Chystáte se na rodinnou dovolenou společně se svým dítětem a nevíte si rady s doklady? Dříve stačilo připsat potomka do svého občanského průkazu nebo cestovního pasu, nicméně dnes je tomu jinak. Jak zařídit pas pro dítě a kdy mu bude stačit pouze občanka? Vše podstatné jsme vám shrnuli v následujícím článku.
Kdy je zapotřebí pas pro dítě
V minulosti bylo běžnou praxí, že děti byly zapisovány do cestovního pasu svých rodičů. Od roku 2012 však platí zásada podle Evropské unie, která definuje, že jedna osoba smí mít pouze jeden pas. Děti tak musejí mít při cestě za hranice vlastní doklad, ať už občanský průkaz, nebo pas.
Zajímavost: Vlastní doklady mohou mít děti již od narození, nikoliv až od 15 let, jak tomu bylo dříve.
NOVINKA: Do Velké Británie budete potřebovat vy i vaše dítě platný pas. Počínaje rokem 2025 budete potřebovat také elektronické povolení.
Vyřízení pasu pro dítě
Dětský cestovní pas vydávají obecní úřady s rozšířenou působností, v jejichž správním obvodu je dítě přihlášeno k trvalému pobytu. Standardní cestovní pas s biometrickými údaji se vydává do 30 dní, přičemž poplatek za pas pro osoby mladší 15 let činí 100 Kč. Jaké dokumenty budete pro vyřízení pasu potřebovat? Nezapomeňte si s sebou vzít:
- rodný list dítěte,
- předchozí pas (pokud již byl dítěti vystaven),
- OP nebo cestovní pas zákonného zástupce,
- doklad o státním občanství (v případě, že dítě nemá trvalý pobyt v ČR).
Na úřad se dostavte i s dítětem, kterému necháváte pas zhotovit. Bude se totiž fotit a dětem nad 12 let budou sejmuty i otisky prstů.
Jak dlouho platí pas pro dítě a kolik za něj zaplatíte
Platnost pasu pro děti je 5 let.
Doba vydání | Cena |
30 dní | 100 Kč |
5 pracovních dní | 1 000 Kč |
1 pracovní den | 2 000 Kč |
Jak zařídit pas pro miminko
Plánujete cestu s miminkem a říkáte si, zda takto malé dítě vůbec potřebuje cestovní pas? Rozhodně ano – pokud s ním tedy chcete vycestovat, musíte mu nechat zhotovit jeho vlastní cestovní doklad. K vyřízení pasu pro miminko budete potřebovat stejné doklady, jako pro vyřizování pasu pro dítě do 15 let.
Poplatek za zhotovení pasu pro miminko je stejný jako v případě pasu pro děti do 15 let, tedy 100 Kč. Počítejte také s focením dítěte. To bude pravděpodobně největší oříšek, neboť nesmí spát, musí mít zavřená ústa a otevřené oči a je dost možné, že s vámi jen tak spolupracovat nebude. Zkuste s sebou proto vzít jeho oblíbenou hračku nebo cokoliv, co přiměje vašeho potomka náležitě pózovat.
Důležité: Zatímco v případě zájmu o vydání cestovního pasu ve standardní lhůtě lze žádost podat a doklad následně vyzvednout na obecním úřadě, v případě expresního vydání do 24 hodin je třeba si pro pas dojít na ministerstvo vnitra.
Dětský občanský průkaz
Než se vrhnete do zařizování cestovního pasu pro dítě, zvažte, zdali mu pro vycestování nebude stačit občanský průkaz. Ten mohou mít od roku 2012 také osoby mladší 15 let a vyjde vás na pouhých 100 Kč. Zažádat o dětský občanský průkaz pak můžete na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností a počkáte si na něj 30 dní. Expresní vydání je za příplatek. Jaký je ceník?
Doba vydání | Cena |
30 dní | 100 Kč |
5 pracovních dní | 300 Kč |
1 pracovní den | 500 Kč |
Vyřízení dětského občanského průkazu
Dítě není způsobilé si o občanský průkaz zažádat samo, a proto za něj tento krok musí učinit:
- zákonný zástupce,
- pěstoun,
- osoba, které bylo svěřeno do péče,
- ředitel zařízení, které o něj pečuje na základě soudního rozhodnutí.
Na úřad se pak musíte dostavit s dítětem, pro které doklad totožnosti pořizujete, a to opět kvůli pořízení fotografie. S sebou si také přineste rodný list dítěte a svůj občanský průkaz.
Kam můžete vycestovat pouze s občanským průkazem
A kam lze s dítětem vycestovat ve chvíli, kdy bude mít vlastní OP? Můžete s ním zavítat do následujících zemí EU a zemí schengenského prostoru.
Země EU a schengenském prostoru:
- Belgie
- Bulharsko
- Dánsko
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Chorvatsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kypr
- Lichtenštejnsko
- Litva
- Lotyšsko
- Lucembursko
- Maďarsko
- Malta
- Německo
- Nizozemsko
- Norsko
- Polsko
- Portugalsko
- Rakousko
- Rumunsko
- Řecko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Švédsko
- Švýcarsko
Zámořské území členských států schengenského prostoru:
- Azory
- Madeira
- Kanárské ostrovy
S občanských průkazem je možné navštívit další země, které naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.