Hledáte cestovní připojištění? Nevíte jaké je to správné připojištění na cesty do zahraničí? Většina dovolených je zpravidla doprovázena zmatkem ohledně cestovních dokladů, balení kufrů, nákupu oblečení a vyřizování naléhavých pracovních povinností. Často tak cestovní pojištění sjednáváme na poslední chvíli a už vůbec nezkoumáme, co je vlastně obsahem našeho pojištění. V dnešním článku se proto zaměříme na cestovní připojištění, která jsou často součástí hlavního produktu cestovního pojištění a poskytneme stručný přehled o jejich pokrytí a podmínkách.
Co jsou to cestovní připojištění?
Cestovní připojištění jsou doplňkovými produkty, které lze k samotnému cestovnímu pojištění sjednat a která poskytují nějaké nadstandardní služby k vaší pojistce, nebo vaši pojistnou ochranu značně rozšiřují. Každá pojišťovna nabízí v rámci cestovního pojištění určitou základní pojistnou ochranu (například pojištění léčebných výloh, pojištění zavazadel, úrazové pojištění apod.), přičemž rozsah pojištění je zpravidla dán typem vybraného balíčku. Cestovní připojištění je již dodatečný produkt, který bývá někdy též součástí dražších balíčků cestovního pojištění, jindy je nutné si jej k cestovnímu pojištění připojistit. Dále je též časté, že to, co je u jedné pojišťovny zahrnuto v samotném cestovním pojištění, bývá u jiné pojišťovny až v rámci připojištění.
Jaká jsou nejčastější připojištění na cesty do zahraničí?
Níže si představíme některá obvyklá připojištění, která lze nalézt téměř u každé pojišťovny.
Připojištění rizikových sportů
Cestovní pojištění se ve svém základu zpravidla vztahuje na takzvané „rekreační sporty“, jež jsou nenáročné sportovní aktivity jako například plavání, bruslení, fitness, házená, aerobic či bowling. Jedná se tedy o takové aktivity, u nichž nehrozí žádná vážnější zranění a život pojištěné osoby není zpravidla ohrožen. Každý pojistitel má svůj seznam rekreačních sportů, proto je vždy dobré si jej před sjednáním pojištění zkontrolovat a přesvědčit se, že sport, který hodláte provozovat bude pokrytý vaším cestovním pojištěním. Pokud zjistíte, že vaše sportovní aktivita zahrnuta není a je tedy takzvaně „riziková“, můžete si ji v rámci připojištění rizikových sportů pojistit. Rizikovými sporty jsou dle pojišťoven většinou bojové sporty, bungee jumping, cyklokros, surfing nebo například jízda na vodním skútru.
Někteří pojistitelé rozlišují též mezi rizikovými a extrémními sporty, které pojišťují zvlášť. Dávejte si též pozor na takzvané „nepojistitelné sporty“, neboť se jedná o takové sportovní aktivity, které vaše pojišťovna za žádných okolnosti nepojistí. Může se jednat například o alpinismus, akrobatické lyžování, paragliding a nebezpečné sporty, jež byste provozovali na profesionální úrovni. Tyto skupiny sportů lze vždy snadno dohledat v pojistných podmínkách, popřípadě v doplňkové tabulce k vašemu cestovnímu pojištění.
Storno zájezdu
Další cestovní připojištění, se kterým se můžeme setkat je storno zájezdu. Storno zájezdu bývá u některých pojišťoven zahrnuto i automaticky v rámci cestovního pojištění, přičemž je jeho platnost většinou podmíněna okamžikem sjednání. Například u pojišťovny INTER PARTNER ASSISTANCE je možné cestovní připojištění storna zájezdu sjednat buď během 14 dnů od dne zakoupení zájezdu (pokud se pojištění sjednává více jak 30 dní před odjezdem), nebo pouze v den zakoupení zájezdu (pokud se pojištění sjednává méně jak 30 dní před odjezdem).
Pojištění pokrývá storno poplatky, jež musí účastníci zájezdu uhradit pořadateli zájezdu v případě zrušení zájezdu, popřípadě zrušení letenky či objednaného ubytování. Nárok na pojistné plnění je zpravidla podmíněn zrušením cesty ze závažného důvodu jako je například nemoc, nehoda, propuštění ze zaměstnání apod. Nepokrývá se tedy případ, kdy si účastník zájezdu svoji cestu „rozmyslí“. Kromě jiného jsou tímto pojištěním zpravidla pokrývány náklady na zpáteční cestu v případě, že je započatý zájezd zrušen ze závažných důvodů jako je například hospitalizace blízké osoby, vznik vysoké škody na majetku aj.
