S novým rokem 2021 přichází spoustu nadšení, nové motivace a dobré nálady na to začít zase znova. I když toto všechno zní nadmíru pozitivně, nesmíme se novým rokem nechat přespříliš unést a nezapomenout, že s novým rokem přichází nejen spoustu radostí, ale i povinností. Studentům začíná zkouškové, dětem po vánoční pauze začíná škola a především začíná platit nejvíc legislativních novel a reforem. Plánujete si v novém roce koupit nový automobil a chcete si být jisti, že přepis auta proběhne bez problému a v souladu s platnými zákony pro rok 2021? V tom případě si s námi pojďte projít ty nejdůležitější věci, které byste měli do nového roku vědět.
Jaký zákon hledat?
Převod auta se bude stejně jako v předchozím roce řídit zákonem č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.
Novela zákona k 1.10.2018
Zajímá vás, jaké změny proběhly v poslední velké novelizaci zákona, která je platná od začátku letošního října? Především nijak zásadně neovlivňuje přepis vozidla. Novela zákona se nejvíce týká změn ve fungování stanic technické kontroly, známé jako STK. STK jsou pro přepis vozidla důležité pro získání protokolu o evidenční kontrole, a tak jsme se rozhodli vás s těmito změnami seznámit, i když přímo neovlivní převod vozidla.
Nejzásadnější změny v zákoně
Nejdůležitějšími změnami v zákoně, které přímo ovlivnily stanice technické kontroly, byly změny týkající se technických kontrol. Ty pro vaše vozidlo nově nebudete muset získávat pouze ve specializovaných stanicích technických kontrol, ale také v omezeném počtu autorizovaných servisů, které k provádění technických kontrol obdrží povolení.
Novela dala STK novou pravomoc ke kontrole emisí, kterou dosud měly pouze emisní stanice, a změnila uzákoněný způsob uhýbání vozům integrovaného záchranného systému. Pravidlo se zharmonizovalo se sousedními státy a nově musí řidiči vozům IZS uhýbat v tom nejvíce levém pruhu a jemu přilehlému pruhu. V důsledku této změny se hlavní město Praha zapojilo do osvětové kampaně „Umím uhnout“, která má řidiče poučit o nové legislativní změně a o tom, co dělat, když začnete vozidlům IZS uhýbat (mnoho řidičů například neví, že záchranáři oceňují, když mají uhýbající řidiči zapnutá varovná blikající světla a dávají tak IZS vědět, že si jsou vědomi jejich přítomnosti).
Poslední novela ovlivňující přímo přepis automobilu
Poslední zcela zásadní novelou, která přímo ovlivnila přepis vozidla, a tak i převod auta 2021, vstoupila v platnost dne 1.1.2015. Novela zákona č. 56/2001 Sb. cílila hlavně na zjednodušení administrativy týkající se přepisu vozidla. Řidičům ale rovněž nově garantovala možnost placeného výběru státní poznávací značky na přání a více dohlížela nad fungováním stanic technické kontroly.
Přepis vozu před rokem 2015
Pokud jste měli přepis vozidla absolvovat před rokem 2015, čekala vás relativně náročná administrativa. Vozidlo totiž nejdříve muselo být odhlášeno u registru dosavadního vlastníka vozidla, a až pak mohlo být znovu zaregistrováno na nového majitele v registru jeho bydliště. Dosavadní majitel i nový majitel tak museli celkem navštívit dva různé registry, které od sebe mohli dělit i stovky kilometrů. Tato problematika s sebou nesla mnoho problémů a končila případy polovičně hotového přepisu vozidla apod.
Přepis vozu po roce 2015
S novelou zákona č. 56/2001 Sb., která vstoupila v platnost k 1.1.2015 se ale převod auta administrativně naprosto zjednodušil. Dosavadní a nový majitel spolu mohli jednou dohromady navštívit jeden registr a zde celý přepis absolvovat najednou. Nově si také nemusí podávat vícero žádostí, ale stačí jim pouze jedna, která bude splňovat vše podstatné, a oba si přinesou všechny potřebné dokumenty. K přepisu vozidla se nově také nemusí oba dostavit osobně. Stačí, když bude jeden z vyřizujících disponovat plnou mocí protistrany a přepis vozidla může zvládnout sám na jednom jediném registru, konkrétně na obecním úřadě s rozšířenou působností, v rámci jedné žádosti.
