(po kliknutí na odkaz budete přesměrování na stránku České kanceláře pojistitelů do sekce vyhledávání)
Co se skrývá pod dotazem „ČKP vyhledávání dle SPZ? Po zadání uvedeného dotazu do vyhledávače se nám ve výsledcích hledání zobrazí stránka „ČKP – informační středisko pro poškozené“.
- SPZ vozidla – jedná se o SPZ vozidla, u kterého si přejeme zjistit, zda a u jaké pojišťovny má majitel vozu zaplacené povinné ručení
- Pojištění odpovědnosti k datu – zadáváme přesné datum, (ve formátu: MM.RRRR) ke kterému chceme zjistit zda a u jaké pojišťovny má majitel vozu zaplacené povinné ručení
- Prosíme, opište text z obrázku – jedná se o kontrolní ověřovací kód, zda formulář vyplňuje uživatel a ne robot
Po vyplnění veškerých výše uvedených údajů se vám v případě, že k vámi hledané SPZ je sjednané a platné povinné ručení zobrazí souhrn, který obsahuje:
- Druh vozidla – osobní, nákladní, motocykl atd.
- Pojistitel – pojišťovna, u které je pojištění sjednáno
- Pojištění od – do – období od kdy a do kdy je automobil pojištěn
Dotazem ČKP vyhledávání dle SPZ si můžete ověřit, zda v případě nehody má viník, který vám nehodu způsobil platné povinné ručení.
Česká kancelář pojistitelů
Česká kancelář pojistitelů vznikla v roce 1999 na základě zákona č. 168/1999sb. Mezi činnosti, které ČKP vykonává, patří správa garančního fondu, ze kterého jsou vypláceny škody vzniklé nepojištěnými automobily. Dále také spravuje fond zábran škod, do kterého pojišťovny odvádí 3% z vybraného pojistného na povinné ručení. Prostředky z tohoto fondu jsou následně rozdělovány mezi hasiče, záchranáře a organizace provozující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti provozu.
Vymáhání neuhrazeného povinného ručení a pravomoci ČKP
ČKP také mohla do 15 ledna roku 2015 vymáhat po řidičích neuhrazené povinné ručení plus pokutu za neplacení povinného ručení, která se vypočítávala denně za dobu, kdy nebylo povinné ručení uhrazeno. Například u automobilu typu Škoda Fabia činila tato částka 50 Kč denně, což za měsíc činí 1500kč. Nutno dodat, že ČKP velice často vymáhala pokuty i po lidech, kteří automobil již několik let nevlastnili nebo na základě chybných údajů z registru. Důkazní břemeno bylo poté na straně majitelů automobilů. Vzhledem k častým nedopatřením byla novelou zákona (č. 168/1999Sb.) možnost vymáhání nezaplaceného povinného ručení kanceláří ČKP zrušena.
V červnu 2017 Sněmovna schválila opět změnu zákona, ve které vrací zpět vymáhání poplatku za nepojištěná vozidla a zároveň zákon jasně definuje, kdy není třeba platit povinné ručení. Předkladatelé zákona definují, že povinnost platit povinné ručení se nevztahuje na vozy zapsané jako vyřazené z registru vozidel, vyvezené, zaniklé nebo odcizené. Stávající definice zákona říká, „že vozidlo může na veřejných pozemních komunikacích provozovat pouze ten, kdo má sjednané pojištění“.
TIP: Přečtěte si další informace o SPZ.
TIP: Uložením SPZ do depozitu ušetříte