Doba rozjímání, radostného očekávání a také doba příprav na vánoční svátky. Adventní dny bezesporu patří k těm nejkrásnějším v roce. Doprovází je ale i řada stresujících momentů. A ty se podepisují na zvýšené nehodovosti u nákupních center, ve kterých pomáháme Ježíškovi. Jedná se o nehody, které ve většině případů nekončí naštěstí tragicky a ani není nutné volat k nim dopravní policisty. Zpravidla to odnesou jen plechy a je potřeba sepsat záznam o dopravní nehodě.
Co se v článku dozvíte:
Proč a jak často se před Vánocemi bourá u obchodních center
V jakých situacích využít záznam o dopravní nehodě
Že se u obchodních center bourá před Vánocemi častěji než obvykle, dokládají data Portálu nehod. Jeho analytici se zaměřili na nehody na parkovištích a výjezdech u patnácti nejfrekventovanějších tuzemských obchodních center za posledních 10 let. A spočítali, že z 356 dopravních nehod, ke kterým u nich ročně v průměru dochází, se jich bezmála pětina stane v listopadu a prosinci. Nejvíc v pátek a v sobotu. Jako rizikový čas se ukázala být 11. hodina dopolední.
Ve více než 85 % případů stojí za předvánočními nehodami nesprávný způsob jízdy. Zejména pak:
- nesprávné couvání
- chybné otáčení
- nevěnování se řízení
Mnoho karambolů vzniká kvůli nedání přednosti v jízdě. Také na parkovištích (ať už těch krytých, nebo venkovních) totiž platí pravidlo přednosti zprava. A řidičky a řidiči na něj leckdy zapomínají. Svůj podíl na tom může mít vyčerpání a ztráta pozornosti. Obojí způsobené zdlouhavým hledáním volného parkovacího místa. K tomu se přidává (a situaci nepřidává) zimní období se vším, co k němu náleží. Mrholení, sněžení, brzké stmívání.
Je to jen škrábnutí? Postačí záznam
Jak už jsme naznačili, řešení nehod u obchodních center povětšinou nevyžaduje asistenci policie. Platí to za předpokladu, že se obejdou bez zranění, škod převyšujících částku 100 tisíc korun a také beze škod na majetku třetích osob. Pokud se tedy s dalším účastníkem nehody shodnete na tom, kdo z vás je jejím viníkem, stačí, když společně vyplníte záznam o dopravní nehodě. Ten byste s sebou měli vozit v autě. Nemá sice žádnou předepsanou formu, ale obecně se doporučuje využívat Evropský záznam o dopravní nehodě. Jeho vyplnění není nijak složité. Pokud byste si přeci jen nevěděli rady nebo vám některá část záznamu byla nejasná, podívejte se na příklad vyplnění poskytnutý ministerstvem dopravy. „Pro jistotu také doporučuji si kolizi a její okolí nafotit nebo natočit. Stejně tak je dobré ofotit si podepsaný záznam o dopravní nehodě. Velmi nápomocné bývají asistenční služby pojišťoven, které můžete kontaktovat. Jestliže jste nehodu nezpůsobili, uhradí vám vzniklou škodu pojišťovna viníka z jeho povinného ručení. A naopak – pokud jste to byli vy, kdo nehodu zapříčinil, uhradí ji poškozenému vaše pojišťovna z vašeho povinného ručení. Vyplatí se proto mít sjednané i havarijní pojištění, které v podobných situacích kryje vaše škody,“ vysvětluje Mariana Pitráková, vedoucí kamenné pobočky YesPojisteni.cz v pražském Máji.
Na cestě ke klidným a pohodovým svátkům vám přejeme hodně síly, trpělivosti a volných parkovacích míst v garážích obchodních center.