V České republice jsou vybrané úseky dálnic a silnic pro řidiče zpoplatněny. Řidiči si předem musí zakoupit dálniční známku, která je opravňuje tyto zpoplatněné úseky využívat. V tomto článku jsme pro vás připravili užitečné informace ohledně dálničních známek v České republice.
Foto: Eric Weber, Unsplash
TIP: Chystáte se do zahraničí vlastním autem? Všechny informace o dálničních známkách, mýtném a ostatních poplatcích ve vybraných zahraničních zemích najdete v našem článku o dálničních známkách evropských zemí.
AKTUALIZACE: Od roku 2021 se vstupuje v platnost elektronická dálniční známka.
Co je to dálniční známka?
Dálniční známka je potvrzení toho, že byla uhrazena jízda na vybraných zpoplatněných úsecích silnic a dálnic pro vyznačené období. V podstatě se tato úhrada provádí zakoupení samolepícího kupónu, který se poté přilepí na čelní sklo či jiná dovolená místa na vozidle (více níže).
Dopravní značení dálnice
Zpoplatněné úseky bývají označeny dopravní značkou IP14a či IP15a, popřípadě obsahují dodatkovou tabulku E11. Ta úsek vymezuje buď jako zpoplatněný (zobrazení dálniční známky), nebo jako nezpoplatněný (zobrazení přeškrtnuté dálniční známky).
Dálniční známka v České republice
Česká republika patří k těm evropským státům, které některé dálniční a silniční úseky zpoplatňují. Pro průjezd je nutné, aby řidič měl validní dálniční známku. Tato povinnost platí pro všechna vozidla do 3,5 tuny, přičemž není důležité, zdali má daný vůz přívěs či nikoliv. V případě jízdy bez dálniční známky v České republice hrozí pokuta až 5 000,- Kč v blokovém řízení.
Rozlišujeme mezi třemi druhy dálničních známek, a to desetidenní známka za 310 Kč, měsíční známka za 440 Kč a roční známka (14 měsíců) za 1500 Kč.
Kdo má povinnost mít dálniční známku?
Dálniční známka je povinností pro každé vozidlo s hmotností do 3,5 tuny, přičemž i v případě vozidla s přívěsem postačí jedna dálniční známka, neboť směrodatná je pouze hmotnost vozidla. Naproti tomu vozidla, jejichž hmotnost již přesahuje zmíněné 3,5 tuny, podléhají systému elektronického mýta a dálniční známku mít nemusí. Stejně tak nemusí mít dálniční známku motocykly.
Dálniční známky cena
V současné době existují tři různé typy dálničních známek, přičemž se dané dálniční známky liší nejen svojí barvou ale i tvarem, dobou platnosti a samozřejmě cenou. Dálniční známky pro Českou republiku jsou následující:
- Desetidenní dálniční známka za cenu 310 Kč
- Měsíční dálniční známka za cenu 440 Kč
- Roční dálniční známka za cenu 1500 Kč
Kde lze koupit dálniční známky
V České republice jsou dálniční známky snadno k sehnání na čerpacích stanicích, pobočkách Cash Point nebo pobočkách České pošty. Dále lze dálniční známky též zakoupit některých provozovnách ABA nebo na ÚAMK.
Platnost dálniční známky
Aby byly dálniční známky platné, musí být nalepeny na správném místě. Pokud by dálniční známka nebyla na vozidle nalepena, považovala by se za neplatnou, a to i pokud by ji řidič měl v danou chvíli u sebe. Stejně tak bude neplatná dálniční známka, která nemá označení doby platnosti, popřípadě taková, na které není vyplněno SPZ (RZ) daného motorového vozidla.
- U roční dálniční známky (R), je platnost nastavena až na 14 měsíců, neboť je známka validní od 1. 12. do 31. 1., (nezávisle na tom, ve kterém měsíci si ji koupíte, bude vždy platná do 31. 1.).
- Měsíční dálniční známka (M) počíná běžet dnem, jenž je na ní vyznačen. Končí pak uplynutím dne následujícího měsíce, jenž se číselně shoduje se dnem na známce. Pokud by však takový den nebyl (například jste si známku koupili poslední den v měsíci), konec platnosti měsíční dálniční známky nastane poslední den následujícího měsíce.
- Desetidenní měsíční známka (D) začne běžet dnem, jenž je na známce označen. Končí pak uplynutím 10. kalendářního dne.
Je důležité si uvědomit, že u desetidenních a měsíčních známek se jejich platnost vyznačuje proštípnutím kolonek.
Kam dálniční známku umístit?
První část dálniční známky musí řidič celou plochou nalepit na vnitřní stranu skla předního okna vozidla, popřípadě prvního motorového vozidla pokud se jedná o soupravu. Známka musí být nalepena na pravém dolním okraji tohoto skla, přičemž je důležité, aby byla dálniční známka dobře viditelná zvenku a zároveň řidiče neomezovala v jeho výhledu. Co se týče druhé části dálniční známky, je řidič povinen si ji dobře uschovat, neboť v případě silniční kontroly Policií ČR slouží obě části známky jako potvrzení o úhradě.
Je možné si dálniční známku vyměnit?
Dálniční známky je možné vyměnit, avšak pouze v některých případech jako je poškození známky z důvodu chybné manipulace (například její roztržení), nebo poškození samotného čelního skla, odcizení čelního skla, popřípadě chybného vyplnění registrační značky či změny převozní značky na registrační značku. Podrobné informace k procesu výměny a náležitosti k žádosti o výměnu lze nalézt na webových stránkách SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury).
Kdy lze jezdit bez dálniční známky?
Existuje několik výjimek, kdy dle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích není třeba kupovat dálniční známky. Jedná se o například vozidla vězeňské služby, vozidla poskytovatelů zdravotních služeb, policejní vozidla, vozidla celní správy, vozidla přepravující držitele průkazu ZTP, vozidla členů diplomatické mise, vozidla správce zpoplatněné pozemní komunikace aj. Dále je zákonem uvedeno, že v případě nutnosti využití zpoplatnění trasy z důvodu uzavírky, je možné tuto trasu využít bez zpoplatnění.
Kdo dálniční známky kontroluje?
Kontrola dálničních známek přísluší především Policii České republiky, popřípadě příslušníkům Celní správy, kteří mohou provést silniční kontrolu. V případě, že zastavený řidič platnou dálniční známku nemá, popřípadě ji nemá nalepenou, může mu hrozit finanční postih v podobě blokové pokuty či pokuty ve správním řízení.