Nastoupili jste do zaparkovaného vozidla, ale za žádnou cenu jste ho nenastartovali ani nerozjeli? Je možné, že se vám do motoru vloudil malý škůdce nesoucí jméno kuna. Jak se proti tomuto zvířeti ubránit a jak se ochránit před škodami, které tato lasicovitá šelma způsobí? Odpověď je jednoduchá a to pojištění auta proti kunám.
Kuny v motoru
Kuny jsou malé lasicovité šelmy s ostrými zoubky a poťouchlými očky. Dříve se nacházeli pouze na vesnicích, dnes už však není neobvyklé kuny potkat na zalidněných sídlištích. Jsou to vcelku plachá zvířata, zato jim plachost neubírá na drzosti. S cílem najít to nejteplejší útočiště se totiž vkrádají nejen do půd domů, ale i do rozehřátých motorů aut.
Jak se kunám ubránit?
Tipů na obranu proti kunám najdete na internetu nespočet. Všeobecně se ale doporučuje si kabely nechat profesionálně obalit tak, aby je nemohly kuny prokousnout, nebo zvolit aktivní metodu obrany a to vyhánět kuny pomocí ultrazvuku. Někteří řidiči doporučují i vypuštění psů do blízkosti auta, kuny se totiž psů bojí a nepřiblíží se k nim.
Pojištění auta proti kunám
Pojišťovny tento trend ničení motorů hbitě zaznamenaly a přizpůsobili tomu i nabídku pojištění vozidel. Několik pojišťoven dokonce nabízí přímo pojištění auta proti kunám.
Pojišťovna Allianz v rámci havarijního pojištění ALLRISK a MINIRISK nabízí možnost výběru připojištění, přičemž jedno z těchto připojištění je právě „pojištění proti poškození zaparkovaného vozidla zvířetem“. Sama pojišťovna se konkrétně zmiňuje právě o kunách.
Česká pojišťovna nabízí pojištění auta proti kunám také v rámci havarijního pojištění, a to jako připojištění vozidla proti poškození zvířetem. Konkrétně se pojišťovna o kunách nezmiňuje, ale pojištění popisuje jako formu ochrany proti překousaným kabelům či poškození brzdové soustavy. Pojistný limit pojištění je celkově 30 tisíc korun, z toho 1 tisíc korun spoluúčasti. Pojištění je platné po celé Evropě a hlavní výhodou je, že poškození vozidla nemá vliv na bonusy.