Sjednání povinného ručení by mělo být samozřejmostí pro každého řidiče motorového vozidla, a to ať již automobilu, motocyklu, čtyřkolky, nebo nákladního vozidla. Tato povinnost zkrátka platí pro všechny řidiče. Co vám však hrozí, pokud si povinné ručení nesjednáte? V našem článku Vám přiblížíme, co se může stát, pokud máte nezaplacené povinné ručení, a co Vám hrozí při dlouhodobém neplacení povinného ručení.
Pokuty za nezaplacené povinné ručení
Povinnost platit povinné ručení má každý majitel či uživatel vozidla, který chce vozidlo provozovat na veřejných pozemních komunikacích.
Zelená karta povinného ručení
Jako potvrzení o sjednaném povinném ručení je pojišťovnou vystavena zelená karta, která obsahuje všechny nezbytné údaje o daném vozidel včetně informace o platnosti pojištění a samotném pojistiteli. Tento dokument by měl být vždy k dispozici ve vozidle při případné silniční kontrole a jeho ztráta by měla být pojišťovně nahlášena. Obecně ze zákona platí, že bez sjednaného povinného ručení nesmí řidič ze zákona vůbec vyjet na pozemní komunikaci.
Neplacení povinného ručení
Po vlastnících nepojištěných vozidel mohou vymáhat dopravní úřady obcí s rozšířenou působností pokutu za nepojištění vozidla a to až do výše 40 000 Kč. Nově od ledna roku 2015 již neplatí povinnost příspěvku do garančního fondu vedeného ČKP za každý den kdy nebylo vozidlo pojištěno. Zároveň již Česká kancelář pojistitelů nemůže vymáhat tento příspěvek po 15. 1. 2015. Zdá se to jako dobrá zpráva a bezesporu v některých případech i dobrou zprávou je. Zvláště, kdy Česká kancelář pojistitelů vymáhala některé příspěvky neoprávněně a způsobovala tím některým majitelům vozidel značné problémy. Výpočet ceny povinného ručení si nezávazně můžete udělat na naší online kalkulačce povinného ručení.
Nepojištěné vozidlo na komunikaci
K možnému udělení pokuty již výše zmíněné, velice riskujete, pokud se stanete účastníkem dopravní nehody. Následky mohou být pro vás likvidační. Ten, komu způsobíte škodu, bude zcela jistě celou způsobenou škodu vymáhat po vás jako osobě, která škodu způsobila. Do této škody bude započítána škoda na vozidlech a majetku, který byl poškozen včetně jeho oprav. Také ovšem pokud bude při takové nehodě způsobena újma na zdraví, budou na vás vymáhány náklady na léčení a případné další náklady jako například ušlý zisk zraněné osoby, bolestné a také náhrada za případnou invaliditu či případně smrt, kterou můžete nehodou způsobit. Takové náklady je schopen jen málokdo uhradit a v případě, že nemáte sjednáno povinné ručení, se jedná o existenční sebevraždu nepojištěného. Cena povinného ručení oproti riziku, které vyplývá z nepojištění je zanedbatelná.
Neplacení povinného ručení přeci není takový zločin
Možná namítnete, že neplacení povinného ručení není takový zločin, když přeci jezdíte málo a jen sem tam na malé vzdálenosti, nanejvýš do místního obchodu. Vždyť přeci policisté nestaví tak často a určitě nebudou chtít zkontrolovat, zdali máte zaplacené nebo nezaplacené povinné ručení. Omyl! Policie si může kdykoliv údaje o sjednaném povinném ručení zkontrolovat na místě, pomocí napojení do databáze motorových vozidel.
Zamysleli jste se, že při nehodě můžete takto přijít o vše? Nezaplacené povinné ručení se nevyplácí!
A teď to hlavní, a to je cena povinného ručení, neplacení povinného ručení se totiž nevyplácí. Cena povinného ručení není oproti riziku a možné životní likvidaci rozhodně vysoká. Povinné ručení lze uzavřít na splátky, s různými připojištěními a také s různými limity. Limity jsou stále dosti vysoké, aby vám při běžných nehodách škodu, kterou můžete způsobit, pokryly. Povinné ručení pro řidiče třeba 30let věku, auto Škoda Fabia, roku výroby 2005, bydliště na malém městě s počtem obyvatel do 15 tisíc začíná na částce 1450kč za rok. Při rozložení splátek můžete čtvrtletně platit 500kč. Pro nezávazné zjištění ceny můžete použít náš online kalkulátor povinného ručení, kde si srovnáte aktuální nabídky pojišťoven právě pro vás. Stačí zadat pár základních údajů a nechat si cenu spočítat. Vyhovující nabídku můžete dále během 5 minut sjednat a uhradit online. Po spočítání ceny se vám též ozve náš operátor, který má někdy možnosti cenu povinného ručení ještě více po telefonu zoptimalizovat a uplatnit speciální slevy. Pokud nechcete nic vyplňovat, stačí nám zatelefonovat a cenu se dovíte i po telefonu. Těch několik minut za jistotu na silnicích určitě stojí.