Trendy legislativních novel
V posledních letech můžeme u všech novel týkajících se účastníků silničního provozu pozorovat snahu o zjednodušení života všech zúčastněných. Novely se snaží snížit administrativní zátěž při převodech aut, harmonizovat pravidla se zahraničím, ale i odlehčit řidičům v povinné výbavě automobilu.
Říjnová vyhláška č. 206/2018, která mění vyhlášku č. 341/2014 Sb., nově zjednodušila povinnou výbavu automobilu a povinný obsah lékárničky. Nově musí výbava auta povinně obsahovat pouze reflexní vestu, výstražný trojúhelník a lékárničku. Samotná lékárnička novou vyhláškou zúžila svůj obsah a již s sebou nemusíte vozit trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastovou roušku. Taktéž nemusíte po uplynutí expiračního data lékárničky celou lékárničku měnit, musíte měnit vždy ty součásti lékárničky, které ztratily jejich otevřením sterilitu.
Převod auta 2022
Víte, že byste si rádi do nového roku pořídili nový automobil, ale nevíte si rady se samotným převodem? Přepis auta není nic složitého a dnes vám rovněž poradíme, jak na něj.
Převod vs. přechod vlastnického práva
Nejdříve je důležité vědět, jaké slovo v zákoně č. 56/2001 Sb. hledat a řídit se jím. Při přechodu vlastnického práva dochází k nabytí vlastnických práv na základě právních rozhodnutí, nemusí jít tedy o projevení vůle k přechodu vlastnického práva. Jedná se o případy dědictví či rozhodnutí soudu nebo orgánu státu. V případě převodu vlastnického práva nabývá nový majitel vlastnická práva na vozidlo na základě projevené vůle původního majitele. Potvrzením této vůle je například sepsání kupní smlouvy či darovací smlouvy na auto. Pro přepis vozidla se budeme tedy držet slova „převod“, jelikož automobil nebyl nabyt v rámci dědictví, ale koupí či darováním.
Kam jít a co si podat?
Od roku 2015 můžou původní a nový majitel vozidla vyřídit přepis auta na obecním úřadě s rozšířenou působností v místě bydliště původního majitele. V případě, že bydlí v Praze, lze vyřídit přepis auta pouze na Magistrátu hlavního města Prahy.
Pro přepis vozidla je nutné společně předložit „Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele motorového vozidla“, kterou si lze v PDF formátu stáhnout přímo ze stránek Ministerstva dopravy.
Kolik dní máte na převod auta v roce 2021?
Na přepis auta 2021 budete mít celkem 10 dní od převodu vlastnických práv na nového majitele.
Co si pro případ převodu vzít s sebou?
Samotná „Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele motorového vozidla“ vám k dokončení převodu auta stačit nebude. S sebou si na obecní úřad s rozšířenou působností vezměte i doklad o nabytí vlastnických práv, který představuje kupní či darovací smlouva.
Co se dokumentů k vozidlu týče, nezapomeňte si sebou vzít malý (osvědčení o registraci vozidla část 1) a velký technický průkaz vozidla (osvědčení o registraci vozidla část 2). Před samotným vyřízením převodu zajeďte s automobilem na kontrolu do stanice technické kontroly a na úřad si z této kontroly s sebou k žádosti o změně vlastníka přineste i nově vystavený protokol o evidenční kontrole, který není starší 30 dní (dříve byla lhůta pouze 14 dní). Rovněž si s sebou nezapomeňte vzít občanský průkaz či jiný důkaz totožnosti (pas) a zelenou kartu, která osvědčuje platnost povinného ručení vozidla.
Pokud na úřad dorazí pouze jedna strana a druhá tuto stranu pověří převodem, vybavte se i plnou mocí s úředně ověřeným podpisem, která vás k tomuto úkonu pověří.
Kolik za převod auta zaplatíte?
Jelikož se novela zákona č. 634/2004 Sb. o správních poplatcích nedotkla sazby za podání žádosti o změnu vlastníka automobilu s více než čtyřmi koly, zaplatíte za celý úkon správní poplatek ve výši 800 Kč.
Kde sehnat to nejlepší povinné ručení pro vaše nové vozidlo?
Na konkrétní vůz máte již zálusk, peníze jste si našetřili nebo půjčili a jediné, s čím si nevíte rady, je výběr povinného ručení? Neváhejte využít naši kalkulačku, která pro vás porovná ty nejzajímavější položky na trhu povinného ručení a usnadní vám váš výběr.