Cestovat bez svého domácího mazlíčka je pro mnohé z nás nepředstavitelné, a proto není radno podceňovat řádnou ochranu v podobě pojištění. Stejně tak, jako si před každou cestou sjednáváme cestovní pojištění online pro sebe a svoji rodinu, je nutné myslet i na našeho zvířecího kamaráda. V dnešním článku vám proto poradíme, kde a za jakých podmínek lze cestovní pojištění pro psa či jiné zvíře sjednat a jaké pokrytí od pojištění očekávat.
Cestovní pojištění versus připojištění
Úvodem je nutno podotknout, že v současné době není téměř žádnou pojišťovnou nabízen samostatný produkt cestovního pojištění pro zvířata, který by se vyrovnal cestovnímu pojištění pro nás. Cestovní pojištění pro psa tak lze sjednat buď formou cestovního připojištění k našemu cestovnímu pojištění, anebo bývá zahrnuto v některých speciálních balíčcích pojištění domácích zvířat. Pokud vás zajímá krátkodobé pojištění vašeho psa na cesty, je vhodnou variantou právě připojištění k vašemu cestovnímu pojištění.
Jak to funguje?
Při sjednávání cestovního pojištění přes internet pro vás a vaši rodinu si u dané pojišťovny jednoduše připojistíte i svého domácího mazlíčka, přičemž je toto připojištění většinou pojišťoven nazýváno jako „pojištění nákladů veterinární služby“ či „pojištění veterinární léčby“. Jedná se o doplňkový produkt, který cenu vašeho cestovního pojištění mírně navýší, avšak pouze o pár desítek korun na den.
Na co si při sjednávání dávat pozor?
Stejně tak jako ve standardním cestovním pojištění, existuje i zde několik zásadních faktorů, které si musíte během sjednávání pojistky ohlídat. Většinu nutných informací naleznete v příslušných pojistných podmínkách cestovního pojištění vybrané pojišťovny. Nejprve si v podmínkách ověřte, na jaká zvířata se pojištění vztahuje, a především v jakém věku, neboť celá řada pojišťoven má cestovní pojištění pro zvířata omezena věkem, do kterého jej lze sjednat. Dále je důležitá sekce „rozsah pojištění“, tedy co přesně pojištění pokrývá, zdali jen náklady na veterinární léčbu nebo například i odpovědnost za škodu způsobenou vaším zvířetem. Opakem k této sekci jsou takzvané „výluky z pojištění“, které specifikují situace, na něž se cestovní pojištění pro psa nevztahuje, což může být dáno jak povahou události, tak i například zdravotním stavem vašeho mazlíčka.
Limit pojistného plnění a spoluúčast
Kromě výše uvedeného se při sjednávání pojištění zaměřte na výši limitu pojistného plnění a výši spoluúčasti. Limit pojistného plnění představuje maximální částku, do jejíž výše vám může být v případě pojistné události poskytnuto pojistné plnění. Tedy maximální částka, která vám může být pojišťovnou proplacena. Spoluúčast je naproti tomu částka či určité procento, kterým se budete v případě pojistné události podílet na úhradě vzniklé škody.
Příklad: Předpokládejme, že sjednáte pojištění veterinární léčby pro vašeho psa se spoluúčastí ve výši 500 Kč. V zahraničí dojde k úrazu pojištěného zvířete a nutné vynaložené náklady na léčbu činí 5000 Kč. V takové situaci uhradíte 500 Kč jako svoji spoluúčast a zbytek doplatí pojišťovna. Pokud by například škoda činila pouze 300 Kč, uhradíte vše ze svého, neboť její výše nepřesáhla výši vaší spoluúčasti.
Co nabízejí pojišťovny a za jakých podmínek?
V této sekci vás seznámíme s nabídkou různých pojišťoven, včetně podmínek, za nichž se cestovní pojištění pro psa či jiné zvíře nabízí.
Slavia pojišťovna
Slavia pojišťovna platí za jednu z nejznámějších a nejstarších pojišťoven na trhu, a proto v její nabídce nesmí cestovní pojištění pro psa chybět. Najdeme ho zde jako připojištění pod názvem „pojištění nákladů veterinární léčby“. Z pojištění jsou hrazeny nezbytně vynaložené náklady na veterinární léčbu zvířete, a to jak při cestě do zahraničí, tak i v zahraničí. Podmínkou je, že je tato veterinární léčba nutná v souvislosti s akutním onemocněním či úrazem pojištěného zvířete. Dále jsou též hrazeny náklady spojené s úhynem zvířete v cizině, popřípadě při cestě do ciziny. Do hrazených nákladů můžeme zahrnout veterinární služby včetně použitého materiálu, dále hospitalizaci zvířete a předepsané medikamenty.
