Co obsahuje darovací smlouva na auto?
Platná darovací smlouva musí obsahovat:
- identifikaci dárce i obdarovaného – jméno a příjmení, datum narození a trvalé bydliště,
- identifikaci vozu – SPZ, VIN kód, značku apod.
- prohlášení, že jde o bezplatné darování věci,
- podpisy obou stran,
- případně podmínky darování.
Forma darovací smlouvy na auto
Jelikož auto není věc, která by byla zapsaná ve veřejném seznamu (registr vozidel nepatří mezi veřejné seznamy), není nutné vyhotovovat darovací smlouvu v písemné podobě. To však platí, pouze pokud darování proběhne ihned. V případě příslibu budoucího darování je vhodné darovací smlouvu sepsat.
Darovací smlouva na auto vzor
Darovací smlouva na auto se může zdát mnohým lidem komplikovaná, a tak jsme pro vás připravili předběžný vzor darovací smlouvy pro inspiraci.
Vyplněnou smlouvu vytiskněte ve dvou kopiích – jednu pro dárce a druhou pro obdarovaného.
Odstoupení od darovací smlouvy
Od darovací smlouvy lze odstoupit ze dvou důvodů. Pro nevděk, kdy obdarovaný zjevně poruší dobré mravy, a pro nouzi, kdy se dárce po věnování daru dostane do finanční nouze. Odvolání daru upravuje § 2059 občanského zákoníku.
- Odvolání daru pro nouzi
K odvolání daru pro nouzi můžete přistoupit v situaci, kdy neuživíte sám sebe nebo své blízké, ke kterým máte vyživovací povinnost. V takovém případě máte právo vyžadovat navrácení daru či peněz v téže hodnotě. Právo odvolat dar pro nouzi máte po celý život.
- Odvolání daru pro nevděk
Druhým důvodem odvolání daru je nevděk obdarovaného. Pokud je jeho chování ve zjevném rozporu s dobrými mravy, můžete po dobu jednoho roku po předání daru vymáhat věc či peníze v odpovídající hodnotě zpět.
Pozor: Pokud po vás dárce vyžaduje navrácení auta, ale vy už jste jej v mezičase stihli prodat, musíte vrátit alespoň to, co vám z prodeje zbylo.
Darování a základní ustanovení
Dle § 2056 nejste jako ten, kdo dar přislíbil, povinni slib dodržet. Ovšem obdarovaný po vás může vymáhat náhradu škody, kterou mu neobdržení auta způsobilo.
Příklad: Pokud si obdarovaný již zaplatil parkovací stání, ale vy jste se rozhodli mu auto nakonec nedarovat, náklady spojené se zrušením parkovacího stání jdou za vámi.
Kdo platí darovací daň?
Daňovou problematiku související s darováním motorového vozidla řeší zákon o dani z příjmu. Bezúplatné plnění (dar) se daní:
- 15% sazbou u fyzických osob,
- 19% sazbou u právnických osob.
Existují ale i situace, ve kterých jsou dary od daně osvobozeny.
- Darovací daň v rodině
Od daně jsou osvobozeny dary, které věnujete svým přímým příbuzným nebo příbuzným ve vedlejší linii. Vedlejší příbuzenskou linií jsou například tety a sourozenci, zeť či snacha, synovci a neteře a další.
- Darovací daň mezi partnery
Od daně jsou rovněž osvobozeny dary, které věnujete partnerovi ve společné domácnosti. Podmínkou je, aby společné soužití trvalo minimálně jeden rok.
- Darovací daň do 15 000 Kč
Daň neplatíte, pokud celková hodnota darovaného vozu není vyšší než 15 000 Kč.
Jak pokračovat po darování motorového vozidla?
Po obdržení daru musíte celý přepis auta zařídit do deseti dnů. Jak na to se dozvíte v našem článku: Přihlášení vozidla, přepis auta, odhlášení vozidla – jak na to.
Nezapomeňte na povinné ručení
Jako dárce musíte odhlásit vozidlo od povinného ručení. Jako nový majitel auto znovu přihlaste k povinnému ručení.
Tip: Nevíte, které povinné ručení si vybrat? Vyzkoušejte naši kalkulačku povinného ručení, která vám srovná ty nejlepší cenové nabídky na pojišťovnickém trhu. Můžete si vybírat například mezi nabídkami ČPP, Direct Pojišťovny či České pojišťovny.