Cestovní připojištění chronických onemocnění
Cestovní pojištění se ve svém základu obvykle nevztahuje na závažné nemoci či zdravotní problémy, které existovaly již před sjednáním pojištění, a které se pojištěnému často projevují. Pro tento případ je velmi výhodné pojištění chronických onemocnění, které pokrývá jak náklady na lékařská ošetření v zahraničí, tak náklady na stabilizaci zdravotního stavu pojištěné osoby. Stejně tak je z tohoto pojištění hrazena zdravotní péče v souvislosti s komplikací ambulantního ošetření chirurgického zákroku, ke kterému došlo více jak třicet dní před cestou.
Připojištění zpoždění či zmeškání dopravního prostředku
Toto připojištění je nabízeno například pojišťovnou VZP a.s. a jedná se o cestovní připojištění, které má za účel pojištěné osobě pokrýt náklady na stravování, úschovu zavazadel či ubytování v případě, že byl její odlet či odjezd zpožděn. V případě zmeškání je pojištěním zmeškání dopravního prostředku hrazena náhradní doprava do takového místa, od kterého může pojištěná osoba ve své cestě pokračovat dle původního plánu. Pro vznik nároku na pojistné plnění z titulu zpoždění dopravního prostředku je důležité, aby došlo k alespoň 6hodinnovému zpoždění, a to u pravidelného letu (ne charterového). Stejně tak se musí jednat o zpoždění, které není známé před plánovaným datem odletu či odjezdu. Co se týče zmeškání letu, pokrývá pojištění zmeškání z důvodu nehody či například nenadálého zrušení veřejné dopravy.
Připojištění zavazadel
Zavazadla jsou většinou zahrnuta již ve standardním cestovním pojištění, avšak některé pojišťovny nabízejí jejich připojištění s možností rozšíření limitu pojistné ochrany. Pojištění zavazadel se vztahuje na poškození, zničení či odcizení zavazadel, u některých pojistitelů též na ztrátu či odcizení osobních dokladů. Limit pojistného plnění by tedy měl alespoň zčásti pokrývat skutečnou hodnotu zavazadel. V případě standardního cestovního pojištění je limit zpravidla stanoven na 10 000 až 20 000 Kč. V rámci připojištění máte však možnost pokrytí zavazadel značně rozšířit. Pojišťovna Allianz v této souvislosti například nabízí rozšíření limitu ochrany až na 50 000 Kč.
Připojištění asistenčních služeb
S pomocí cestovního připojištění lze též snadno zajistit nadstandardní asistenční služby. V rámci rozšířené asistence vám tak může být poskytnuta právní pomoc, pomoc se zajištěním náhradních cestovních dokladů v případě ztráty či odcizení, pomoc s tlumočením, vyhledání turistických a jiných nezbytných informací, včetně zajištění nezbytného náhradního ubytování.
Specifická cestovní připojištění
Kromě výše uvedených připojištění nabízí mnohé pojišťovny i své vlastní specifické doplňkové produkty, které se vztahují na určité pojistné nebezpečí. Pro příklad můžeme uvést připojištění „Dovolená bez starostí“ od pojišťovny INTER PARTNER ASSISTANCE. Zde se pokrývá jak technická asistence vozidla, tak i například veterinární péče pro vaše domácí mazlíčky v zahraničí, včetně pokrytí odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem.
Jak si připojištění na cesty sjednat?
Cestovní připojištění je možné sjednat k hlavnímu pojistnému produktu, a to cestovnímu pojištění. Cenu pojištění si můžete bezplatně a nezávazně spočítat s pomocí naší online kalkulačky cestovního pojištění, kde stačí zadat pouze základní údaje o věku, počtu osob a cílové destinaci. Při výběru vhodného cestovního pojištění se vám zobrazí dostupná připojištění, která si můžete ke svému pojištění přidat. Takto sestavený balíček cestovního pojištění můžete poté u nás ihned sjednat a uhradit platební kartou online či bankovním převodem, přičemž pojistné doklady obdržíte obratem na email.