Jaká zvířata lze pojistit
Pojištění se sjednává pro psy ve věku 6 měsíců až 8 let, a kočky ve věku 6 měsíců až 10 let. Další podmínkou sjednání pojištění je, že zvíře musí být zdravé (zdravotní stav se doloží veterinárním osvědčením), musí mít příslušný pas zvířete a musí být označeno čipem či tetováním. Vlastníkem je v tomto případě pojištěná osoba či její blízcí příbuzní.
Výluky
Pojištění se nevztahuje na události vzniklé při závodech, různých soutěžích či při použití zvířete k záchranným a jiným nebezpečným pracím. Stejně tak nejsou pokrývány nemoci a vrozené vady, včetně takových zdravotních komplikací, které vznikly ještě před počátkem sjednaného pojištění. Vyloučeny jsou též preventivní veterinární zákroky, nebo kosmetické a obdobné zákroky. Dále je nutné podotknout, že jsou ve výlukách události, které vznikly nedbalostí pojištěné osoby, popřípadě špatným zacházením se zvířetem.
Limit pojistného plnění a spoluúčast
Výše limitu pojistného plnění závisí na vybrané variantě cestovního pojištění, pro pojištění-Evropa je limit stanoven na 15 000 Kč, pro pojištění Svět-činí limit 30 000 Kč. Cestovní pojištění pro psa a kočku se sjednává s pevnou spoluúčastí ve výši 500 Kč. Cena pojištění činí přibližně 50 Kč na den.
Česká pojišťovna
Česká pojišťovna nabízí cestovní pojištění pro psa a jiná zvířata pod názvem „pojištění veterinární léčby“ a lze jej sjednat jako připojištění k cestovnímu pojištění na dovolenou. Pojištění se vztahuje na úraz pojištěného zvířete v zahraničí a akutní onemocnění zvířete. V rámci pojištění jsou hrazeny všechny nezbytné náklady na léčení zvířete v souvislosti s těmito událostmi, a to po dobu maximálně 10 dní ode dne vzniku pojistné události. Další podmínkou pojištění je místo pojistné události, neboť se pojištění veterinární léčby vztahuje pouze na léčbu poskytnutou na území Evropy (včetně evropské části Ruska, a včetně Ukrajiny, Alžírska, Egyptu, Izraele, Jordánska, Kypru, Maroka, Tuniska a Turecka).
Na jaká zvířata se pojištění vztahuje a do jaké výše?
Pojistit lze psa, kočku či fretku, jež jsou ve věku 3 měsíce až 8 let, jsou zdravá, jsou označena tetováním či čipem a mají pas zvířete v zájmovém chovu. V případě vzniku pojistné události je Českou pojišťovnou hrazeno 70 procent prokazatelných vynaložených nákladů, avšak pouze do příslušného limitu pojistného plnění. Z pojištění jsou vyloučeny náklady na léčení vrozených či dědičných vad, dále události v důsledku parazitózy, v důsledku úmyslného jednání vlastníka či například v důsledku porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání vlastníkem.
Česká podnikatelská pojišťovna
Pojišťovna ČPP nabízí cestovní pojištění pro psa v rámci produktu „Pojištění nákladů na veterinární péči v zahraničí“, což je připojištění k cestovnímu pojištění. Pokryty jsou náklady na nezbytnou veterinární léčbu psa, kočky či fretky v zahraničí. Kromě léčby zahrnuje cestovní pojištění též nezbytné náklady v souvislosti s úhynem či nutným uspáním zvířete. Podmínkou pro sjednání pojištění je skutečnost, že je zvíře zdravé (což se dosvědčí platným veterinárním osvědčením), je označeno čipem, má platný pas zvířete v zájmovém chovu a je zároveň ve věku 3 měsíce až 10 let.
Limit pojistného plnění
Cestovní pojištění pro psa, kočku či fretku lze u této pojišťovny sjednat s různými limity pojistného plnění. Limit „Mini“ nabízí pokrytí ve výši maximálně 10 000 Kč, limit „Opti“-maximálně 20 000 Kč, limit „Maxi“-maximálně 30 000 Kč a limit „Maxi Plus“-maximálně 40 000 Kč.
TIP: Vyhněte se zdlouhavému zjišťování informací a cen na pobočkách pojišťoven. S pomocí naší online kalkulačky cestovního pojištění budete moci zjistit cenu na cestovní pojištění pro psa a jiné zvíře během pár minut. Kalkulačka vám srovná dostupné nabídky pojišťoven spolu s uvedením podmínek, přičemž vhodnou nabídku si budete moci ihned sjednat a uhradit online!