Povinné ručení úspora
Existuje několik faktorů, které vám cenu povinného ručení ještě více zlevní, a to jsou: věk, bydliště, počet bonusů a sjednání pojištění spolu s havarijním pojištěním. Věk vlastníka vozidla, nebo pojistníka, je zásadním cenotvorným faktorem, neboť čím mladší je pojistník, tím je povinné ručení na vozidlo dražší. Pokud máte možnost sjednat pojištění na starší osobu, určitě toho využijte, jelikož cena pro osobu 40 let věku bude značně nižší než pro osobu dvacetiletou. Dále je důležité, v jaké oblasti má pojistník trvalé bydliště. Pokud se jedná o velkoměsto, jistě se tato skutečnost promítne i do vyšší ceny pojištění. Naopak pokud se pojistník zdržuje spíše v malé obci, bude pojistné na jeho povinné ručení výrazně nižší.
Slevy a Bonusy
Pokud jste již měli povinné ručení někdy sjednané, využijte možnost vaše nasbírané bonusy převést na nově sjednané pojištění. Bonusem se rozumí sleva na pojistném za měsíce odježděné bez pojistné události. Tato sleva na povinné ručení vám nepropadne, ale při sjednání povinného ručení bude převedena k nové pojišťovně.
Havarijní pojištění
Jednou z dalších možností, jak výhodně sjednat povinné ručení, je jeho kombinace s havarijním pojištěním, popřípadě jiným pojistným produktem. Pokud sjednáte povinné ručení spolu s havarijním pojištěním, a to u té samé pojišťovny, získáte zpravidla speciální slevu na oba pojistné produkty a jejich další připojištění. Samotné sjednání havarijního pojištění k povinnému ručení je již samo o sobě výhodou, neboť zatímco povinné ručení kryje škody, které způsobíte svým vozidlem jiné osobě, havarijní pojištění je zaměřeno na škody, které si na vašem vozidle způsobíte vy sami, popřípadě nějaký vandal.
Neplacení povinného ručení se můžete vyhnout, sjednejte povinné ručení jen na ty měsíce, kdy vozidlo opravdu používáte
V případě, že své motorové vozidlo využíváte opravdu jen v určitém časovém období, můžete zvážit sjednání takzvaného sezónního pojištění. Jedná se o povinné ručení, které je platné pouze ve vámi vybraných měsících, kdy vozidlo používáte. Musíte si však dát pozor, abyste v nepojištěných měsících s vozidlem nevyjeli na pozemní komunikaci, neboť tím riskujete nejen uložení pokuty, ale i značné finanční výlohy v případě způsobení nehody. Vždy mějte na paměti, že vám pojišťovna v nepojištěných měsících pojistné plnění neposkytne.
Co o povinném ručení říká zákon?
Zákon č. 168/199 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) byl poprvé vydán dne 30.7.1999 a dočkal se již 23 aktualizací. V nynějším aktuálním znění určuje, že za každé vozidlo, které je registrované v registru vozidel, je jeho majitel povinen platit pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení. Mezinárodním dokladem řádně placeného povinného ručení je zelená karta, kterou vám vydá v okamžiku sjednání povinného ručení vaše pojišťovna.
Výše pojistného plnění
Zákonný limit pojistných plnění je určen ve výši 35 milionů korun, ale v praxi je možné se setkat s pojistným plněním až do výše 200 milionů korun (např. u povinného ručení ČSOB Pojišťovny).
Povinnosti pojistitele
Co se povinností pojistitele týče, váže se pojišťovna dle zákona k tomu, že za svého klienta uhradí způsobenou újmu (způsobenou např. ublížením na zdraví či smrtí), ušlý zisk, náklady na péči o zraněné zvíře, způsobenou škodu na věci, a dokonce i náklady na právní zastoupení. Naopak nemá pojistitel dle zákona povinnost uhradit újmu majiteli vozidla, který dopravní nehodu způsobil.
Výjimky z pojištění odpovědnosti
Povinnost sjednat si povinné ručení má ale i své výjimky. Konkrétně se jedná o tři případy, které zákon zmiňuje v části první § 5 Výjimky z pojištění odpovědnosti. V prvním případě výjimky se jedná o řidiče zahraničních vozidel na území České republiky. Ti nemají povinnost sjednávat si povinné ručení, pokud již mají v držení zahraniční zelenou kartu či mají záruku zahraniční kanceláře pojistitelů. Druhým případem jsou vozidla integrovaného záchranného systému. Posledním případem jsou speciální orgány jako BIS, GIBS, Vojenské zpravodajství, Úřad pro zahraniční styky a informace, Policie České republiky či celní orgány s postavením policejního orgánu. Tyto orgány, stejně jako sbory dobrovolných hasičů, nemají pro svá vozidla povinnost sjednávat v určitých případech předdefinovaných zákonem povinné ručení. Vozidla podléhající druhé a třetí kategorizaci následně obdrží zelenou kartu od ministerstva, kterému ji rovněž po vypršení výjimky musí vrátit.
Přečtěte si o povinném ručení také:
- Jak změnit pojišťovnu
- Ověření bonusu
- Nejčastější dotazy
- Informace o pojišťovnách
- Připojištění k povinnému ručení
- Rychlá kalkulace
- Výpověď povinného ručení a havarijního pojištění