Ačkoliv může být sjednání pojistných produktů povinného ručení a havarijního pojištění značně jednoduché a rychlé, nemusí toto platit i pro jejich výpověď. V tomto článku jsme pro vás připravili detailní přehled jak na výpověď povinného ručení a výpověď havarijního pojištění.
Jaký je rozdíl mezi výpovědí pojištění a odstoupením od pojistné smlouvy?
Pro výpověď povinného ručení a havarijního pojištění jsou u každé pojišťovny v pojistných podmínkách přesně specifikovány důvody, kdy lze pojištění výpovědí zrušit. U každého důvodu jsou dále uváděny příslušné lhůty pro podání výpovědi a délka samotné výpovědní doby. Jedná se tedy o případy, kdy jste pojištění již sjednali a buď vám z nějakého důvodu sjednaný produkt již nevyhovuje, nebo došlo k takové události, kdy pojištění pro dané vozidlo již nepotřebujete.
K odstoupení od pojistné smlouvy může dojít v případě, kdy vám při sjednání byly poskytnuty nepravdivé či neúplné informace ohledně pojistného produktu, nebo jste nebyli upozorněni na podstatné náležitosti pojištění. Právo odstoupit od pojistné smlouvy má i pojistitel, pokud byly z vaší strany poskytnuty nepravdivé či neúplné informace, a v případě jejich pravdivého zodpovězení, by s vámi pojišťovna smlouvu neuzavřela.
Dále je důležité vědět, že pokud jste pojistnou smlouvu uzavírali jako spotřebitel mimo obchodní prostory pojišťovny (například přes internet), máte právo od sjednané smlouvy odstoupit ve lhůtě 14 dnů, a to bez dodatečného udání důvodu.
Jak probíhá výpověď povinného ručení?
Jak jsme již uváděli výše, průběh výpovědi povinného ručení se liší dle důvodu, ze kterého výpověď podáváte.
Základní důvody pro výpověď povinného ručení
Vypovědět pojistnou smlouvu povinného ručení lze z následujících důvodů:
- Výročí pojistné smlouvy
- Převod pojištěného vozidla
- Dočasné odhlášení pojištěného vozidla
- Trvalé odhlášení pojištěného vozidla
- Odcizení pojištěného vozidla
- Změna podmínek/změna výše pojistného
- Vznik pojistné události
- Nevyhovující sjednané pojištění
Výročí pojistné smlouvy povinného ručení
V případě výročí pojistné smlouvy, je možné podat výpověď povinného ručení ke konci pojistného období. Výpověď však musí být pojišťovně doručena nejpozději šest týdnů před koncem daného pojistného období. Pokud je výpověď doručena později, pojištění povinného ručení zanikne až ke konci následujícího období.
Převod pojištěného vozidla
Pojištění povinného ručení zaniká v případě, kdy došlo ke změně vlastníka pojištěného vozidla a pojistník tuto skutečnost pojistiteli nahlásil a doložil převod vozidla vyznačením této změny v technickém průkaze pojištěného vozidla. Při převodu pojištěného vozidla, zaniká povinné ručení dnem oznámení této skutečnosti pojišťovně.
Dočasné nebo trvalé odhlášení pojištěného vozidla
K zániku pojištění povinného ručení dochází dočasným či trvalým vyřazením pojištěného vozidla z registru silničních vozidel. V této situaci musíte skutečnost nahlásit pojistiteli a doložit kopii velkého technického průkazu se záznamem o dočasném či trvalém odhlášení vozidla. Pojištění zaniká v den oznámení příslušné pojišťovně.
Pokud jste pro dočasné odhlášení vozidla pojištění povinného ručení přerušili, dojde k jeho zániku uplynutím dvanácti měsíců ode dne přerušení, za předpokladu, že jste během přerušení nepožádali o obnovu pojištění.
Odcizení pojištěného vozidla
V případě odcizení pojištěného vozidla pojištění povinného ručení zaniká okamžikem odcizení. Nelze li tuto dobu určit, zanikne pojištění okamžikem oznámení odcizení na Policii. Jako důkaz této skutečnosti pro pojišťovnu slouží protokol od Policie o odcizení vozidla.
Změna výše pojistného
Pokud došlo ke změně výše pojistného na povinné ručení, lze do jednoho měsíce od doručení oznámení této změny pojišťovnou podat výpověď pojištění. Pojištění povinného ručení v tomto případě zaniká ke konci vašeho pojistného období.
