pojištění Japonsko vybrat?
Pokud se nehodláte vydat do okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě, je Japonsko i podle MZV ČR velmi bezpečnou zemí. Obyvatelé se zde chovají velmi zdvořile a vyhýbají se možným konfliktům. Pro vstup do země potřebujete platný cestovní pas a pro řízení mezinárodní řidičský průkaz shodující se s podmínkami z Ženevské úmluvy z roku 1949. Pojištění do Japonska se vám tedy může jevit jako zbytečnost, ale opak je pravdou. Cestovní pojištění do Japonska sice nebudete potřebovat kvůli ohrožení z povahy země jako takové, ale nezapomínejte na to, že i při bezpečném cestování se vystavujete různým zdravotním rizikům.
Cestovní pojištění Japonsko od Direct pojišťovny
Jednou z těch flexibilnějších pojišťoven, která vám pojištění do Japonska může nabídnout, je pojišťovna Direct. Cestovní pojištění do Japonska si představíme na modelové situaci jednoho dospělého cestovatele od 15 do 69 let, který se do Japonska vydá na jeden týden.
Cestovní pojištění Japonsko a jeho varianty a pojistné limity
Direct pojišťovna nabízí cestovní pojištění Japonsko ve třech variantách, a to ve variantě „Mám to nejnutnější“ za 175 Kč, „Dám na doporučení“ za 335 Kč a „Počítám se vším“ za 520 Kč (cena cestovního pojištění Direct při přednastavených limitech). Nejlevnější varianta v sobě zahrnuje pojištění léčebných výloh do 3 milionů korun, varianta „Dám na doporučení“ pojištění rozšiřuje o limit 6 milionů korun u pojištění léčebných výloh a o pojištění odpovědnosti a pojištění úrazu, pojištění zavazadel a cestovní asistenci. Nejdražší varianta nabízí neomezený limit pojištění léčebných výloh a doplňuje pojištění o pojištění zpoždění letu do 2 tisíc korun a právní asistenci do 300 tisíc korun.
Všechna cestovní pojištění do Japonska pak v sobě zahrnují i akutní zubní ošetření do 30 tisíc korun a fyzioterapii do 150 tisíc korun. Pojištění úrazu si můžete libovolně nastavit, a to od 200 tisíc do 1 milionu korun u trvalých následků a od 100 tisíc do 500 tisíc u smrti po úrazu.
Doplňková pojištění
V rámci pojištění do Japonska si můžete zvolit i z doplňkových pojištění jako pojištění asistence vozidla, pojištění samotného vozidla z půjčovny či poškození sportovního vybavení. Rovněž si můžete pojistit storno zájezdu, a to do 20 tisíc, přičemž závisí i na ceně zájezdu za jednu osobu. Pokud se hodláte při cestě do zahraničí věnovat manuální práci či rizikovým sportům, nabídne vám pojišťovna Direct i toto pojištění.
TIP: Japonsko je zemí mnoha tváří a určitě se vyplatí jej navštívit. Pokud plánujete návštěvu Japonska, určitě nezapomeňte na sjednání vhodného cestovního pojištění. Využijte naší kalkulačky cestovního pojištění, která vám nejen srovná ty nejzajímavější nabídky na trhu, ale pomůže vám i vybrat výhodné cestovní pojištění Japonsko pro vás a vaši nadcházející cestu.
Čím se Japonsko ve světě nejvíce proslavilo?
Japonsko představuje mnohem více než jen technologie a abenomiku japonského premiéra Šinza Abého. Japonsko se proslavilo po celém světě i v jiných a někdy i vcelku netradičních odvětvích. Níže Vám přinášíme několik zajímavostí o této pestré zemi.
Manga a anime
Manga a anime jsou, jednoduše řečeno, japonské komiksy a kreslené seriály. Mangy, japonské komiksy, jsou obvykle vydávány v časopisech či menších knižních svazcích. V dnešní době ovlivňují velké množství osob i odvětví, přičemž na motivy mnoha z nich vznikly jak počítačové či konzolové hry, tak i seriály a filmy. Anime jsou kreslenými seriály, které jsou určené pro děti i dospělé. Typickými znaky hlavních hrdinů mangy a anime jsou velké oči a malé nosíky.
Samurajové
Samurajové reprezentují Japonsko a jeho nejcennější hodnoty už několik stovek let. Byli totiž jedni z těch nejloajálnějších bojovníků světa, kteří neustále lpěli na své cti a hrdosti. Bojovali vždy pouze za své pány a sám japonský císař měl jednu z těch nejoddanějších samurajských armád. Smrt pro tyto bojovníky byla často vykoupením z urážky na cti, a tak nebylo neobvyklé, že svoje životy ukončovali sami, a to rituální sebevraždou známou jako seppuku.
Hora Fudži
Hora Fudži je se svou výškou přesahující tři tisíce m n. m. nejvyšší horou Japonska. Hlavní zajímavostí je fakt, že hora je stále ještě aktivní sopkou, jejíž erupce je ale velmi nepravděpodobná. Pro vycházku na vrchol hory je ideální období léta. Nemusíte se ale bát – vrchol sopky je zasněžený celoročně. Nahoru se můžete vydat buď po svých, lanovkou či zůstat dole a vyjet na jezero Aši, odkud je jeden z nejkrásnějších výhledů na celou horu.
90. léta
Japonsko se vepsalo do dějin i svou složitou ekonomickou situací. Dnes je Japonsko jednou z těch nejdůležitějších ekonomik, co se např. vývoje technologií týče. Dříve ale trpěla závažnými problémy, jejichž následky si s sebou nese dodnes. Nejhorším obdobím byla pro japonskou ekonomiku 90. léta, která jsou známá jako tzv. ztracená dekáda. Japonsko se tehdy potýkalo se závažnými následky deflace a ukočírovat ji zvládlo až na začátku 21. století. Japonsko totiž přijímá změny velmi pomalu, a to bylo pro ekonomiku trpící deflací zásadním problémem.
Jaké památky v Japonsku navštívit?
Rádi byste Japonsko poznali ze všech úhlů, ale nevíte k jakým památkám se vydat? Nevadí, i s tím vám totiž umíme poradit.
Památník míru v Hirošimě
Při návštěvě Japonska můžete navštívit například památník míru v Hirošimě. Budova připomíná hrůzy atomových bomb, které Japonsko ochromily na konci druhé světové války. Budova je v Hirošimě totiž tou nejvyšší budovou, která výbuch ustála. Spojuje ji s ní i zajímavá česká stopa – původně byla tato budova navržena českým architektem Janem Letzlem.
Tokio
Hlavní město Japonska je pulzující město s mnoha zajímavými čtvrtěmi. Jednou z nejzvláštnějších uliček je roh ulice ve čtvrti Akihabara známá těmi nejbláznivějšími prodejními automaty. Samotné město má přes devět milionů obyvatel a v roce 2020 bude hostitelem letních olympijských her. V rámci příprav na olympiádu se bude přestavovat Národní olympijský stadion a bude schopen pojmout až 80 tisíc diváků her.
Palác Heidžo
Palác Heidžo sice není tím nejznámějším japonským palácem, ale rozhodně mu to neubírá na zajímavosti. Samotný palác je od roku 1998 zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO a sídlí ve městě Nara. Nara, ležící v regionu Kansai, je bývalé hlavní město Japonska a palác Heidžo bývalým císařským palácem. Po městě Nara následovalo jako hlavní město Nagaoka-kjó. V okolí paláce jsou zakázány veškeré stavitelské práce, jedinou výjimku tvořili práce archeologů a výstavba železniční tratě, kterou se k paláci dostanete.