Úrazy jsou bohužel události, které se objeví náhle a nelze je zcela předpokládat, avšak i zde platí, že pokud se chceme co nejlépe ochránit před možnými důsledky úrazu, je nejlepším řešením sjednání vhodného pojištění. V tomto článku se zaměříme na takzvané krátkodobé úrazové pojištění, které je na rozdíl od dlouhodobého pojistného produktu velmi flexibilní a lze jej sjednat i na časově omezenou dobu.
Co je to úrazové pojištění?
Úrazové pojištění je pojistný produkt, který se sjednává jako obnosové pojištění. Pokud tedy nastane ve smlouvě specifikovaná pojistná událost, vzniká oprávněné osobě nárok a pojistiteli povinnost poskytnutí předem sjednaného pojistného plnění. Tato peněžní částka může být poskytnuta v několika různých situacích, a to konkrétně za dobu nezbytného léčení pojištěného, za hospitalizaci následkem úrazu, za trvalé následky úrazy nebo například za smrt způsobenou úrazem.
Co je to úraz podle pojišťoven?
Pro pochopení fungování úrazového pojištění je vhodné si úvodem připomenout definici úrazu, neboť dle pojistných podmínek pojišťoven, ne každý úraz je vlastně úrazem, přičemž ne každý náš úraz může být pojištěním pokrytý. Úrazem se obecně rozumí poškození zdraví nebo smrt, které byly způsobeny neočekávaným a náhlým působením zevních sil nebo vlastní tělesné síly nezávisle na vůli osoby. Důležité je tedy, aby se jednalo o nějakou náhlou, a především nepředvídanou událost, aby to bylo způsobeno nezávisle na vůli pojištěné osoby a ne jejím zaviněním, přičemž k události musí dojít za trvání úrazového pojištění.
Co úraz není?
V této souvislosti je vhodné zmínit i výluky z pojištění neboli události a případy, během nichž může dojít k poškození našeho zdraví či smrti, avšak pojištění se na ně zpravidla nevztahuje. Jedná se především o události, které vznikly v souvislosti s válkou nebo terorismem (pokud to není přímo v pojištění zahrnuto), dále smrt pojištěného, která byla způsobena radioaktivním zářením nebo například při jeho aktivní účasti na demonstraci a podobných akcích. Vyňaty jsou z pojištění taktéž případy sebevraždy a jakéhokoliv sebepoškozování. Dále je též důležitý sjednaný rozsah sportovních aktivit v úrazovém pojištění. Pokud nebyl sjednán speciální balíček, který by s extrémními sporty počítal, nebo nebylo připojištěno doplňkové pojištění, nebude se úrazové pojištění na sporty jako např. bungee jumping či skok padákem vztahovat.
Krátkodobé úrazové pojištění a dlouhodobé úrazové pojištění
Většinou pojistitelů je standardně nabízen produkt dlouhodobého úrazového pojištění. Jedná se o úrazové pojištění, které je hrazeno zpravidla ročně, popřípadě pololetně, a to nějakou fixní částkou, přičemž je přizpůsobeno běžnému životu pojištěného. Takové pojištění zpravidla zahrnuje ochranu jak při práci pojištěného, ochranu při běžných činnostech a také krytí některé vybrané skupiny sportů. Krátkodobé úrazové pojištění je naproti tomu značně flexibilnější a samozřejmě je sjednáváno na časově omezenou dobu, například týden.
Krátkodobé úrazové pojištění je často zaměňováno s krátkodobým cestovním pojištěním, avšak důležitým rozdílem je zde typ pojištění, neboť krátkodobé úrazové pojištění je výhradně pojištěním obnosovým. Naopak krátkodobé cestovní pojištění je pojištění škodové, které má za účel poskytnout pojistné plnění v takové výši, aby byla uhrazena vzniklá škoda či vynaložené náklady. V cestovním pojištění je tak hrazeno například ošetření u lékaře, nebo samotný převoz do nemocnice v zahraničí.
