Po čase o sobě opět daly vědět. Povodně. Jejich ničivá síla postihla především severní Moravu, záplavy ale zasáhly většinu území Česka. Škody podle prvotních odhadů šplhají do miliard korun a pojišťovny evidují tisíce nahlášených událostí. Ty se pochopitelně týkají nejenom domů a infrastruktury, ale také automobilů. Jak přesně krytí přírodních událostí u pojištění aut funguje a jaké jsou jeho parametry – to si vysvětlíme v tomto článku.
Pojištění živelní události doporučujeme sjednat jako součást havarijního pojištění. Tedy pojištění, které chrání vaše auto před zničením, poškozením nebo krádeží. Ke zničení nebo poškození může dojít poté, co s autem nabouráte, stejně tak může vaše auto padnout do oka vandalovi anebo ho smete povodňová vlna. Na to všechno havarijní pojištění pamatuje. „Na tomto místě je dobré připomenout, že havarijní pojištění je dobrovolné. Záleží jenom na vás, jestli si ho sjednáte. Na rozdíl od povinného ručení, které – podle jeho názvu nepřekvapivě – mít musíte. Živelní pojištění auta si ale můžete sjednat i jako doplněk k povinnému ručení a tím auto, potažmo sebe, dodatečně chránit,“ říká Mariana Pitráková, vedoucí kamenné pobočky YesPojisteni.cz v pražském Máji.
Nahodilý živel
Přírodní nebezpečí, proti kterému auto pojišťujete, může být různého rázu. Nejenom povodeň, vichřice, případně jejich společný tanec po kapotách. Pojištění pokrývá i škody vzniklé požárem, výbuchem, sesuvem půdy nebo třeba tíhou sněhu. Důležité je, že se jedná o nahodilou událost. Jak vysvětluje například pojišťovna Kooperativa, najedete-li autem do spadlého stromu tam, kde den předtím řádil živel, nárok na náhradu škody nemáte. Když vás ale vichřice překvapí znenadání cestou na chalupu, je to samozřejmě něco úplně jiného. Auto máte pojištěné včetně jeho standardní výbavy. Kdybyste chtěli mít krytou i nějakou doplňkovou nebo jinou výbavu, je potřeba definovat její rozsah v pojistné smlouvě. V každém případě ale platí, že ve chvíli, kdy k pojistné události dojde, musí být tato výbava s pojištěným autem pevně spojena.
Totálka, anebo servis?
Pojišťovny živelní pojištění běžně balíčkují do nabízených variant pojištění. „Ty se liší škálou pojistných krytí. Pokud jde o pojistné plnění, tak to je odvislé od míry škod. U těch částečných se pojišťovny podívají, co je ještě v autě funkční a dá se využít. A vyplácejí částku, která odpovídá přiměřeným nákladům na opravu auta. U totálních škod ta částka odráží cenu, která byla obvyklá těsně před pojistnou událostí. Počítejte s tím, že součástí havarijního pojištění bývá spoluúčast,“ dodává Mariana Pitráková.
A jak postupovat, když vám voda vyplavila auto? Podobně jako u jiného poničeného a pojištěného majetku počkejte, až živel ustane a pak škody vyfoťte. Vše co nejdřív nahlaste vaší pojišťovně, spolu s vaším odhadem škody. Technik pojišťovny následně rozhodne, jestli je možné vůz opravit, anebo nikoli.