Abyste se na své cestě do USA vyhnuli veškerým komplikacím, je vhodné nejen zvážit možnosti ubytování, letenky a stravování, ale určitě byste též neměli zapomenout na cestovní pojištění. V dnešním článku vám objasníme, proč je cestovní pojištění do USA naprostou nezbytností a jak jej nejlépe sjednat tak, abyste byli maximálně ochráněni.
Proč se vydat na cestu do USA
USA patří k těm největším zemím světa a zaujímá přední pozici nejen v ekonomice, ale i co se týká kulturních událostí a zajímavostí. Spojené státy americké se skládají z 50 států, přičemž každý ze států je unikátní a nabízí rozmanité možnosti k odpočinku a objevování. Můžete navštívit některé z moderních velkoměst jako je New York, Seattle nebo například Chicago, popřípadě můžete zavítat do četných přírodních rezervací a parků a objevit Yellowstone, Yosemite či se vyfotit u známého Grand Canyonu. USA nabízí nespočet míst, které stojí za to vidět a nezávisle na tom kam vyrazíte, získáte zážitky na několik let dopředu.
Tipy na výlety po USA
Předtím než přejdeme k pojištění do USA, vám představíme několik destinací, které byste neměli při vaší cestě sem vynechat spolu s důvody proč je nevynechat.
New York
New York je cestovatelský evergreen. Můžete zde zavítat do nespočtu muzeí, prohlédnout si velké množství pamětihodností a ochutnat ta nejlepší jídla v Americe. Cestovní pojištění do USA si ale sjednejte i sem, vysklení výlohy v New Yorku či drobné zranění by vás mohli v tomto městě přijít neuvěřitelně draho. V samotném městě nezapomeňte navštívit slavnou Sochu Svobody, Národní památník a muzeum 11. září a Metropolitní muzeum umění.
Las Vegas
Na opačné straně Ameriky pak nevynechejte návštěvu Las Vegas. Toto nevadské město po celém světě proslulo především svou pověstí jednoho z nejdivočejších měst na planetě. Rozhodně ve městě nevynechejte procházku bulvárem Las Vegas Strip. Pojištění do USA vám sice nebude platit na hazardní hry, ale vyzkoušet si ruletu ve „městě hříchů“ je zkrátka nutnost. Las Vegas ale není pouze o kasinech. Můžete si zde zajít i na mnoho představení, koncertů či kouzelnická představení. Zábavy je zde vždy dostatek.
Grand Canyon
Jeden z nejdelších kaňonů světa naleznete ve státě Arizona. Grand Canyon byl již v roce 1979 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a původně jej vytvořila řeka Colorado. Pokud se hodláte vydat na turistickou cestu kolem či přímo vnitřkem kaňonu, sjednejte si cestovní pojištění do USA, které vás ochrání i při extrémních rizicích. Pěší turistika zde totiž není pro nezdatné cestovatele a oficiální turistické příručky od ní kvůli vysokým teplotám a převýšením zřetelně odrazují.
Cestovní pojištění do USA je naprostou nezbytností
Ačkoliv je USA velmi moderním federativním státem, cestovat sem bez cestovního pojištění by bylo velkou chybou a neopatrností. Z jedné strany, je zdravotnická péče poskytovaná ve Spojených státech amerických na té nejvyšší úrovni, avšak z druhé strany je také jednou z nejdražších na světě. Pokud by při vašem pobytu v USA došlo k nějakému úrazu, onemocnění, nebo byl nutný akutní chirurgický zákrok, všechny vám poskytnuté zdravotnické služby byste bez pojištění museli hradit ze svého. V tomto případě by se jednalo o desítky až stovky tisíc korun, ne-li o několik milionů.
Běžné náklady na léčbu turisty ve Spojených státech amerických dosahují výše cca. 250 000 Kč, přičemž jsou velmi nákladné i některé u nás běžné úkony jako například ošetření u stomatologa (cca. 4000 Kč v USA), ošetření zlomené nohy (100 000 – 180 000 Kč v USA) nebo chirurgické odstranění slepého střeva při akutním zánětu (cca. 500 000 – 600 000 Kč v USA).
S vhodným cestovním pojištěním se těmto nákladům snadno vyhnete, neboť je za vás standardně uhradí vaše pojišťovna. Důležité však je si dobře vybrat rozsah pojištění a pojistná nebezpečí, na která se chcete pojistit (například cestovní pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel, pojištění léčebných výloh nebo pojištění úrazu).
Kolik stojí cestovní pojištění do USA?