Krátkodobé úrazové pojištění a jeho výhody
Krátkodobé úrazové pojištění lze sjednat jak na několik týdnů, tak i na pouhých pár dnů. Výhodou je jeho rychlé sjednání a přesné krytí té doby, kterou potřebujete (např. pokrytí po dobu několikadenního výletu). Územní platnost pojištění může být stanovena jak na samotnou Českou republiku, tak se může vztahovat i na území Evropy či dokonce pokrývat i jiné vybrané země. Zpravidla není nutné vyplňovat jakýkoliv zdravotní dotazník, neboť pojištění je krátkodobé a stačí tedy prohlášení pojištěné osoby, že není například v pracovní neschopnosti, nebo není držitelem průkazu ZTP, netrpí některými velmi rizikovými chorobami apod. Dále poskytuje krátkodobé úrazové pojištění velmi výhodné podmínky, co se týče výše pojistného, frekvence placení a spoluúčasti. Frekvence placení pojistného je zde jednorázová a v případě pojištění na pár dní, se pojistné zpravidla pohybuje v řádech několika desítek korun. Spoluúčast se u krátkodobého úrazového pojištění neuplatňuje.
Krátkodobé úrazové pojištění nabídka pojišťoven
Na trhu není mnoho pojišťoven, které by krátkodobé úrazové pojištění umožňovaly sjednat, avšak ze stávající nabídky lze vyzdvihnout například Českou pojišťovnu či pojišťovnu UNIQA a její Krátkodobé sportovní úrazové pojištění.
Krátkodobé sportovní úrazové pojištění
Jedná se o krátkodobé úrazové pojištění zaměřené na sportovní aktivity, přičemž se pokrývá úraz či smrt pojištěného při provozování daného sportu. Tento produkt lze sjednat na minimálně dva dny a maximálně na 31 dní, přičemž je pojistné uhrazeno jednorázově a jeho výše se odvíjí právě od vybraného druhu sportovní aktivity. V tomto ohledu lze předpokládat, že čím bude pojišťovaná sportovní aktivita rizikovější, tím více se to negativně projeví i na ceně pojištění.
Sportovní úrazové pojištění lze sjednat s jistými omezeními, kterými jsou věk a státní příslušnost zájemce o pojištění. Pojištěny mohou být v tomto ohledu pouze osoby od 15 do 60 let, a pouze občané České republiky, nebo cizí státní příslušníci s platným povolením k pobytu.
Balíčky úrazového pojištění
V rámci produktu Krátkodobé sportovní úrazové pojištění si lze vybrat mezi čtyřmi variantami tohoto pojištění. Varianta „Tarif U1“ pokrývá smrt úrazem ve výši 250 000 Kč, trvalé následky úrazu ve výši 250 000 Kč, nemocniční odškodné do maximální výše 25 000 Kč a úrazové náklady ve výši 25 000 Kč. Tarif U2 pokrývá smrt úrazem a trvalé následky úrazu do dvojnásobné výše než balíček U1 – tedy 500 000 Kč, dále nemocniční odškodné a denní odškodné jsou pokryty v maximální výši 25 000 Kč, úrazové náklady též ve výši 25 000 Kč, dále jsou zahrnuty i zlomeniny, popáleniny a kosmetické operace následkem úrazu – 5 000 Kč. Tarif U3 poskytuje pojistnou ochranu pro smrt úrazem a trvalé následky úrazu ve výši 1000 000 Kč, nemocniční odškodné a úrazové náklady jsou hrazeny v maximální výši 25 000 Kč, zlomeniny, popáleniny a kosmetické operace – 5000 Kč a dále je balíčkem U3 pokryta i invalidita 3. stupně, a to ročním důchodem ve výši 60 000 Kč. Tarif pojištění U4 nabízí shodnou ochranu pro smrt úrazem a trvalé následky úrazu (1000 000 Kč), dále denní odškodné a nemocniční odškodné do maximální výše 25 000 Kč, úrazové náklady ve výši 25 000 Kč a zlomeniny, popáleniny a kosmetické operace – 5000 Kč.
Jak sjednat krátkodobé úrazové pojištění?
Krátkodobé úrazové pojištění lze nejlépe sjednat prostřednictvím online kalkulačky úrazového pojištění, která vám na základě nezávazně poskytnutých údajů zobrazí všechny dostupné nabídky od různých pojišťoven, podmínky každého produktu pojištění a jeho cenu. Vybranou variantu lze následně rychle sjednat a uhradit online, přičemž doklady obdrží pojistník ihned do emailu.