Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, známé také jako povinné ručení, musí mít na českých silnicích každé vozidlo. Spoustu řidičů tedy zcela logicky denně napadá otázka, jak by se na tomto povinném pojištění vozidla dalo ušetřit a zmírnit tak jeho finanční zátěž. Jednou z možností ušetření na pojištění je převod povinného ručení na jinou osobu.
Převod povinného ručení na jinou osobu u mladých řidičů
Převodu povinného ručení na jinou osobu využívají v Čechách především mladší řidiči. A důvod pro to je zcela prostý. Jako mladí řidiči jsou totiž pojišťovnami označeni jako riziková skupina a jejich ceny povinného ručení jsou tedy ve výsledku o dost dražší než ceny povinného ručení u starších řidičů. Mladí řidiči ale našli způsob, jak si tuto finanční zátěž snížit a začali sjednávat povinná ručení na jiné osoby, obvykle na rodiče, či dokonce prarodiče. Povinné ručení na vozidlo si totiž nemusí sjednávat pouze majitel vozidla.
Výhody a nevýhody převodu
Velkou výhodou pro mladé řidiče je to, že se jim při převodu povinného ručení na jinou osobu okamžitě sníží cena povinného ručení. Tento krok ovšem s sebou nese i určité nevýhody. Hlavní nevýhodou pro mladé řidiče je to, že se jim bonusy v rámci povinného ručení nezapočítávají. Bonusové měsíce bez nehody se vždy přičítají pouze pojištěnci. Do budoucna se tedy mladým řidičům cena pojištění pomocí těchto bonusů nesníží a opět budou muset začínat s pojištěním od nuly. Nevýhodou pro pojištěnce je pak fungování bonusových měsíců v případě, že mladý řidič způsobí autonehodu. V tomto případě jde odečítání bonusových měsíců výhradně za pojištěncem.
Lze převést pojištění při koupi vozidla?
Převod povinného ručení na jinou osobu není možné provést v případě prodeji vozidla, tedy z původního majitele na nového. Dbejte tedy na to, že v okamžiku převodu vlastnických práv musíte mít ihned sjednané své vlastní povinné ručení. Povinné ručení vždy nejrychleji sjednáte online s pomocí specializované kalkulačky povinného ručení.