Cestovní pojištění do USA je zpravidla dražší, nežli pojištění do jiných turistických destinací jako jsou Itálie, Chorvatsko či například Španělsko. Je tomu tak proto, že je zde zdravotnická péče pro pojišťovnu stále výrazně nákladnější nežli v ostatních zemích. Dále má vliv na výslednou cenu pojištění také rozsah vašeho cestovního pojištění. Například při výběru pokrytí ve výši 2000 0000 Kč u pojištění léčebných výloh, bude cena pojištění nižší, nežli u pokrytí ve výši 5000 000 Kč. Pro představu si uveďme modelový příklad ceny v níže uvedených situacích.
Cestovní pojištění do USA na týden pro dvojici studentů ve věku 23 a 25 let (turistická cesta)
V případě dvojice studentů, vychází nejlevnější cestovní pojištění do USA u pojišťovny Union, a to za cenu 512 Kč (balíček Standard) s rozsahem 2 500 000 Kč u pojištění léčebných výloh. Pojištění za střední cenu – 1010 Kč nabízí pojišťovna INTER PARTNER ASSISTANCE v balíčku Komfort, který poskytuje pokrytí v rozsahu 5000 000 Kč u pojištění léčebných výloh. Naproti tomu jedno z nejdražších pojištění nabízí v tomto případě pojišťovna Allianz, u které lze sjednat cestovní pojištění za cenu 2 520 Kč (balíček Komplex) s neomezeným rozsahem krytí u pojištění léčebných výloh.
Cestovní pojištění do USA na týden pro jednu osobu ve věku 40 let (pracovní cesta-nemanuální práce)
V případě jedné osoby ve věku 40 let, lze cestovní pojištění do USA výhodně sjednat u ČSOB pojišťovny za cenu 280 Kč (balíček Dominant), přičemž pokrytí u pojištění léčebných výloh dosahuje 5000 000 Kč. Střední variantou je pojištění od UNIQA pojišťovny, která nabízí pokrytí ve výši 5000 0000 Kč za cenu 392 Kč (balíček K5). Jednou z nejdražších variant dále bude cestovní pojištění od pojišťovny Slavia za cenu 624 Kč (balíček Svět), kde je rozsah u pojištění léčebných výloh stanoven na 3 500 000 Kč.
Jak a kde sjednat cestovní pojištění nejvýhodněji?
Abyste na své cestě byli co nejvíce ochráněni, mělo by cestovní pojištění do USA zahrnovat všechna nezbytná pojistná nebezpečí, tedy pojištění léčebných výloh, pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění a asistenční služby. Co se týče pojištění léčebných výloh, měl by být jejich rozsah v případě cesty do Ameriky co největší, tedy minimálně 3.000.0000 Kč. Je tomu tak proto, že právě z tohoto pojištění se hradí veškeré zdravotnické úkony, hospitalizace, léky a ošetření, které jsou v Americe nejvíce finančně nákladné. Naproti tomu pojištění odpovědnosti, by mělo být standardně stanoveno na minimálně 1000 000 Kč, neboť z tohoto by se hradily případné škody na majetku či zdraví cizích osob.
Dále pojištění zavazadel se zpravidla sjednává ve výši 20 000-40 000 Kč, přičemž zde zcela závisí na vaší volbě a na hodnotě věcí, jež převážíte. Čím více cenností si s sebou povezete, tím větší limit na pojištění zavazadel potřebujete. A v neposlední řadě určitě nezapomeňte na pojištění asistenčních služeb, které vám poskytne telefonickou pomoc v nouzové situaci, zajistí převoz do zdravotnického zařízení, pomůže s tlumočením, nebo například pomůže zajistit náhradní bydlení. Někteří pojistitelé nabízejí v rámci asistence i nadstandardní služby, které je před cestou též vhodné zvážit – například pomoc v případě ztráty cestovních dokladů.
Sjednání cestovního pojištění online
Cestovní pojištění do USA patří spíše k těm dražším produktům cestovního pojištění, avšak i zde lze výrazně ušetřit. Řešením je snadné a rychlé sjednání cestovního pojištění do USA online. S pomocí naší online kalkulačky cestovního pojištění si nejprve srovnáte všechny dostupné ceny pojištění od různých pojišťoven a poté si můžete vybrat přesně tu nabídku, jež vám nejvíce vyhovuje. U vybrané nabídky pouze vyplníte základní údaje o pojišťovaných osobách a poté ji můžete uhradit online či převodem, přičemž pojistné doklady vám přijdou ihned do emailu.
Důležité informace před cestou
V případě turistických a obchodních cest do USA, jež jsou krátkodobé (do 90 dnů), není pro české občany žádná vízová povinnost a postačí mít s sebou pouze platné cestovní doklady. U delších cest a cest za jiným účelem (například studium, práce či výměnný pobyt) je stále nutné žádat o vízum, a to na velvyslanectví či konzulárním úřadě Spojených států amerických. Co se týče očkování, není zpravidla doporučováno žádné, avšak lze zvážit očkování proti tetanu a žloutence typu A a typu B.