Vznik pojistné události
Do tří měsíců ode dne oznámení vzniku pojistné události, lze podat výpověď povinného ručení pojistiteli. Po podání výpovědi poté běží měsíční výpovědní doba po jejímž uplynutí, pojištění zaniká.
Nevyhovující sjednané pojištění
Pokud vám sjednané pojištění z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, můžete jej až do dvou měsíců od jeho sjednání vypovědět. V tomto případě je výpovědní doba osmidenní a po jejím uplynutí nastane zánik pojištění.
Dále platí, že pojištění může zaniknout dohodou smluvních stran, tedy dohodou pojistníka a pojistitele.
Jak probíhá výpověď havarijního pojištění?
Důvody a postup pro výpověď havarijního pojištění jsou většinou podobné pojištění povinného ručení, avšak vždy závísí na tom, co má pojistitel k tomuto produktu uvedeno ve svých pojistných podmínkách a co je uvedeno v pojistné smlouvě, kterou s pojistitelem uzavíráte.
Základní důvody pro výpověď havarijního pojištění
- Převod pojištěného vozidla
- Dočasné či trvalé odhlášení pojištěného vozidla
- Odcizení pojištěného vozidla
- Nevyhovující sjednané pojištění
- Výpověď na základě vzniku pojistné události
- Výpověď ke konci pojistného období
- Zánik pojistného zájmu
- Zánik pojistného nebezpečí
Shodně s pojištěním povinného ručení, zaniká havarijní pojištění převodem pojištěného vozidla. V tomto případě je nutné změnu doložit buď dokladem o zápisu změny údajů vlastníka vozidla v registru silničních vozidel nebo předložit pojistiteli technický průkaz vozidla, kde bude tato změna vyznačena.
Havarijní pojištění taktéž zaniká dočasným či trvalým vyřazením pojištěného vozidla z registru silničních vozidel. Na zánik přerušeného pojištění se vztahují obdobná ustanovení jako u pojištění povinného ručení.
Dalším z důvodů pro zánik pojištění je odcizení pojištěného vozidla, přičemž havarijní pojištění zaniká okamžikem odcizení, či oznámením odcizení na Policii.
Opět platí, že pojistník může vypovědět smlouvu havarijního pojištění do dvou měsíců ode dne jejího sjednání s výpovědní dobou osmi dnů, nebo lze podat výpověď do tří měsíců ode dne oznámení pojistné události pojistiteli, a to s výpovědní dobou jeden měsíc.
Dále je možná výpověď ke konci pojistného období, a to nejpozději šest týdnů před koncem, jinak pojištění zanikne koncem následujícího pojistného období.
Zrušení pojištění z důvodu zániku pojistného zájmu
Pojistný zájem je pro účely havarijního pojištění definován jako „potřeba ochrany před následky pojistné události“ a je základním předpokladem pro vznik a trvání příslušného pojištění. Jedná se tak například o zájem na vlastním majetku, nebo věci, kterou běžně pojistník nebo jiná osoba užívá. V případě, kdy pojistník vědomě pojistil neexistující pojistný zájem a pojistitel o této skutečnosti nevěděl, je pojistná smlouva automaticky neplatná a již spotřebované pojistné náleží pojistiteli.
Pokud chce pojistník pojistnou smlouvu ukončit z důvodu zániku pojistného zájmu, je nutné tuto skutečnost pojistiteli náležitě prokázat. Pojistník musí věc v písemné formě oznámit pojistiteli a ke svému oznámení doložit příslušné dokumenty a informace, ze kterých by zánik pojistného zájmu vyplýval. Pojistitel má v této situaci nárok na pojistné do doby, kdy se od pojistníka o zániku zájmu dozvěděl.
Zánik pojistného nebezpečí
Pojistná nebezpečí jsou ty situace, proti kterým se chce pojistník obvykle ochránit. V rámci havarijního pojištění se tak může jednat například o pojistné nebezpečí odcizení, nebezpečí vandalismu, havárie, nebo mnoho dalších. Jelikož je pojistné nebezpečí jedním z dalších předpokladů pro trvání pojištění, dnem jeho zániku tak sjednané havarijní pojištění zaniká.
Kromě výše uvedených důvodů, platí shodně s pojištěním povinného ručení, že havarijní pojištění může zaniknout příslušnou dohodou smluvních stran, jež pojistnou smlouvu a havarijní pojištění uzavírali.