Dálniční známky v Česku podraží. A to od 1. ledna 2025. Vůbec poprvé sahá ministerstvo dopravy po mechanismu automatické valorizace. Dotkne se všech druhů dálničních známek. Elektroauta nebo auta na vodík mohou nadále využívat dálniční síť bez poplatku.
Co se v článku dozvíte:
Kolik stojí celoroční a kolik jednodenní dálniční známka
Jaké jsou úlevy pro bezemisní auta
Více dálničních kilometrů, vyšší poplatek
Od nového roku zaplatí řidičky a řidiči za celoroční dálniční známku 2 440 korun. Tedy o 140 korun víc než teď. Nejedná se o tak razantní navýšení, jako letos v březnu, kdy viněta na rok zdražila z původních 1 500 na 2 300 korun. Cena jednodenní dálniční známky poskočila jen lehce, o desetikorunu. Vychází na 210 korun.
Sazby stát upravuje nově na základě dvou kritérií. Tím prvním je index růstu spotřebitelských cen a tím druhým meziroční změna délky dálnic v provozu. „Naplní-li se příznivá makroekonomická predikce pro příští rok, nelze už očekávat zásadnější meziroční zvyšování cen. Důležité také je, že veškeré peníze z dálničních známek vracíme do výstavby a údržby dálnic, fakticky tedy těm, kteří je platí,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
Elektro, hybrid, vodík. Zvýhodnění zůstává
Poplatek za užívání dálnic nemusejí nadále platit majitelé bezemisních aut na elektrický pohon a na vodík. Pokud jde o hybridní auta, mají sazbu na 25 % sazby časového poplatku. S tím, že kombinované množství emisí CO2 je do 50 g na km. Auta na zemní plyn nebo biometan zůstávají ve stejném režimu zvýhodnění jako doposud. Jejich majitelé platí polovinu sazby časového poplatku.
Tuzemská dálniční síť má teď 1 340 kilometrů. Z toho na 226 km je možné jezdit bez dálničního poplatku. Resort plánuje, že letos zprovozní celkem více než 100 kilometrů nových úseků dálnic. Do nové sazby časových dálničních poplatků pro rok 2025 jich ale vstupuje jen část. Jedná se o úseky otevřené do léta letošního roku. Úseky zprovozněné od léta do konce roku se pak projeví v cenách pro rok 2026.
Zajímavé je porovnání cen roční viněty se sousedními státy. Na Slovensku za ni zaplatíte 60 euro, v přepočtu (aktuální kurz 25,35 CZK) 1 521 korun. Zpoplatněné jsou úseky dálnic a rychlostních silnic, které mají dohromady bezmála 650 kilometrů.
V Rakousku je cena za roční dálniční známku 96,40 euro, v přepočtu 2 444 korun. Částka je tak srovnatelná s tou, kterou zaplatíte za dálniční známku na stejné období v Česku. Rozdíl je v tom, že síť dálnic u našich jižních sousedů má přes 2 000 kilometrů a značný kvalitativní náskok. Pozor ale na platnost roční rakouské známky. Pokud při jejím nákupu uvedete, že ji kupujete jako soukromý spotřebitel, bude použitelná až od osmnáctého dne po jejím zakoupení. To kvůli vašemu právu na období zrušení objednávky a vrácení peněz. Zvolíte-li variantu „Jsem podnikatel“, se známkou se můžete rozjet ihned a nárok na vrácení peněz nemáte. Zároveň je dobré vědět, že platnost rakouské dálniční známky na rok se počítá maximálně na 14 měsíců, a to od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna roku následujícího, přičemž doba její platnosti se neprodlužuje. Jinými slovy – pokud si ji pořídíte 1. prosince 2024, můžete s ní po dálnicích v Rakousku jezdit do 31. ledna 2026. Jestliže ji ale zakoupíte například 1. dubna 2025, platnost zůstává pořád do 31. ledna 2026.
Ať už budete autem cestovat kamkoli, ověřte si, že máte k povinnému ručení nebo cestovnímu pojištění sjednané kvalitní asistenční služby.