Prohlédnout si Buckinghamský palác, korzovat po Baker Street nebo ochutnávat to nejlepší ze světové kuchyně na Camden Market. Londýn má spoustu ikonických lákadel, která přitahují i české turisty. Stejně jako další britská města a místa. Zároveň zůstává Spojené království žádanou studijní a pracovní destinací. Pro všechny zahraniční návštěvníky, kteří nepotřebují víza, teď Británie zavádí novinku v podobě elektronického cestovního povolení označovaného jako ETA (electronic travel authorisation). Jak o něj zažádat, jak dlouho vám bude platit a kolik vás to bude stát? Nejenom tomu se věnuje tento článek.
Britská vláda odůvodňuje zavedení opatření a s ním související digitalizaci celého procesu snahou o důkladnější bezpečnostní kontrolu, která má eliminovat zneužívání ostrovního imigračního systému. Povolení ETA nebo elektronická víza (eVisa) budou muset mít všichni, kdo budou chtít do Británie cestovat. „Digitalizace nám umožňuje zajistit hladký procesní průběh pro miliony lidí, kteří k nám každoročně míří. Včetně návštěvníků, které ve Spojeném království srdečně vítáme a díky kterým podle odhadů obohatíme letos naši ekonomiku cestovního ruchu o více než 32 miliard liber,“ říká státní tajemnice pro migraci a občanství Seema Malhorta.
Co se v článku dozvíte:
Od kdy je nutné mít elektronické cestovní povolení
Jak získat povolení ETA a jaká je jeho cena
Na kolik vyjde vydání elektronického cestovního povolení a jak dlouho platí
ETA ve dvou vlnách
Povolení ETA rozjíždí Londýn ve dvou vlnách. V té první se soustředí na neevropské občany, u kterých ho bude vyžadovat od 8. ledna 2025. U Evropanů pak od 2. dubna 2025, přičemž žádosti mohou vyplňovat od 5. března 2025. ETA je digitálně propojená s cestovním pasem. To znamená, že s každým novým pasem žádáte o nové cestovní povolení v elektronické podobě.
Žádost v aplikaci i na webu
Jsou dva způsoby, jak o povolení ETA zažádat. První a podle britských úředníků rychlejší vede přes aplikaci UK ETA app, kterou si můžete stáhnout v App Store nebo na Google Play. Další variantou je online přístup k žádosti. Vždy je potřeba žádat ještě předtím, než na ostrovy vycestujete. V době čekání na rozhodnutí už ale na cestě být můžete.
Rozhodnutí, respektive potvrzení o získání povolení ETA, obdržíte e-mailem do tří dnů, jen výjimečně později. Pozor u skupinových žádostí – každá se podává zvlášť. A i když ji účastníci skupiny podávají ve stejný čas, rozhodnutí může každý dostat jindy.
Jeden poplatek, neomezené množství cest
Poplatek za vydání povolení ETA je 10 liber, v přepočtu zhruba 300 korun. S jednou vydaným elektronickým cestovním povolením můžete do Velké Británie (tedy i do Skotska nebo Severního Irska) cestovat kolikrát chcete po dobu dvou let, anebo do vypršení platnosti vašeho pasu. Záleží na tom, co nastane dřív.
Pokud během roku vyrážíte do Velké Británie častěji, vyplatí se sjednat si celoroční cestovní pojištění. Jedná se o pojištění na libovolný počet zahraničních cest. Před každým výjezdem se tak nemusíte zabývat sjednáváním cestovka, máte jistotu spolehlivého krytí po celý rok a zaručenou výhodnou cenu.
Rada na závěr: Kromě cestovního pojištění si nezapomeňte přibalit také cestovní adaptér na anglickou zásuvku.